عادت های بدپخت و پز که منجر به بیماری های خطرناک میشود

آشپزی در خانه مزایای بسیاری دارد. تحقیقات نشان می دهد که بیشتر وعده های غذایی پخته شده در منزل بیشتر به شما کمک می کند تا تمام نیازهای غذایی لازم را برآورده کنید. با این وجود، رعایت برخی از قوانین به منظور ایمن نگه داشتن غذای شما بسیار مهم است.

10 عادت پخت و پز که می تواند خطرناک باشد

ما متوجه شدیم که چه اشتباهات مشترکی را هنگام آشپزی مرتکب می شویم. در ادامه برای شما آورده ایم.

 

تشخیص باکتری های خطرناک چه از نظر ظاهری و چه از نظر طعم غذایی غیرممکن است. با این حال، حتی مقدار کمی از چنین باکتری ها می توانند منجر به مسمومیت جدی غذایی شوند. برای جلوگیری از بروز آن، هرگونه شک و تردیدی در مورد خراب کردن آن، محصولی را دور بریزید.

 

1- نحوه ی یخ زدایی گوشت

دامنه دمایی که در نظر گرفته شده است برای نگهداری مواد غذایی از 41 درجه فارنهایت تا 140 درجه فارنهایت (5 درجه سانتیگراد تا 60 درجه سانتیگراد) خطرناک است.

 

به همین دلیل است که همیشه باید گوشت را فقط در یخچال یا مایکروویو یخ زدایی کنید.

 

عادت های خطرناک پخت و پز,عادت های بد پخت و پز

نحوه ی یخ زدایی گوشت ها

 

2- شستن گوشت خام

زمانی که چیزی را می شوییم، آن را تمیز می کنیم. با این حال، این در مورد گوشت صحیح نیست. شستن مرغ های خام، گوشت گاو، گوشت بره یا گوشت گوساله قبل از پخت و پز، توسط متخصصان توصیه نمی شود. دلیل این امر این است که باکتری های موجود در گوشت به راحتی می توانند در محصولات دیگر، سطوح و ظروف گسترش یابد.

 

آشنایی با عادت های خطرناک در آشپزی, عادت های اشتباه در آشپزی

شستن انواع گوشت

 

3- خنک کردن مواد غذایی قبل از قرار دادن آن در یخچال

این قانون به همین دلیل است که یخ زدایی گوشت در خارج از یخچال یک ایده بد است: باکتری ها به سرعت در حالی که در دمای 41 درجه فارنهایت تا 140 درجه فارنهایت (5 تا 60 درجه سانتیگراد) رشد می کنند. به همین دلیل است که قرار دادن محصولات قابل خراب شدنی در خارج از یخچال بیش از 1 یا 2 ساعت بسیار خطرناک است.

 

تکینک هایی برای آشپزی,روش های خطرناک آشپزی

نگهداری باقیمانده ی غذا

 

4- سعی کنید مواد غذایی را بررسی کنید که آیا خراب است

تشخیص باکتری های خطرناک چه از نظر ظاهری و چه از نظر طعم غذایی غیرممکن است. با این حال، حتی مقدار کمی از چنین باکتری ها می توانند منجر به مسمومیت جدی غذایی شوند. برای جلوگیری از این امر، اگر شک و تردید در مورد خراب بودن آن دارید، محصول را دور بریزید.

 

نکاتی برای پخت غذا, عادت های اشتباه در پخت و پز

مواد غذایی فاسد را تشخیص بدهید

 

5- خوردن خمیر خام

شما هرگز نباید به هر شکلی تخم مرغ خام بخورید. وجود باکتری سالمونلا در آن وجود دارد که برای افراد بسیار خطرناک است. علاوه بر این، خمیر نپخته را حتی بدون تخم مرغ امتحان نکنید، زیرا آرد می تواند E. coli را داشته باشد.

 

عادت های بد پخت و پز,عادات بد غذایی

هرگز خمیر و غذاهای خام را نچشید

 

6- رشد باکتری گوشت یا ماهی

این یکی دیگر از اشتباهات معمول آشپزی است که می تواند منجر به مسمومیت غذایی شود. همیشه دامنه خطرناک دما برای رشد باکتری ها را به یاد داشته باشید. وقتی گوشت را خارج از یخچال می گذارید، این قاعده را نقض می کنید.

 

آشنایی با اشتباهاتی در پخت و پز, آشنایی با عادت های خطرناک در آشپزی

رشد باکتری در گوشت ها

 

7- نمی توانید باکتری های گوشت و ماهی را زیر آب بکشید

غذا فقط در صورت گرم شدن در دماهای معینی، ایمن تلقی می شود. این بهترین روش برای اطمینان از، از بین رفتن تمام باکتری ها است. برای اطمینان از اینکه ماهی یا گوشت به طور صحیح پخته شده است، می توانید از دماسنج آشپزخانه استفاده کنید.

 

عادت های اشتباه در آشپزی,تکینک هایی برای آشپزی

نحوه ی کشتن باکتری های گوشت

 

8- نشستن دست ها قبل از پخت و پز

باکتریها در تمام سطوح، حتی دستان ما نیز زندگی می کنند. تصور کنید چند مورد را در طول روز لمس می کنید، و وقتی شروع به پخت و پز بدون شستن دست می کنید، می توانید تمام آن باکتری ها را به مواد غذایی خود منتقل کنید. و فراموش نکنید که هنگام انجام کار دست های خود را بشویید!

 

عادت های اشتباه در آشپزی,عادت های بد پخت و پز

دست ها را قبل از پخت غذا بشویید

 

9- خرید مرغ تزریقی از آب نمک یا آب اضافه شده

بسیاری از تولیدکنندگان طیور برای افزایش وزن محصولاتشان آب نمک یا آب به گوشت خود تزریق می کنند. اول از همه، چنین محصولاتی چندان بی خطر نیستند، بنابراین هنگام خرید مرغ توجه کنید و مواد افزودنی را با دقت بخوانید. این موارد اضافی همچنین می تواند بر طعم وعده غذایی شما تأثیر بگذارد.

 

روش های خطرناک آشپزی,عادت های خطرناک پخت و پز

گوشت هایی که آب به آن ها تزریق کرده اند نخرید

 

10- قرار دادن عسل در درجه حرارت بالا

طبق تحقیقات انجام شده، قرار گرفتن عسل در دمای بالا می تواند منجر به کاهش کیفیت آن شود و ممکن است منجر به افزایش برخی ترکیبات سرطان زا شود. بنابراین بهتر است عسل را به چای، آب جوش یا غذاهای گرم اضافه نکنید.

 

عادات بد غذایی, نکاتی برای پخت غذا

عسل را با مواد غذایی داغ مخلوط نکنید