15 مکان دیدنی در اصفهان که باید رفت

15 مکان دیدنی در اصفهان که باید رفت

اصفهان در میان پرجمعیت‌ترین شهرهای ایران (پس از تهران و مشهد) رتبه سوم را دارد. از لحاظ گردشگری پس از مشهد و از جنبه اقتصادی پس از تهران رتبه دوم را در کشور دارا است. این شهر در دوره صفویه که دوران طلایی و اقتدار ایران به شمار می رود، پایتخت و مرکز ایران بوده است. همه ساله تعداد زیادی گردشگر ایرانی و خارجی از جاهای دیدنی اصفهان دیدن می کنند و تعداد بالای هتل های اصفهان و مراکز اقامتی گواه بر این امر می باشد. شما می توانید رزرو هتل در اصفهان را با تضمین کمترین قیمت از طریق سایت ایران هتل آنلاین انجام داده و سپس از  با خیالی آسوده سفر کنید.

 

1-میدان نقش جهان | نماد شهر اصفهان

این میدان تاریخی باشکوه در زمان شاه عباس اول در محل باغی به نام نقش جهان بنا شد. دراین میدان زیبا چهار اثر تاریخی منحصر به فرد را می توانیم مشاهده کنیم که عبارتنداز سردر قیصریه در شمال، مسجد تاریخی امام در جنوب، مسجد شیخ لطف الله در شرق وعمارت عالی قاپو در غرب. میدان نقش جهان که در قلب اصفهان جای گرفته است، از جاذبه های دیدنی مهم این شهر محسوب می شود. دور تا دور میدان با حجره هایی احاطه شده که صنایع دستی اصفهان را به فروش می رسانند. وجود حوض آبی زیبا و آثار تاریخی ارزشمندی که در چهارگوشه میدان نقش جهان خودنمایی می کنند، بر جذابیت این میدان افزوده و آن را در تمام جهان به شهرت رسانده است.
میدان نقش جهان

2-پل خواجو اصفهان

پل خواجو اصفهان که در زمان صفویان زیباترین پل در جهان بوده است، با تزئینات و کاشی کاری های بسیار زیبایش که در دیگر پل های اصفهان یافت نمی شود، مانند نگینی بر روی زاینده رود خودنمایی می کند. شاعران و گردشگران بسیاری در دوره های مختلف تاریخی پل خواجو اصفهان را به عنوان یکی از موفق ترین آثار معماری مخصوص ایرانی و همچنین سبک اسلامی معرفی کرده اند. درست در وسط پل برای خانواده سلطنتی، به دستور شاه عباس دوم ساختمان مخصوصی بنا شد که امروزه بیگلر بیگی نام گرفته است. این ساختمان دارای تزئینات شاخص و زیبا و همچنین نقاشی های خاصی است که بسیار مورد توجه گردشگران است.
آدرس پل خواجو اصفهان: اصفهان – بین خیابان کمال اسماعیل و بلوار آیینه خانه

3-سردر و بازار قیصریه

این سردر بزرگ و قوسی شکل که در ورودی اصلی بازار اصفهان قرار گرفته محل ورود به بازار قیصریه است. آثار نقش و نگارهای به جا مانده بر روی این سردر عظیم، حکایت از شکوه و جلال گذشته آن دارد. بازار قیصریه در دوران صفویه، بازاری پررونق و مهم بوده است و هنوز هم می توان دکان هایی با قدمت بسیار را در آن مشاهده کرد. امروزه در این بازار صنایع دستی اصفهان به فروش می رسد.
سردر و بازارقیصریه

4-کاخ عالی قاپو

این شاهکار معماری، بنایی است متعلق به قرن یازدهم. عالی قاپو که به معنای درگاه بلند است، در زمان شاه عباس صفوی ساخته شد و درآن زمان شاه با سفیران و بزرگان درعالی قاپو دیدارمی کرد. این بنا که 6 طبقه است و ساخت آن در چند مرحله صورت گرفته است، با دو راه پله مارپیچ و یک پلکان مستقیم به سایر طبقات منتهی می شود. هر طبقه از عالی قاپو دارای تزئینات مخصوص به خود است؛ برای مثال در طبقه سوم کاخ عالی قاپو ایوانی با یک حوض مرمری وجود دارد. طبقه ششم که به تالار صوت معروف است، تالاری وجود دارد با گچ بری های زیبا و طوری طراحی شده است که نوای موسیقی در آن طنین زیباتری پیدا می کند.
آدرس: اصفهان، ضلع غربی میدان نقش جهان
کاخ عالی قاپو

5-مسجد امام | شاهکاری از هنر ایرانی

آنچه این مسجد را تا این اندازه متمایز کرده است، تنها گنبد بلند آن نیست، بلکه هنر دست و نبوغ معمارهای ایرانی است که با خلق چنین اثری، توانمندی و چیره دستی خود را آشکار کرده اند. گنبد مسجد امام با تکنیکی ساخته شده است، که اگر کسی در مرکز گنبد صحبت کند، پژواک صدا در تمام صحن شنیده می شود. گنبد، چهار مناره و دو شبستان مسجد با چهار ایوان و حیاط احاطه شده است. مسجد، محرابی مرمری و زیبا دارد و سردر آن نیز در نهایت درایت و ظرافت ساخته و کاشی کاری شده است. این مجموعه زیبا در کنار هم به میدان نقش جهان جلوه ای باشکوه و معنوی بخشیده است.
مسجد امام

5-مسجد شیخ لطف الله

این شاهکار هنر و معماری در ضلع شرقی میدان نقش جهان قرار گرفته است و با گنبد مدور و بی مناره ای که نقش و نگار ایرانی بر روی آن دلربایی می کند، گردشگران را مجذوب و مبهوت خود می کند. این مسجد زیبا ویژگی منحصربه‌فردی دارد که آن را از مساجد دیگر متمایز کرده و آن نداشتن مناره است، مسجد شیخ لطف الله شبستان صحن ورودی نیز ندارد و به جای آن رواق کاشی کاری شده و زیبایی دارد که زینت بخش میدان نقش جهان است. طرح، رنگ، نقش و نورپردازی این مسجد آن قدر بی نظیر و خیال انگیز است که چشم از دیدن آن سیر نمی شود؛ بی شک این اثر معماری شاهکاری است باشکوه و بی همتا که هر بیننده ای را تحت تاثیر قرار می دهد.
آدرس: اصفهان، ضلع شرقی میدان نقش جهان، روبروی عمارت عالی قاپو
مسجد شیخ لطف الله

6-کاخ چهلستون | کاخ باشکوه ایران

کاخ و باغ چهلستون یکی ازمعروف ترین آثار تاریخی اصفهان است؛ معماری این کاخ سلطنتی ترکیبی از معماری اصیل ایرانی و فرنگی است. در مقابل کاخ چهلستون استخری وجود دارد و انعکاس تصویر کاخ و ستون های آن در آب باعث شده، آن را چهل ستون بنامند. این باغ یکی ازمجموعه باغ های نقش جهان دوره صفوی است. کاخ و باغ چهلستون محل برگزاری جشن ها و پذیرایی از مهمانان بوده و دیوار تالارهای آن مملو از نقاشی هایی با سبک مینیاتوری است. تصاویر جنگ چالدران و جنگ کرنال در تالار آیینه، جلوه خاصی به این تالار بخشیده است. در این کاخ موزه ای وجود دارد، که اشیا، کتب و دست نوشته های اصفهان قدیم درآن حفظ و نگهداری می شوند.
آدرس: اصفهان، شرق خیابان چهارباغ پایین، جنوب خیابان سپه، غرب میدان نقش جهان
کاخ چهلستون

 

7-عمارت هشت بهشت

هشت بهشت عمارتی است بسیار دلنشین و زیبا، که در میان باغی از باغ های نقش جهان ساخته شده است؛ امروزه این باغ به پارک زیبایی تبدیل شده وعمارتی که روزگاری زیباترین کاخ عالم نام داشت، همچنان در میان پارک جلوه گری می کند. عمارت هشت بهشت طرحی هشت پهلو دارد و نماد عدد هشت در تعداد اتاق ها، آجرهای کف وحوض مرکزی دیده می شود. این کاخ دو طبقه دارد و دیوارهای آن پوشیده از گچ بری ها، نقاشی ها و گل های رنگارنگ است. سقف آن پوشیده از مقرنس های گچی خوش آب و رنگ می باشد. ایوان، رواق ها، اتاق ها وپنجره های این عمارت همه در نهایت زیبایی و هماهنگی طراحی و ساخته شده اند. دیدن این بنای روح بخش، قلب و روح انسان را مملو از آرامش و لذت می کند و هنر و معماری بی نظیر ایرانی را برای گردشگران مشتاق متجلی می نماید.
عمارت هشت بهشت

8-سی و سه پل

یکی از نمادهای معروف شهر اصفهان سی و سه پل است؛ این پل که به پل الله وردی خان و پل جلفا نیز معروف است، در گذشته محل برگزاری جشن ها بوده و امروزه تفرجگاه مردم اصفهان و گردشگران است. این پل قدیمی، که سراسر آن پوشیده از رواق های طاقی شکل و قوسی است، روزگاری زینت بخش زاینده رود پرآب و خروشان بوده است. درهنگام غروب سی و سه پل افسانه ای با نورپردازی زیبایش دل ها را به شور و هیجان می اندازد ودلتنگی و خستگی را از دل ها بیرون می کند.
سی وسه پل

9-منارجنبان

این بنا همانطور که از نامش پیدا است، مناره ای متحرک بوده و در طول تاریخ این جنبش عجیب سیل گردشگران کنجکاو و مشتاق را به سوی خود کشانده است. عمارت منارجنبان اصفهان بنایی است، ساده، خشتی و درعین حال شگفت انگیز و رازآلود. این بنا دارای یک ایوان به سبک دوره مغول و دومناره است که بر روی مقبره یکی از عرفای قرن هفتم به نام عموعبدالله کارلادانی ساخته شده است. آن چه باعث شهرت این بنا شده آن است که با تکان دادن یکی از مناره ها، مناره دیگر هم به حرکت درمی آید. با پلکانی مارپیچ می توان به بام و مناره ها دسترسی پیدا کرد؛ در داخل هر مناره 17 پله وجود دارد که به بالای آن منتهی می شود.
منارجنبان

10-کلیسا وانک | صومعه ای با نقاشی‌های با شکوه

این کلیسا از مهم ترین جاذبه های شهر اصفهان محسوب می شود. نام اصلی آن وانک آمنا پرکیچ بوده و در زمان شاه عباس دوم ساخته شده است. این کلیسای تاریخی عبادتگاه ارمنیان می باشد و در محله جلفا قرارگرفته است. کلیسا وانک دارای دو گنبد است؛ این گنبدها به تقلید از سبک معماری ایرانی به شکل مدور ساخته شده اند. سقف ها و دیوارهای عبادتگاه کلیسای وانک با نقاشی های بسیار زیبایی پوشیده شده است؛ این نقاشی ها همه روایت ها و تصاویری از انجیل هستند و در میان آن ها می توان به تصاویری از تولد عیسی و بهشت و جهنم اشاره کرد. در کلیسا یاد شده موزه و کتابخانه ای وجود دارد که ارزش تاریخی دارند. در موزه کلیسا وانک اشیا و کتاب های قدیمی مانند: نسخه های خطی وتابلوها، سازها، زیورآلات، منسوجات و…نگهداری می شوند.

کلیسای وانک

11-آتشکده اصفهان

آتشگاه اثری است باستانی و کهن که بر فراز کوهی به این نام قرار دارد و این آتشکده متعلق به دوران ساسانی است. در گذشته آتشکده ها محل انجام مراسم مذهبی، حفظ و نگهداری آتش مقدس بوده است. درباره تاریخ دقیق احداث این آتشگاه، اطلاع دقیقی در دسترس نیست، اما تاریخ شناسان دریافته اند که این بنا درطول تاریخ کاربردی بوده است. بنای آتشگاه استوانه ای شکل و خشتی است و در محلی واقع شده که کاملا مشرف به اطراف است .هفت پنجره بزرگ و یک در ورودی دارد و در طراحی آن به این نکته توجه شده، که آتش مقدسی که درآن افروخته می شود، از بیرون قابل رویت باشد.
آتشکده

12-باغ پرندگان | دری به روی طبیعت

این باغ دلپذیر و وسیع درمحله ناژوان و در ساحل زاینده رود قرار گرفته است و طراحی آن برای پرندگان مناسب و برای بازدید کندگان جالب توجه است. در این باغ بیش از 130 گونه پرنده مختلف یافت می شود. باغ پرندگان با توجه به نیازهای زیست محیطی پرندگان طراحی و ساخته شده است. برکه، صخره، قفس های شیشه ای و آهنی فضاهایی هستند که برای پرندگان مختلف بر اساس سبک و اقلیم زندگی آن ها ساخته شده اند؛ به عنوان مثال برکه برای پرندگانی مثل اردک و قو و صخره برای پرندگانی مثل تیهو و کبک مناسب است. همچنین فضای سبزی در این جنگل ایجاد شده تا پرندگان درآن آزادانه حرکت کنند. پرندگان شکاری مانند عقاب، شاهین و کرکس نیز در قفس های آهنین نگهداری می شوند.
باغ پرندگان

13-تونل آکواریوم اصفهان

بازدید از تونل آکواریم در این شهر تاریخی و باستانی می تواند تجربه هیجان انگیزی را به همراه داشته باشد. این تونل آکواریم اولین تونل آبی ایران است و در آن می توان آبزیان گوناگونی را که از پنج قاره به این محل آورده شده اند مشاهده کرد. با ورود به این تونل آبی می توان به اعماق اقیانوس ها سفر کرد؛ انواع و اقسام ماهی ها، کوسه ها، اسب آبی، خرچنگ، خروس ماهی، پیرانا، هشت پا و ماهی های رنگارنگی که در آب شیرین و آب شور زندگی می کنند در این آکواریم موجودند.

آکواریم

14-آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی

مقبره شیخ عبدالصمد نطنزی در مجاورت مسجد جامع تاریخی و هزار ساله شهر نطنز، مجموعه شیخ عبدالصمد نطنزی را تشکیل داده است. نطنز تکه ای از تاریخ است که در قلب کویر بجا مانده است و خوشبختانه در این سیر تاریخی مقبره شیخ عبدالصمد از گزند زمان جان سالم بدر برده و هنوز هم استوار و پابرجا است. نطنز به واسطه قدمت طولانی و سابقه فرهنگ و ادبش آثار باستانی زیادی دارد اما الماس این شهر، مسجدی است که مقبره ای قدیمی کنارش جا خوش کرده است؛ مناره ای بلند که از هر طرف شهر بنگرید پیدا است. سازنده این خانقاه خلیفه ماستری بوده و شمس الدین نطنزی این سردر را به همراه خانقاه ساخته است؛ گرچه امروزه اثری از خانقاه باقی نمانده است. مسجد جامع نطنز در کنار خانقاه و آرامگاه شیخ عبدالصمد یک شاهکار تاریخی است که حتما برایتان جذاب خواهد بود.
آرامگاه شیخ عبدالصمد نظنزی

15-مجتمع ارگ جهان نما

مجتمع ارگ جهان نما یک مرکز تجاری فرهنگی است که 78000 مترمربع مساحت دارد. این مجتمع زیبا و بزرگ دارای ۳۶۴ واحد تجاری، ۱۲ مرکز صنایع دستی، ۳ سینما، ۴ گالری، ۶ رستوران، هتل، و پارکینگ است. لازم بع ذکر است اولین آبنمای موزیکال شهر اصفهان در مجتمع ارگ جهان نما قرار دارد که برای بسیاری از گردشگران جالب توجه است.
مجتمع ارگ جهان نما