مضرات مصرف الکل

تأثیر الکل بر بدن از همان لحظه نوشیدن اولین جرعه شروع می شود. الکل هم روی بدن و هم بر ذهن تأثیر می گذارد. مشروبات الکلی با بسیاری از مشکلات جدی سلامتی همراه است. در ادامه برخی از مضرات مشروبات الکلی بر روی بدن را برای شما قرار داده ایم :

غدد گوارشی و غدد درون ریز

نوشیدن بیش از حد الکل می تواند باعث فعال شدن غیر طبیعی آنزیم های گوارشی تولید شده توسط لوزالمعده شود. تجمع این آنزیم ها می تواند منجر به التهاب موسوم به پانکراتیت شود . پانکراتیت می تواند به یک بیماری طولانی مدت تبدیل شود و عوارض جدی ایجاد کند.

آسیب التهابی

کبد عضوی است که به تجزیه و از بین بردن مواد مضر بدن از جمله الکل کمک می کند. مصرف طولانی مدت الکل در این روند اختلال ایجاد می کند. همچنین خطر ابتلا به التهاب مزمن کبدی و بیماری کبدی را افزایش می دهد. جای زخم ناشی از این التهاب به سیروز معروف است. تشکیل بافت اسکار کبد را از بین می برد. از آنجایی که کبد به طور جدی آسیب می بیند ، خارج کردن مواد سمی از بدن سخت تر می شود.

بیماری کبد تهدید کننده زندگی است و منجر به تجمع سموم و مواد زائد در بدن شما می شود. زنان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری کبدی الکلی هستند. بدن زنان به احتمال زیاد الکل بیشتری جذب می کند و برای پردازش آن به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. زنان همچنین سریعتر از مردان آسیب کبدی را نشان می دهند.

 

 

تنظیم قند خون

پانکراس به تنظیم میزان استفاده از انسولین و پاسخ بدن به گلوکز کمک می کند. هنگامی که پانکراس و کبد شما به درستی کار نمی کند ، خطر ابتلا به قند خون پایین یا افت قند خون را دارید. لوزالمعده آسیب دیده همچنین ممکن است از تولید انسولین کافی در بدن برای استفاده از قند جلوگیری کند. این می تواند منجر به افزایش قند خون ، یا قند بیش از حد در خون شود.

 

اگر بدن شما قادر به کنترل و تنظیم سطح قند خون شما نباشد ، ممکن است عوارض  بیشتری در رابطه با دیابت تجربه کنید. برای افراد مبتلا به دیابت یا کاهش قند خون مهم است که از مصرف الکل خودداری کنند.

 

سیستم عصبی مرکزی

یکی از ساده ترین راه ها برای درک تأثیر مشروبات الکلی بر بدن ، درک این مسئله است که این ماده بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد. تکلم نامرتب یکی از اولین نشانه هایی است که بیش از حد مشروبات الکلی مصرف کرده اید. الکل می تواند ارتباط بین مغز و بدن شما را کاهش دهد. این امر هماهنگی را دشوارتر می کند. ممکن است تعادل خود را از دست دهید. بعد از نوشیدن مشروبات الکلی هیچ وقت نباید رانندگی کنید.

 

از آنجا که الکل باعث آسیب بیشتر به سیستم عصبی مرکزی شما می شود ، ممکن است احساس بی حسی و احساس سوزن سوزن شدن در پا و دست خود داشته باشید.

نوشیدن مشروبات الکلی همچنین ایجاد خاطرات طولانی مدت را برای مغز شما دشوار می کند. همچنین توانایی تفکر و انتخاب منطقی شما را کاهش می دهد. با گذشت زمان ، ممکن است آسیب لوب پیشانی رخ دهد. این ناحیه از مغز علاوه بر سایر نقش های حیاتی ، کنترل عاطفی ، حافظه کوتاه مدت و قضاوت را نیز بر عهده دارد.

 

مصرف مزمن و شدید الکل همچنین می تواند باعث آسیب دائمی مغز شود. این می تواند به سندرم ورنیکه کورساکف منجر شود ، یک اختلال مغزی که حافظه را تحت تأثیر قرار می دهد.

وابستگی

برخی از افرادی که به شدت مشروبات الکلی می خورند ممکن است به الکل وابستگی جسمی و عاطفی پیدا کنند. ترک الکل می تواند دشوار و تهدید کننده زندگی باشد. برای ترک اعتیاد به الکل اغلب به کمک حرفه ای نیاز دارید. در نتیجه ، بسیاری از افراد برای ترک مشروبات الکلی بدنبال سم زدایی پزشکی هستند. این مطمئن ترین راه برای اطمینان از ترک اعتیاد جسمی است. بسته به خطر علائم ترک ، سم زدایی را می توان به صورت سرپایی یا بستری مدیریت کرد.

علائم ترک الکل شامل موارد زیر است:

– اضطراب

– عصبی بودن

– حالت تهوع

– لرزیدن

– فشار خون بالا

– ضربان قلب نامنظم

– تعریق زیاد

– تشنج ، توهم و هذیان ممکن است در موارد شدید ترک رخ دهد.

 

دستگاه گوارش

ممکن است ارتباط بین مصرف الکل و سیستم هضم شما بلافاصله ایجاد نشود. عوارض جانبی غالباً تنها پس از آسیب دیدن ظاهر می شوند و هرچه بیشتر بنوشید ، آسیب بیشتر می شود.

نوشیدن مشروبات الکلی می تواند به بافت های دستگاه گوارش آسیب برساند و از هضم غذا و جذب مواد مغذی و ویتامین های روده جلوگیری کند . در نتیجه ، ممکن است سوء تغذیه رخ دهد.

نوشیدن زیاد نیز می تواند منجر به موارد زیر شود:

– گاز معده

– نفخ شکم

– احساس پری در شکم شما

– اسهال یا مدفوع دردناک

برای افرادی که زیاد می نوشند ، زخم یا بواسیر (به دلیل کم آبی و یبوست) غیر معمول نیست و ممکن است باعث خونریزی داخلی خطرناک شوند. اگر زود تشخیص داده نشود و درمان نشود ، زخم می تواند کشنده باشد.

افرادی که بیش از حد الکل مصرف می کنند نیز ممکن است در معرض خطر سرطان باشند. افرادی که مرتباً مشروب می نوشند بیشتر در معرض سرطان در دهان ، گلو ، مری ، روده بزرگ یا کبد هستند. افرادی که همزمان مشروبات الکلی و دخانیات مصرف می کنند، حتی بیشتر از دیگران در معرض خطر سرطان هستند.

سیستم گردش خون

الکل می تواند بر قلب و ریه های شما تأثیر بگذارد. افرادی که مشروبات الکلی مصرف می کنند در مقایسه با افرادی که مشروبات الکلی مصرف نمی کنند ، بیشتر در معرض مشکلات مربوط به قلب هستند. زنانی که مشروبات الکلی می نوشند بیشتر از مردهایی که مشروبات الکلی می نوشند دچار بیماری قلبی می شوند.

تاثیرات مشروبات الکلی بر سیستم گردش خون عبارتند از:

– فشار خون بالا

– ضربان قلب نامنظم

– مشکل در پمپاژ خون از بدن

– سکته

– حمله قلبی

– بیماری قلبی

– نارسایی قلبی

مشکل در جذب ویتامین ها و مواد معدنی از مواد غذایی می تواند باعث کم خونی شود . این شرایطی است که تعداد گلبول های قرمز خون در آن کم است. یکی از بزرگترین علائم کم خونی خستگی است.

سلامت جنسی و تولید مثل

ممکن است فکر کنید نوشیدن الکل می تواند از انزال زود شما جلوگیری کند و به شما کمک کند در رختخواب بیشتر سرگرم شوید. اما واقعیت کاملا متفاوت است. مردانی که مشروبات الکلی می نوشند بیشتر دچار اختلال نعوظ می شوند. نوشیدن زیاد مشروبات الکلی نیز می تواند از تولید هورمون های جنسی جلوگیری کرده و میل جنسی شما را کاهش دهد.

زنانی که مشروبات الکلی می نوشند ممکن است قاعدگیشان قطع شوند. این امر آنها را در معرض خطر بیشتری برای ناباروری قرار می دهد. زنانی که در دوران بارداری مشروبات الکلی مصرف می کنند بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس ، سقط جنین یا تولد نوزاد مرده هستند.

زنانی که در دوران بارداری الکل مصرف می کنند ، کودک متولد نشده خود را در معرض خطر قرار می دهند.

سندروم جنین الکلی (FASD) یک نگرانی جدی است. سایر شرایط عبارتند از:

– مشکلات یادگیری

– مسائل بهداشتی طولانی مدت

– افزایش مشکلات عاطفی

– ناهنجاری های رشد جسمی

سیستم های اسکلتی و عضلانی

استفاده طولانی مدت از الکل ممکن است از استحکام استخوان در بدن جلوگیری کند. این عادت ممکن است باعث نازک شدن استخوان ها شود و در صورت سقوط خطر شکستگی را افزایش دهد و شکستگی ها ممکن است با سرعت کمتری بهبود یابند.

نوشیدن الکل همچنین ممکن است منجر به ضعف عضلانی ، گرفتگی عضلات و در نهایت آتروفی شود.

سیستم ایمنی

نوشیدن مشروبات الکلی به شدت سیستم ایمنی طبیعی بدن شما را کاهش می دهد. این امر مبارزه با میکروب ها و ویروس های مهاجم را برای بدن شما دشوارتر می کند.

افرادی که در مدت زمان طولانی و بیش از حد مشروب می نوشند نیز در مقایسه با افراد دیگر بیشتر در معرض ذات الریه یا سل قرار دارند. 10 درصد از تمام موارد سل در سراسر جهان می تواند به مصرف الکل مرتبط باشد. نوشیدن الکل همچنین خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان از جمله دهان ، پستان و روده بزرگ را افزایش می دهد.