نکاتی برای کمپ زدن در طبیعت

رای برقراری کمپ طبیعت گردی در زیر درختان باید احتیاط کنید. کمپ زدن زیر درختان مرتفع خطر صاعقه را برای شما در پی دارد

چنانچه اهل مسافرت هستید ولی نمی خواهید خود را درگیر هزینه های زیاد اقامت در هتل ها و یا ویلاهای اجاره اي نمایید و یا سفرهای تجملی و گران قیمت ذائقه تان را سیراب نموده است و دوست دارید تجربه ای متفاوت داشته باشید کمپ زنی در طبیعت میتواند یکی از گزینه های جذاب برای شما باشد.

برپا کردن کمپ طبیعت گردی و گذراندن شب در طبیعت، اگرچه تجربه جالب و دل انگیزی است. ولی سختیها و خطرات خاص خود را هم دارد. برای اینکه خود را از این خطرات مصون بداریم، لازم است تا نکات خاصی را برای برپا کردن کمپ طبیعت گردی در نظر داشته باشیم و محل های مناسبی را برای این منظور برگزینیم. در ادامه با ما همراه باشید تا باهم به برخی از مهم ترین نکات زدن کمپ در طبیعت بپردازیم.

بدون بررسی و تحقیق کمپ نزنید
به هیچ وجه در محل های ناشناخته و بدون تحقیق و بررسی کافی اقدام به دایر نمودن کمپ طبیعت گردی نکنید. به یاد داشته باشید که تنها زیبایی یک منطقه نمی تواند به معنی مناسب بودن آن محل برای کمپینگ باشد. شما میتوانید از طريق افراد حرفه ای و راه بلد که پیشتر به آن منطقه سفر نموده اند و یا از اهالی بومی آنجا در خصوص وجود حیوانات وحشی و خطرات احتمالی کسب اطلاع کنید. درصورتی که تورها و گروه های طبیعت گردی در منطقه حضور دارند، از آنها راهنمايي بخواهید یا چه بهتر که در نزدیکی همان ها کمپ بزنید.

چادر و کیسه خواب مناسب انتخاب کنید
یکی از ضروریات اصلی در هر کمپینک بهمراه داشتن چادر و کیسه خواب مناسب است. فراموش نکنید که چادر باید مناسب با شرایط آب و هوایی جایی باشد که قصد رفتن به آن جا را دارید. معمولاً درصورتی که چادر بدون پارگی، دارای فضای داخلی کافی، ضدآب و سبک باشد برای بسياري از سفرها مناسب است و مشکلی پیش نخواهد آمد.

کمپ زدن در مناطق جنگلی

برای برقراری کمپ طبیعت گردی در زیر درختان باید احتیاط کنید. کمپ زدن زیر درختان مرتفع خطر صاعقه را برای شما در پی دارد و در موقع بارندگی هم آب بیشتری در آن قسمت ها جمع می شود. در خصوص درختان خشک و پوسیده دقت کنید که در اثر باد شدید احتمال شکسته شدن و سقوط دارند. همچنین مراقب احتمال وقوع آتش سوزی در اثر روشن کردن آتش در نزدیکی درختان خشک باشید.

شما باید پیش از رسیدن به ساعات انتهایی شب، حداقل مکان عمومی و کلی کمپ را انتخاب کنید تا تاریکی برای شما مسئله ساز نشود. همینطور موارد زیر را برای انتخاب مکان مناسب کمپ در نظر بگیرید:

√ شما به یک سطح مسطح و صاف احتیاج دارید تا شانس بیشتری برای جایگاه مناسب کمپ داشته باشید.

√ دسترسی به هیزم و آب برای شما راحت و میسر باشد.

√ پائین دره مرطوب و سرد است و برای برپایی کمپ مناسب نیست.

√ درصورتی که نزدیک مسیر و یا پناهگاه حیوانات و همچنین سکونتگاه بومیان اولیه کمپ خود را برقرار کردید، تعجب نکنید با حمله ای شبانه از خواب بیدار شوید!

√ دور از مناطقی که احتمال بلایای طبیعی مثل سیل و بهمن وجود دارد کمپ بزنید.

√ درصورتی که میخواهید خواب امن و راحتی در کمپ خود داشته باشید، از مناطقی که حشرات زيادي دارند- مثل علفزارهای مرطوب و باتلاق ها- دوری کنید.

√ حواستان باشد درصورتی که باران می آید، مکان شما طوری نباشد که با تداوم بارش و آب گرفتگي ، چادرتان زیر آب فرو رود.

 

کمپ زدن,کمپ زدن در طبیعت,کمپ طبیعت گردیبرای زدن کمپ  در زیر درختان باید احتیاط کنید

پس از اینکه جایگاه عمومی کمپ خود را پیدا کردید، باید یک نقطه خاص را برای برپايي آن در نظر بگیرید. این محل خاص باید دارای شرایط زیر باشد:
√  در زیر یا کنار مواردی مانند درخت و صخره بزرگ مکان مناسبی است، به دلیل آن که از وزش باد و تابش نور خورشید قدری جلوگیری می کند.

√ زیر شما خیس نباشد، چرا‌که در اینصورت سردتان خواهد شد.

√ با موادی نرم و طبیعی مثل برگ، شن، برگ های سوزنی کاج و چنین مواردی پوشیده باشد؛ به دلیل آن که راحتی و گرمای بیشتری نسبت به سطح سفت و سخت سنگی دارند.

 

√ وضعیت طبیعی خواب خویش را در نظر بگیرید. ممکن است ناهمواری ها در این زمینه مشکل ساز شوند.

تامین مواد غذایی و غذاهای مخصوص کمپینگ
مواد غذایی سبک و مغذی با خود همراه داشته باشید. حتماً پیش از سفر برنامه غذایی تهیه کنید و زمان غذا خوردن، مقدار غذا خوردن و نوع آنرا مشخص کنید. سعی کنید بعضی از وعده های غذایی خود را از طبیعت تهیه کنید. با روشن کردن آتش میتوانید غذا بپزید و یا کباب کنید. بهتر است انرژی زيادي صرف طبخ غذا نکنید غذاهای کنسرویی هم میتوانند گزینه های مناسبی باشند.

بعضی از گیاهان خودرو در طبیعت هم میتوانند برای تغذیه استفاده شوند و یا حتی خاصیت درمانی داشته باشند. درصورتی که به اندازه کافی زمان و حوصله دارید میتوانید پیش از سفر با خواندن کتاب یا مقاله ای بیشتر با این گیاهان آشنا شوید تا بتوانید راحت تر آنها را شناسایی کنید.

لباس اضافی با خود همراه داشته باشید
زیاد فرقی نمی کند سفر شما دو روزه باشد یا یک هفته یا یک ماه! بهتر است همیشه یک دست لباس اضافه مناسب با آب و هوای منطقه همراه داشته باشید. احتمالات را در نظر بگیرید امکان دارد لباس شما پاره یا خیس شود در چنین شرایطی لباس اضافه میتواند شما را از برخی آسیب ها حفظ کند.

وسایل امدادی و کمک های اولیه
وسایل امدادی و کمک های اولیه بسته به جایی که سفر می کنید، شرایط محیطی، حیوانات خزنده و درنده و دسترسی تا مراکز درمانی و یا زندگی مردم محلی میتواند پر اهمیت و یا اهمیت کمتری داشته باشد. سعی کنید با سایر اعضای گروه هماهنگ کنید و یک جعبه کمک های اولیه برای کل گروه در نظر بگیرید. چسب زخم، وسایل ضدعفونی مثل بتادین، پماد سوختگی مانند زینک اکسید و مقداری باند حداقل هایی هستند که میتوانید براحتی آنها را در گوشه ای از کوله خویش جا دهید.