سمنان چگونه شهری است؟

راهنمای سفر به سمنان
این استان بر سر مسیر دیگر استان ها از جمله خراسان رضوی، گلستان و مازندران قرار دارد. به همین دلیل بسیاری از مسافران از این استان خوش آب و هوا عبور کرده اند.

اما آیا این عبور و مرور ها سبب شده تا آن ها از این استان زیبا دیدن کنند و با جاذبه های گردشگری آن بیشتر آشنا شوند؟ اگر فکر می کنید سمنان تنها کویر و بیابان است، اشتباه می کنید.

 

سمنان سرزمین کویر، جنگل و کوهستان بوده و از نظر آب و هوایی بسیار متنوع است. سمنان مانند بسیاری از استان ها دارای جاذبه های گردشگری و تاریخی- طبیعی بسیار زیادی است. به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم حتما از این استان زیبا بازدید کرده و از جاذبه های مختلف آن دیدن نمایید. در این مقاله سعی شده تا اطلاعات جامعی درباره استان سمنان برای دوستان گردشگر عزیز، تهیه و تدوین شود تا بتواند راهنمای مناسبی برای آنان قرار گیرد. پس ما را در ادامه همراهی کنید.

 

سمنان,دیدنی های سمنان,سفر به سمنانموقعیت جغرافیایی استان

موقعیت جغرافیایی استان سمنان
“سمنان” دارای موقعیت جغرافیایی بسیار ویژه ای ست که بر سر دو شاهراه اصلی کشورمان قرار گرفته و کاملا استراتژیک است. این استان در میان جاده اصلی تهران به سمت مشهد و جاده عبوری به سمت استان های شمال کشور نظیر: مازندران و گلستان قرار گرفته. سمنان از سمت شمال به استان های سرسبز گلستان و مازندران، از سمت مشرق به استان خراسان رضوی، از جنوب به استان های اصفهان و یزد و از سمت غرب به استان تهران ختم می شود.

 

اگر نگاهی به نقشه کشورمان بیاندازید متوجه می شوید که این استان بسیار بزرگ بوده و منطقه وسیعی را احاطه کرده است. مساحت این استان ۹۷۴۹۱ کیلومتر مربع است و حدود ۸٫۵ درصد از کل خاک کشورمان را به خود اختصاص داده است.

جغرافیا سمنان ترکیبی از دشت، جنگل، کوهستان و کویر است. این استان در قسمت های شمالی دشت کویر و دامنه های جنوبی رشته کوه البرز قرار گرفته است. موقعیت خاص جغرافیایی این استان و همچنین همجوار بودن آن با کوهستان و جنگل، تنوع اقلیمی زیادی به آن داده که جاذبه های طبیعی بسیار جالبی را خالق کرده است. پر جمعیت ترین شهر این استان، شهر سمنان است و دیگر شهرستان های آن شاهرود، دامغان، گرمسار، مهدیشهر، میامی، آرادان و سرخه نام دارند.

سمنان,دیدنی های سمنان,سفر به سمنانآب و هوای سمنان چگونه است

آب و هوای سمنان
پیشتر ذکر کردیم که استان سمنان دارای آب و هوای متنوع کویری، جنگلی و کوهستانی است. موقعیت جغرافیایی بسیار متنوع این استان سبب شده تا آب و هوای مختلفی را در خود جای دهد و مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گیرد. شمال این استان به دلیل همجواری با رشته کوه البرز، آب و هوایی سرد و کوهستانی دارد. هر چه به سمت جنوب سمنان حرکت کنیم، هوا گرمتر شده و آب هوای گرم کویری در این منطقه موج می زند.

 

بهترین زمان سفر به سمنان
به شما توصیه می کنیم که قبل از سفر به هر استان یا شهری، آب تدا آب و هوای آن را بررسی کنید. بررسی آب و هوا از مهم ترین مقوله های سفر است که معمولا کسی زیاد به آن توجه نمی کند. برای تعیین بهترین زمان سفر به استان سمنان، باید مشخص کنید قصد سفر به کدام منطقه از آن را دارید. بیشتر مناطق استان سمنان دارای آب و هوای گرم و خشک است و برای سفر در فصل تابستان، زیاد مناسب نیست.

 

البته مناطق نسبتا سردسیر این استان نظیر شهمیرزاد، در تابستان و فصول گرم سال نیز پذیرای بسیاری از گردگشران داخلی و خارجی است. با این که زمستان های سمنان سرد و خشک است اما برای سفر به کویر باید در فصول سرد اقدام کنید. اما اگر بخواهیم بهترین زمان سفر به این استان را بیان کنیم، فصل بهار را عنوان می کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات اقامتی در سمنان را اختیار شما قرار دهیم.

سمنان,دیدنی های سمنان,سفر به سمنانبهترین اقامتگاه های سمنان کدامند؟

اقامت در استان سمنان
در این استان معمولا اقامت گاه های بوم گردی و هتل های سنتی بسیار معروف و زبانزد هستند. در سفر به این شهر علاوه بر اقامت در هتل های بزرگ، می توانید از اقامت گاه های بوم گردی نیز استفاده کنید و شب های به یاد ماندنی زیادی را برای خود در این استان رقم بزنید. البته اگر شما علاقه به طبیعت و طبیعت گردی داشته باشید، می توانید از کمپینگ و شب مانی ها نیز بهره برده و آن ها را تجربه کنید.

 

سمنان,دیدنی های سمنان,سفر به سمنانغذاهای سنتی سمنان

خورد و خوراک در سمنان
اگر به این استان سفر کردید، هرگز تجربه غذاهای محلی و سنتی آن را از یاد نبرید. سمنان از جمله استان هایی است که تنوع غذایی بسیار بالایی داشته و غذاهای متنوع، بسیار خوشمزه و البته معروفی دارد. چرتمه پلو، خورشت هویج و پسته، ته چین گوشت معروف گرمسار، خلال پلو، سبزی پلوی دامغانی، مانی پلو و … از جمله غذاهای معروف استان سمنان هستند. قیمت این غذاها بسیار مناسب و ارازن هستند و شما با قیمت 20 تا 50 هزار تومان می توانید یک غذای باکیفیت را تهیه و میل کنید.

رودخانه های استان سمنان
رودخانه های این استان بیشتر از دامنه های جنوبی البرز سرچشمه گرفته و به دشت کویر می ریزند. این رودها به خودی خود شیرین هستند اما با عبور از شوره زارها و زمین های گچی، علاوه بر شور شدن، پر از املاح نیز می شوند. طول این رودها بسیار کوتاه است که دلیل آن نبود فاصله میان کوهستان و دشت می باشد.

رودخانه سفید رود
رودخانه سفیدرود یکی از سرشاخه های رود تجن است که از رودخانه های فرعی نشئت گرفته. رودخانه سفید رود در این چند سال همواره به سمت شمال شرقدر جریان بوده است. آب راهه های اصلی این رود شامل آب رود، سياه رودبار، تويسن دره و آب راهه شلي هستند. رودخانه سفید رود پس از تغذیه از این آب راهه ها وسیع شده و پس از آب یاری مزارع حاشیه رود، به سمت تجن راهی می شود.

رودخانه تاش یا شاهرود
این رودخانه از دوکانون شاه کوش و شاهوار که حد فاصل تاش و تجن است، سرچشمه می گیرد. این رود دارای ویژگی های رودهای فصلی است. در مسیر این رودخانه به سمت کویر، چند آب راه فرعی نیز به آن می پیوندند که پس از سیراب کردن زمین های پشت بسطام و زیر استاق، به پایان مسیر خود یعنی کویر می رسد. در گذشته این رود از داخل شهر عبور می کرد اما اکنون از سمت شرق شهر در حرکت است.

رودخانه ایوانکی
این رود تنها در فصول بارندگی، سیلاب های جمع شده را به دشت کویر می رساند.

رودخانه کال شور
اين رودخانه از كوه‌هاي شمال شرقي ميامي (كوه چاه بيد) نشئت گرفته و پس از گذشتن از شمال ميامي از زير پل آب ريشم وارد دشت كوير مي‌گردد.

سمنان,دیدنی های سمنان,سفر به سمنانرودخانه های سمنان

رودخانه چشمه علی
اين رود از دره‌هاي جنوبي شاهكوه گرگان سرچشمه گرفته و به دشت كوير ختم مي‌شود.

خشكرود دريان
اين رود از ارتفاعات شمالي قوشه نشئت گرفته و از كنار روستاي آمروان عبور كرده در آخر به دشت كوير ختم مي‌شود.

رودخانه حبله رود
این رود یکی از پر آب ترین رودهای سمنان به شمار می آید و جزء رودهای دائمی این استان است. طول این رود 240 کیلومتر است. اصلی ترین حوضه های آبریز آن در خارج از شهر سمنان هستند. این رود یکی از مهم ترین منابع تامین آب کشاورزی شهرستان گرمسار است و تاثیر شگرفی در اقتصاد آن دارد. این رود نیز از سایر رودها مستثنی نشده و در نهایت به کویر می ریزد. این رود شاخه های فرعی شور و شیرین متعددی دارد. از شاخه های معروف آن می توان به نم رود و رشید سلطان اشاره کرد که اولی شیرین و دومی شور است. گفتنی است بیشتر آب حبله رود را شاخه نم رود تامین می کند.

ساير رودهاي استان سمنان عبارتند از: ني‌آباد، مجن، دامغان‌رود، مسيل فيخار، مسيل تويه‌دروار، مسيل امام‌زاده عبدالله و تنگه ايج، مسيل زيان (زيوان)، مسيل سرخه، مسيل آب گرم، مسيل زردتول.

جاذبه های گردشگری معروف استان سمنان
در این بخش می خواهیم به بخشی از جاذبه های زیبای این استان اشاره کنیم. گفتنی است که سمنان پر از جاذبه های تاریخی و طبیعی مختلف است که توضیح آن ها در این مطلب نمی گنجد. به طوری که در تمامی شهرهای این استان از جمله سمنان، دامغان، شاهرود، بسطام و … می توان  آثار تاریخی ارزشمندی را یافت. همچنین در تمامی مناطق این کشور می توان جاذبه های نادر طبیعی بسیاری را یافت که در اذهان نمی گنجد. اکنون با برخی از این جاذبه ها اشنا می شویم.

جنگل ابر
در سفر به شهر شاهرود می توانید تاریخ ساز ترین تجربیات ممکن را به دست آورید. یکی از این جاذبه ها، جنگل ابر شاهرود است. این جنگل ها حدود 45 کیلومتری شمال شرق شاهرود قرار گرفته اند. این منطقه به دلیل پدیده اقیانوس ابر، در بین طبیعت گردان محبوبیت زیادی یافته است و جزء جنگل های هیرکانی کشور به شمار می آید. این منطقه آب و هوای بسیار مطلوب و خنکی دارد. از این رو به عنوان مقصد مناسبی برای گردشگران در فصول تابستان و بهار به شمار می آید.

موزه شاهرود، پارک ملی خارتوران، روستای گردشگری قلعه بالا، آرامگاه شیخ آب والحسن خرقانی، بازار تاریخی شاهرود و … از جمله جاذبه های گردشگری شاهرود هستند.

ییلاقات شهمیرزاد
شهمیرزاد آنقدر بکر و زیباست که آن را به عنوان بهشت سمنان می شناسند. اینجا الماسی است در دل کویر که به خاطر آب و هوای خنک، طبیعت بکر و سر سبز و رودخانه جاری اش شهرت و محبوبیت بسیار زیادی دارد. این منطقه ییلاق و تفرجگاه مردمان سمنان است و در فصل های گرم سال پر از گردشگران و طبیعت گران است. این منطقه حدود ۲۳۰ کیلومتری تهران و ۲۰ کیلومتری شمال سمنان قرار گرفته است.

سمنان,دیدنی های سمنان,سفر به سمنانجنگل های سمنان

 

چشمه علی دامغان
یکی دیگر از مناطق بسیار زیبا و بکر سمنان، منطقه تفریحی- سیاحتی چشمه علی در 35 کیلومتری شمال دامغان است. این مکان را می توان از اصلی ترین تفرجگاه های شهر دامغان دانست. این مکان جنبه تاریخی نیز دارد و در دوره قاجار نیز مورد استفاده شاهان قرار داشته است.

مسجد تاریخانه دامغان، برج طغرل، تپه حصار دامغان و آرامگاه پیر علمدار هم از دیگر جاذبه های معروف شهر دامغان هستند.

سمنان,دیدنی های سمنان,سفر به سمنانپارک ملی کویر سمنان

پارک ملی کویر
پارک ملی کویر یکی از کهن ترین مناطق محافظت شده ایران به شمار می اید که جاذبه های گردشگری و تاریخی- طبیعی زیادی را در خود جای داده است. هر ساله هزاران گردشگر و البته ستاره شناس برای خوابیدن در زیر این آسمان پرستاره، به این منطقه می ایند. کاروانسرای معروف قصر بهرام، کاروانسرای عین الرشید، کاروانسرای سفید آب و … از جمله جاذبه های تاریخی این منطقه محسوب می شوند.

شهر بسطام و مقبره بایزید بسطامی
بسطام را می توان یکی دیگر از جاذبه های تاریخی سمنان خواند که در ادامه توضیحی درباره آن می دهیم. شهر بسطام را بیشتر به دلیل وجود مقبره شاعر معروف، بایزید بسطامی، می شناسیم. این شهر را می توان یکی از پر بازدید ترین شهرهای این استان دانست؛ بسطام در 6 کیلومتری شاهرود واقع شده. گفتنی است علاوه بر مقبره باشکوه بایزید، آثار تاریخی دیگری نیز در این منطقه وجود دارد که می توانید از آن ها بازدید کنید.

مسجد جامع سمنان
مسجد جامع سمنان، یکی از کهن ترین مکان های ساخته شده در این شهر است. به گفته برخی از تاریخ شناسان، این مسجد بر روی یکی از آتشکده های ساسانی ساخته شده که در دوره های مختلف اسلامی از آن بهره برده اند.

 

سمنان,دیدنی های سمنان,سفر به سمنانمعدن نمک سمنان

معدن نمک گرمسار
بسیاری از مردم سمنان را با نمک آن می شناسند؛ به نوعی سمنان با نمک گره خورده. یکی از بزرگ ترین و البته بینظیر ترین معدن های نمک کشور، معدن نمک گرمسار، در استان سمنان است که امروزه به یکی از بزرگ ترین مناطق گردشگری این استان تبدیل شده است. ستون های نمکی این معدن ارتفاعی به اندازه 12 متر دارند که دارای چشم اندازهای بسیار زیبایی هستند که از دیدن آن ها پشیمان نخواهید شد.