علائم پریود در نژادهای مختلف سگ ها

علائم پریود در سگ ها

نگهداری از سگ یه مسئولیت مهمه و قبل از اینکه سگ بیارید لازمه در مورد شرایط نگهداری و مراقبت ازش اطلاعات خوبی داشته باشین. مخصوصا اگه دوست دارین سگ ماده بیارین باید بدونید که ماده‌ها از بعد از بلوغ، به طور میانگین هر ۶ ماه یکبار وارد دوره استروس یا فحلی می‌شن و پریود می‌شن. تو این دوره، سگ ماده به مراقبت‌های خاصی نیاز داره و اگه نمی‌خواید سگتون باردار بشه باید خیلی حواستون بهش باشه. همینطور در مورد خونریزی پریود و قاعدگی سگ و مراقبت‌های بهداشتی هم لازمه نکات مهمی رو بدونید.

پریود سگ (period) از مواردی است که به احتمال زیاد صاحب این حیوانات دوست داشتنی با آن مواجه شده اند. پریود شدن در سگ ها به نژادی که دارند بستگی دارد، به طور میانگین اغلب نژاد ها در شش ماهگی پریود می شوند. اما همان طور که بیان کردیم این موضوع به نژاد سگ بستگی دارد، به عنوان مثال نژاد های بزرگ مانند گریت دین تا سن 2 سالگی هم پریود نمی‌ شوند. اما مشاهده شده است که نژاد های کوچک که زودتر به سن بلوغ می رسند در چهار ماهگی پریود شده اند و خونریزی داشته اند. اگر سگ ماده شما دارای مو های تیره رنگی است تشخیص period او سخت خواهد بود، چرا که قطرات خون روی بدن ماده قابل مشاهده نیست. بهتر است که بدانید ماده ها به طور دائم خونریزی خود را تمیز می کنند، چرا که دوست ندارند برای صاحبانشان مزاحمت ایجاد کنند. هم چنین علائم period در ماده ها عبارت اند از:

  • تغییر رفتار ماده
  • متورم شدن پستان ها
  • تورم در قسمت خارجی دستگاه تناسلی ماده
  • خروج خون از واژن ماده

پریود سگ ها چقدر طول میکشه؟

سوالی که برای برخی از صاحبان سگ های ماده به وجود می آید، این است که پریودی سگ ها چند روز است؟ بهتر است که بدانید فحل به معنای پریود و یا همان خونریزی از واژن ماده ها می باشد که دوره فحل شدن ماده شامل چهار مرحله می باشد.

دوره Proestrus

دوره Proestrus

این دوره به طور معمول بین 14 تا 20 روز طول می‌ کشد، در این ایام ماده خونریزی دارد و اگر قصد جلوگیری از بارداری ماده خود را دارید باید مراقب سگ های نر که نزدیک ماده می‌ شوند، باشید.

دوره Estrus 

این دوره بین 5 الی 14 روز طول می کشد، اگر در این دوره ماده با نر جفت گیری کند به احتمال زیاد به دلیل داشتن تخمک باردار خواهد شد.

دوره Diestrus

در این دوره هورمون پروژسترون به بالاترین حد خود در بدن ماده می رسد، در این دوره باید بسیار مراقب ماده خود باشید، چرا که به سادگی دچار عفونت می شود. دوره Diestrus برای سگ باردار حدود 63 روز و سایر سگ ها حدود 60 تا 90 روز به طول می انجامد.

دوره Anestrus

این دوره به طور معمول بین 60 تا 90 روز زمان می برد، در این دوره ماده علاقه ای به نزدیکی به نر ندارد، چرا که هورمون های بدنش به حالت عادی برگشته اند.

پریود در سگ ها با نژاد های مختلف

فحل سگ در نژاد ها، متفاوت است که در این قسمت به توضیح آن ها خواهیم پرداخت برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

پریود در سگ هاسکی

سگ های هاسکی از محبوب ترین و زیبا ترین نژاد های سگ هستند، به طور معمول ماده‌ های این نژاد در سن 6 الی 12 ماهگی period می شوند. هر دوره فحلی بین 18 تا 21 روز زمان می برد، البته این موضوع به ماده نیز بستگی دارد و ممکن است بین 18 تا 28 روز نیز به طول بی انجامد. در این دوره به دلیل تغییر هورمون، رفتار ماده تغییر می کند و هم چنین به سگ های نر جذب می شوند.

پریود در سگ نژاد شیتزو

نژاد شیتزو از سگ های کوچک، دوست داشتنی و بامزه ای هستند که دوره فحل شدن این نژاد بین 4 تا 7 ماهگی اتفاق می افتد و این برای خیلی از افراد باعث تعجب است، چرا که آن ها هنوز توله هستند. اما همان طور که در قسمت قبل بیان کردیم نژاد های کوچک زودتر پریود می شوند. پریود سگ شیتزو تریر در سال 2 یا 3 بار اتفاق می افتد و این موضوع کاملا طبیعی است.

پریود سگ پامرانین

پریود سگ پامرانین

پامرانین ها نیز خونریزی دارند اما ترشحات آن ها نسبت به نژاد های بزرگ تر، زیاد نیست. در این دوران صاحب پامرانین می‌ تواند از پوشک استفاده کند تا ترشحات پت موجب کثیفی وسایل منزل نشود. به طور معمول period شدن پامرانین در اوایل 5 ماهگی آن ها رخ می دهد. هم چنین می توانید یک روز الی یک هفته قبل از شروع period برخی از علائم فحل شدن پامرانین ها مشاهده کنید.

نژاد دوبرمن

در نژاد دوبرمن، ماده ها بعد از 7 ماهگی period خواهند شد و به طور معمول 3 الی 4 هفته پریودی آن ها زمان می برد، در این دوره جنس ماده تمایل زیادی به جنس نر پیدا می کند. period ماده‌ ها دو بار در سال اتفاق می افتاد البته گاهی مشاهده شده است که برخی از آن ها یک بار در سال period می شوند.

نژاد پودل

نژاد دوست داشتنی پودل تقریبا در سن 6 تا 12 ماهگی period خواهند شد و این به خود سگ بستگی دارد. هم چنین باید افزود که سگ های پودل در سال یک الی چهار بار period می شوند. از علائم period شدن ماده های پودل می‌ توان به ترشحات خونی، تورم ناحیه دستگاه تناسلی ماده، از دست دادن اشتهاد و ادرار مکرر اشاره کرد.

نژاد پیت بول

ماده های نژاد پیت بول به طور معمول در 8 ماهگی period می شوند، البته این موضوع به خود ماده نیز بستگی دارد و شاید کمی زودتر و یا دیرتر period شوند. یک هفته قبل از پریودی صاحبان ماده می‌ توانند علائمی را در سگ خود مشاهده کنند مانند تورم در ناحیه واژن.

نژاد گلدن رتریور

ماده های نژاد گلدن رتریور به طور معمول بین سن 9 تا 15 ماهگی period می شوند و این زمان به خود ماده بستگی دارد. از علائم period شدن ماده های نژاد گلدن رتریور می‌ توان به متورم شدن ناحیه تناسلی، خونریزی و یا ترشحات دیگر، لیسیدن ناحیه تناسلی، تغییر رفتار و افزایش ادرار اشاره کرد.

نژاد ژرمن

نژاد ژرمن

اگر از نژاد دوست‌ داشتنی ژرمن شپرد نگهداری می کنید بهتر است که بدانید ماده های این نژاد در سال دوبار period می شوند و به دلیل تغییر هورمون خلق و خوی آن ها نیز تغییر خواهد کرد، البته باید افزود که برخی از ماده‌ های ژرمن فقط یک بار در سال period می شوند. به طور معمول هر بار که آن ها period می شوند حدود 3 الی 4 هفته پریودی آن ها زمان می برد.

نژاد جک راسل تریر

ماده های جک راسل تریر به طور معمول در سن 6 الی 9 ماهگی period می شوند و از علائم پریودی آن ها می‌ توان به متورم شدن دستگاه تناسلی، افزایش ادرار و لیس زدن ناحیه تناسلی اشاره کرد. هم چنین به طور معمول زمان پریودی ماده های جک راسل تریر 21 روز است.

نژاد بوردر کالی

نژاد بوردر کالی به دلیل هوش بسیار بالایی که دارند به عنوان باهوش ترین نژاد شناخته شده اند. ماده های این نژاد به طور معمول در سن 5 تا 6 ماهگی و حتی گاهی اوقات در 10 ماهگی period می شوند و دوره پریودی آن ها به طور معمول بین 3 الی 4 هفته زمان می برد. ماده ها در سال دوبار period می شوند، از علائم period در آن ها می‌ توان به متورم شدن واژن، لیس زدن ناحیه تناسلی، افزایش ادرار و تغییر رفتار اشاره کرد.

تغذیه سگ در دوران پریود

تغذیه سگ در دوران پریود

به یاد داشته باشید زمانی که ماده شما پریود است باید به تغذیه او اهمیت ویژه‌ ای دهید. در این دوران باید غذای مقوی و با کیفیت بالا که سرشار از ویتامین های لازم و ضروری است را به ماده خود بدهید. بهتر است که در این دوره برای تهیه غذای ماده خود با دامپزشک مشورت کنید، هم چنین می توانید با کارشناسان هپی پت تماس بگیرید.

مراقبت از سگ در زمان پریود

در این دوران باید از ماده خود به خوبی مراقبت کنید مخصوصاً اگر نمی خواهید که ماده باردار شود. در دوران پریودی به هیچ عنوان سگ خود را به تنهایی به حیاط نفرستید، بدون قلاده او را به پیاده‌ روی نبرید، به هیچ عنوان ماده خود را به جا هایی که سگ های نر هستند، نبرید. با توجه به رفتاری که ماده از خود نشان می دهد با او رفتار کنید، اسباب بازی های گاز گرفتنی را در اختیار او قرار دهید. هم چنین از پوشاک استفاده کنید تا ترشحات سگ ماده باعث کثیفی وسایل منزل نشود.

جدول اطلاعات

پریود در سگ ها را می توانید با مطالعه جدول زیر به خوبی بشناسید :

موضوع پریود در سگ ها
طول پریود دوره proestrus
دوره estrus
دوره diestrus
دوره anestrus
نژاد هایی که پریود می شوند دوبرمن، هاسکی، پودل و …
غذا پروتئین، فیبر و مواد معدنی
بیماری ها صرع، کم خونی، سرطان و …

پریود در سگ از چه سنی قطع می شود؟

این موضوع که period در سگ از چه زمانی قطع می‌ شود نیز به نژاد سگ بستگی دارد، چرا که در هر نژاد زمان آن متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با شماره ای که در سایت هپی پت قرار داده شده است تماس بگیرید تا مشاوران ما با توجه به نژاد سگ به شما اطلاعات کافی دهند.

رابطه حامله شدن سگ با پریود شدن آن ها

زمانی که ماده period است، تمایل زیادی به سگ نر دارد، البته باید افزود که در چند روز اول زمان period، ماده، سگ نر را قبول می کند و احتمال باردار شدن وجود دارد.