عجایب گردشگری در ایران

خوفناکترین عجایب ایران

در ایران، منطقه های عجیبی برای گردشگری وجود دارد که علاقه مندان میتوانند به آنها سفر و درستی مطالبی را که در مورد شان مطرح می شود، بررسی کنند.

هدف تمامی گردشگران از سفر، صرفا تماشای منظره های جذاب و خوش گذرانی نیست، بلکه بعضی هم هستند که برای برطرف کردن حس کنجکاوی، کسب دانش و … سفر و مقصد خویش را انتخاب می کنند. مناطقی در ایران موجود است که اشخاص کنجکاو میتوانند برای کشف آنها سفر کنند.

باغی که از درختانش سنگ آویزان است!
در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان، باغی قرار دارد که به آن « باغ سنگی درویش خان» می گویند. این باغ از ۴۰ سال قبل که زمین زراعی فردی به اسم« درویش خان» دستخوش اصلاحات ارضی گردید، وضعیت طبیعی خویش را از دست داد، زیرا درویش خان به علامت  اعتراض و در واقع بخاطر رنجی که از این پیشامد کشیده بود، درخت های باغش را که ديگر خشکیده بودند، در جای دیگری کاشت و سنگ هایی را از کوه های اطراف جمع کرد و بعنوان میوه ی درختانش از آنها آویزان کرد.

 

عجایب ایران,عجایب ترسناک در ایران,عجیب ترین مناطق ایران

باغ سنگی درویش خان از عجایب ایران

 

درویش خان به سنگ اکتفاء نکرد و چند وقتی هم سر گوسفندان که به وسیله گرگ دریده شده بودند را به درختان آویخت که با اعتراض مردم، دست از این کار برداشت. لوله اگزوز خودرو، چرخدنده های فرسوده، لاستیک های نخ نمای پنچر شده، پیت نفت، قوطی حلبی، آیینه شکسته، شناور کولر، نی قلیان شکسته و بسياري ضایعات ديگر هم بر این درختان ظاهر شدند. این کار سبب شد که مردم، پیرمرد را مجنون بدانند و کر و لال بودن پیرمرد هم بر این شایعه ها ادامه داد و سبب شد که کنجکاوی و شوق گردشگران برای کشف این ماجرا برانگیخته شود.

گفته می شود بعد از مرگ درویش خان یکی از درختان فرو می ریزد و چند مرد از روستای اطراف برای مجددا آویختن سنگ ها و استوار گردانیدن درخت به زحمت سعی می کنند. سؤال اینجاست که این پیرمرد در آخرین سال های زندگی خویش چه طور قادر به جابجایی درختان و سنگ ها بوده است؟ امروزه این باغ سنگی یکی از جاهای دیدنی سیرجان به شمار می رود.

شبیه این باغ در کشور مکزیک هم وجود دارد ، باغی به اسم« جزیره ی عروسک ها»، که به وسیله مردی به اسم« دون ژولیان سانتانا» ساخته شده است. سانتانا مرد گوشه نشینی است که جهان و خانوده اش را ترک کرد و ۵۰ سال از عمرش را صرف ساختن یک باغ ترسناک کرد.

وی برخی از عروسک های کهنه را از آشغال دانی های شهر جمع میکرد و برخی ديگر را از طریق مبادله ی میوه های باغ با عروسک به دست می آورد و بعد آنها را از درخت ها آویزان می کرد. بازدیدکنندگان هم از دیدن عروسک های آویزان از درخت ها وحشت می کردند.

جنگلی که از آن صدای جیغ به گوش میرسد
در جنوب شهر مشهد، یک جنگل کنار روستایی قرار دارد.در زمان شب در این منطقه، صدایی عجیب و هراس آور از بین درختان آن به گوش میرسد که سابقه نداشته است. مردم محلی می گویند که به محض تاریک شدن هوا، صدایی مثل صوت یا جیغ از بین درختان این منطقه به گوش می رسد.

این منطقه در جاده ای که از جنوب مشهد به طرف کوه های بینالود و مشخصا روستای دیدنی مغان و غار آن منتهی می شود، واقع شده است و به اسم کوه های خلج مشهور است.

 

عجایب ایران,عجایب ترسناک در ایران,عجیب ترین مناطق ایران

 جنگل جیغ از عجیب ترین مناطق ایران

بعضی اهالی منطقه، این صداهای هراس آور را از ملخ هایی می دانند که به این منطقه هجوم آورده اند و شب ها به درختان پناه می برند، بعضی ديگر هم عواملی ناشناخته را از جمله آب وهوا، علت بوجود آمدن این صداها می دانند. این منطقه در دره ای واقع شده که رودخانه ای از آن می گذرد.

این رودخانه هر سال در یک فصل بی آب می گردید، ولی از سال ۱۳۹۰، یعنی درست از سالی که این صداها از جنگل شنیده می شود، هم چنان آب در آن جریان دارد و همین امر سبب جلب توجه مردم و به تبع آن، خوف آنها از این پدیده ی شگفت آور شده است. وحشتی که میتواند گردشگران کنجکاو را بسوی خویش جلب کند.

دریاچه گنج
دریاچه زیبا، مرموز و پرخطر به اسم« تخت سلیمان» در تکاب جاي گرفته که یکی از پررمز و رازترین جاهای دیدنی استان آذربایجان غربی به شمار می رود. به عقیده مردم محلی این دریاچه با کوبیده شدن عصای« حضرت سلیمان» در زمین پدید آمده و گنجی ارزشمند و باستانی در عمق این دریاچه مخفی شده است.گنجی که در زمانهای مختلف، اشخاص شجاع و ماجراجوی زيادي را برای جست و جویش به دریاچه کشانده و دریاچه همه آن ها را بلعیده و حتی جنازه آن ها هم به خشکی بازنگشته است. افسانه ها و باورهای محلی قابل شنیدن و جذاب زیاد دیگری هم در مورد این دریاچه وجود دارد. تعدادی ديگر از مردم هم بر این عقیده هستند که این دریاچه محل تولد« زرتشت پیامبر» است.

 

عجایب ایران,عجایب ترسناک در ایران,عجیب ترین مناطق ایران

دریاچه گنج از مکانهای عجیب در ایران

آیا ایران« مثلث برمودا» دارد؟
« ریگ جن» شگفت انگیزترین، اسرارآمیزترین و وحشتناک ترین منطقه در ایران است. این منطقه ی کویری که پر از تپه های ماسه ای است، در جنوب سمنان قرار دارد. این منطقه در شرق دریاچه ی نمک، شمال چوپانان و انارک و غرب جندق، یعنی در کویر مرکزی ایران واقع است و به علت وسعت زیاد و نداشتن چشمه یا چاه ، در گذشته های دور، کاروان ها از آن جا عبو نمی کردند و فقط در سال های گذشته، دسته هایی از پژوهشگران و سیاحان به این منطقه رفته اند.

 

عجایب ایران,عجایب ترسناک در ایران,عجیب ترین مناطق ایران

ریگ جن از  وحشتناک ترین مناطق ایران

 

« ریگ جن» با وسعتی حدود ۳۸۰۰ کیلومترمربع در حاشیه ی شمالی اش به کوه گوگردی و در حاشیه ی شرقی اش به جاده ی دامغان می رسد. بهترین مسیر دستیابی به آن، بخش شمال شرقی« پارک ملی کویر» است، جاده ی سنگ فرش ملک آباد که البته داخل مرز پارک است و زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست اداره می شود.

 

مسیر ديگر برای وارد شدن به «ریگ جن» جندق است که در بخش شرقی پارک قرار دارد. چند سال قبل ، علی پارسا – کویرشناس مقیم آمريکا – همراه میران زاده – رئیس وقت پارک ملی کویر – با هواپیما بر فراز« ریگ جن» عروج کردند تا ثابت کنند این منطقه شباهتی با« مثلث برمودا» ندارد.

محلی ها، چوپان ها و ساربان ها معتقد هستند که درصورتی که کسی پایش به« ریگ جن» برسد، پنهان و به وسیله روح های و موجودهای ماورایی به قلب« ریگ جن» فرستاده می شود! یکی از کاوشگران می گوید که حتی شترهای ساکنان کویر هم هنگامی که به این منطقه می رسند، می ایستند و حرکت نمی کنند.

« آلفونز گابریل» اتریشی و یک کاوشگر سوئدی تصمیم داشتند این منطقه را کشف کنند، ولی هيچکدام نتوانستند از این بخش کویر عبور کنند و« گابریل» فقط با گذشتن از عرض منطقه، به اجبار به طرف یزد بازگشت و این وظیفه به کاوشگران کنجکاو ایرانی محول شد. در پایان ، علی پارسا همراه با گروهش توانست از طول این کویر عبور کند.

این منطقه، پوشش گیاهی و جانوری ندارد و تا کنون گزارشی در مورد ی حیواناتی که ممکن است در این جا زندگی کنند، داده نشده است. شن زارهای گسترده ی این منطقه و باتلاق های آن، هر انسانی را به وحشت می اندازد. درصورتی که کسی بدون تجهيزات لازم به این منطقه سفر کند، دچار گل و لجن های بیابان می شود و به قولی، به کسانی می پیوندد که در این بیابان ناپدید شده اند!
تماشا و کاوش در این منطقه میتواند مورد علاقه ی گردشگرانی باشد که هدف شان از سفر، چیزی به غیر تفریح و سرگرمی است.

دیوارهایی که اجساد کودکان در آنها دفن بود

هر سال، گردشگران زيادي به تماشای بقاياي ارگ بم میروند ، ولی میتوان صرفا بخاطر ابهت و اهمیت ارگ بم، از این قدیمی ترین سازه ی خشتی جهان دیدن نکرد؛ چندي پیش، خبر کشف جسد چند کودک در دیوارهای مرتفع ارگ بم، توجه کارشناسان خارجی را جلب کرد و جمعی از باستان شناسان ژاپنی تصمیم گرفتند همراه با تیم گزارشگران، راهی خرابه های ارگ بم شوند وبه کاوش در مورد ی مسئله مطرح شده بپردازند.

 

عجایب ایران,عجایب ترسناک در ایران,ارگ بم از عجیب ترین مناطق ایران
 ارگ بم از عجایب ایران

ماجرا از این قرار بود که بطور رسمی، اولین بار یک باستان شناس( نرگس احمدی) در گزارشی اجمالی، به کشف اسکلت نوزادهایی در ارگ بم اشاره نمود ( گزارشات و مقاله ها سالانه ی پروژه ی نجات بخشی میراث فرهنگی بم، س ۱، ش ۱، ۱۳۸۴). او از ماه های شروع پس از زمین لرزه، برای بررسی ميزان تخریب به ارگ رفته بود.

در آن ایام، رسانه ها با عناوینی مثل« گره معما در دست مومیایی ها»،« ابهام درباره‌ی کشف جسد در ارگ بم»،« کشف مومیایی کودکان در لابه لای حصارهای ارگ بم» و … از این حادثه صحبت کردند و خبرهایی، از سکوت مسوولان تا تکذیب خبر کشف اجساد تازه ی نوزادان، انتشار یافت.

برای پرس وجو در موردی این حادثه، علاقه مندان میتوانندبه دیدن ارگ بم بروند. این مناطق، ترس را در بازدیدکنندگان برمی انگیزند. وجود چنين جاذبه هایی در کشورهای ديگر، امکان دارد برای گردشگران علاقمند به« گردشگری سیاه» جذاب باشد و برای دیدن آنها هزینه صرف کنند. در ایران هم علاقه مندان به حوزه ی« گردشگری سیاه» میتوانند به این مناطق بروند.

کال جنی
حتماً نام کال جنی را شنیده اید، دره ای شگفت آور در دل بیابان داغ طبس. کال جنی منطقهای است وسیع که از دوره ساسانیان و به دنبال عبور آب و سیلاب ها ایجاد شده است. کال جنی که به معنی دره جن هاست به علت داشتن دیواره ها و تونل های متفاوت در بین مردم قدیم، منطقه ای جن زده و وحشتناک به حساب می آمده و قصه های مختلفی در توصیف آن گفته می شود. حتی برخی می گفتند که نباید تنها به این دره سفر کرد چراکه بازگشتی درکار نیست، ولی این روزها کی گوشش به این حرف ها بدهکار است؟

 

عجایب ایران,عجایب ترسناک در ایران,ارگ بم از عجیب ترین مناطق ایران

کال جنی، دره ای شگفت انگیز و عجیب در ایران

مسیر دسترسی به این دره پر رمز و راز: کل جنی در شمال غربی طبس در نزدیکی ازمیغان واقع شده و از طريق جاده بشروبه به طبس میتوان با دنبال کردن تابلوها خود را به این جارساند.