اموزش تایپ ده انگشتی

روش تایپ 10 انگشتی یک روش کاملاً ثابت شده برای استفاده کارآمد از صفحه کلید رایانه شماست. با برخی از تمرین ها و قرار دادن صحیح انگشت ها می توانید بدون نگاه کردن به صفحه کلید تایپ کنید. با تمرین مستمر، می توانید میزان خطای خود را به میزان قابل توجهی کاهش داده و سرعت تایپ خود را همزمان افزایش دهید.

آموزش تایپ ده انگشتی

اگرچه مزایای استفاده از روش 10 انگشت کاملاً مشهود است ، اما هنوز هم بسیاری از افراد با این روش و مراحل انجام آن آشنایی ندارند.

بعد از چند سال شما بیشتر از انگشتان استفاده می کنید و ممکن است موقعیت کلیدها را بهتر بشناسید، با این حال، بدون ترکیب کلید انگشتی مشخص، فقط چند نفر می توانند “کورکورانه” و به همان اندازه سریع مدیریت کنند.

 

در تایپ 10 انگشتی، انگشتان شما یک موقعیت شروع ثابت را دارند، از آنجا می توانید به هر کلید دیگری که نیاز دارید برسید. انگشتان دست چپ شما روی کلیدهای A ، S ، D و F قرار گرفته اند. انگشتان دست راست روی کلیدهای J ، K ، L و ؟ قرار دارند. انگشتان شست روی کلید فاصله قرار دارد.

 

اصول تایپ ده انگشتی, اموزش تایپ با کامپیوترآموزش تایپ ده انگشتی

 

نکته: شما می توانید موقعیت اصلی را بدون نگاه کردن به صفحه کلید خود پیدا کنید. کلیدهای F و J ، جایی که انگشتان اشاره شما قرار گرفته اند ، یک برامدگی کوچک دارند. به این ترتیب می توانید احساس کنید که انگشتان اشاره را در کجا قرار دهید ، بقیه انگشتان شما بر این اساس قرار می گیرند.

 

دو انگشت سبابه خود را روی دکمه SPACE مستقر نموده و 6 انگشت باقیمانده را به ترتیب روی دکمه های کنار حروف F و J بگذارید. (البته بدون فشردن دکمه ها) با مستقر شدن دستتان در این حالت، موقعیت تمامی دیگر کلیدها، نسبت به این 8 کلید ردیف وسط، قابل دسترس می باشد. این 8 دکمه را کلیدهای خانه (HOME KEYS) می نامند.

 

لازم به یادآوری است که علت مرتب نبودن دکمه های صفحه کلید به ترتیب الفبایی، آرایش آنها به ترتیب میزان کارایی است. 8 کلید خانه، پرکاربردترین حروف صفحه کلید به شمار می روند.

 

هر انگشت باید چندین کلید مختلف را بزند. در تصویر زیر می توانید علائم رنگی را مشاهده کنید: آنها به شما نشان می دهند کدام انگشت و کدام کلید با هم ارتباط دارند.

 

اصول تایپ ده انگشتی, اموزش تایپ با کامپیوترآموزش تایپ 10 انگشتی

 

هدف از روش 10 انگشتی:

هدف این است که استفاده از صفحه کلید را در ضمیر ناخودآگاه خود حک کنید. ناخودآگاه ما به ما کمک می کند تا در عرض چند ثانیه و به طور خودکار ، بتوانیم تایپ کنیم.

نگاه کردن و تایپ کردن ، انرژی غیرضروری را مصرف می کند. با این حال ، ترکیب مشخص انگشتها به شما کمک می کنند تا روی مهمترین نکته تمرکز کنید: محتوا.

اصول تایپ ده انگشتی, اموزش تایپ با کامپیوتراصول تایپ ده انگشتی

 

مزایای تایپ ده انگشتی:

استفاده از روش 10 انگشت دارای چندین مزیت است که کار روزانه شما را در رایانه بهبود می بخشد.

سرعت

با استفاده از 10 انگشت به صورت ناخودآگاه می توانید سرعت تایپ خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید، به عبارت دیگر در وقت گرانبها صرفه جویی خواهید کرد.

بهره وری

از آنجا که دیگر لازم نیست روی زدن کلیدهای تک تمرکز کنید ، می توانید بر روی متن هایی که می نویسید تمرکز کنید. دیگر نیازی به عقب و جلو رفتن نیستید ، مغز شما کمی تسکین می یابد و می تواند کارآمدتر کار کند.

 

ارگونومی

نگاه کردن دائم به صفحه کلید از وضعیت ناسالم در محل کار پشتیبانی می کند. با استفاده از روش تایپ 10 انگشت نیازی نیست که تمام مدت روی صفحه کلید خود نگاه کنید.

 

اصول تایپ ده انگشتی, اموزش تایپ با کامپیوترتایپ ده انگشتی

 

آیا باید با همه 10 انگشت تایپ کنم؟

بسیاری از کاربران می پرسند که آیا واقعاً باید از هر 10 انگشت استفاده کنند یا اینکه 6 یا فقط 4 انگشت کافی است؟ استفاده از همه انگشتان البته شرایط مطلوب است و این نوع سریعتر و آرام تر است.

با این حال، اگر آموزش روش تایپ 10 انگشتی برای شما بسیار دشوار است یا اگر در استفاده از همه انگشتان مشکل دارید، مطمئناً می توانید از انگشتان کمتری استفاده کنید یا کلیدها را با انگشتان دیگر تایپ کنید.