از بین بردن لرزش دست

روش های خانگی درمان لرزش دست

دلایل زیادی وجود دارد که یک فرد به طور ناگهانی لرزش دست پیدا ‌کند. لرزش ناخواسته، اما ممکن است علائمی برای ابتلا به یک بیماری جدی باشد. این عارضه بیشتر برای افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند ام اس و … رخ می‌دهد و عدم مشکل نوشتن یکی از نتایج  لرزش دست‌ها است.

لرزش دست یا ترمور به عنوان یکی از انواع بیماری های مغز و اعصاب شناخته می‌شود که در ابتدا هیچ نشانه ای نداشته و با گذر زمان علائم آن بروز پیدا خواهد کرد؛ این عارضه  می‌تواند دلایل مختلفی از جمله استرس و اضطراب داشته باشد و موجب عدم انجام بسیاری از کار‌های روزمره شود.

افزایش سن، استرس و اضطراب، افسردگی، مصرف برخی دارو‌ها مانند داروی آسم، آمفتامین، کافئین و کورتیکواستروئید‌ها هم از جمله عوامل بروز لرزش دست‌ها هستند.

انواع لرزش دست در ۲۰ دسته طبقه بندی شده که دو نوع از مهم ترین آن شامل لرزش در حال استراحت و لرزش در هنگام کار است. در نوع اول، لرزش معمولا در هنگام استراحت و شل بودن عضلات رخ می‌دهد و نوع دوم این لرزش مربوط به ماهیچه‌ها و عضلات در حال انقباض است.

اختلالات حرکتی که به دو دسته لرزش اساسی و لرزش دیستونیک تقسیم بندی می شود و  لرزش اساسی، لرزشی بوده که در این نوع اختلال لرزش در دو طرف بدن تاثیر می‌گذارد. ژنتیک حدود نیمی از لرزش اساسی بدن را عهده دار است. لرزش دیستونیک، یعنی عدم فرستادن پیام درست به مغز علت بروز لرزش دیستونیک است؛ که این نوع لرزش در هر عضله‌ای ممکن است، رخ می دهد.

در این شرایط در دست گرفتن اشیا بسیار سخت بوده و حتی احتمال دارد که تعادل دست‌ها به هم بخورد و اشیا از دست بیفتند. در واقع لرزش دست‌ها هنگام عصبانیت بسیار شایع است و ممکن است بیماری های دیگری را هم به وجود آورد

درمان لرزش دست با استفاده از مواد طبیعی و موثر خانگی :

1 . رفع لرزش دست با بابونه

یکی از بهترین و موثرترین روش های رفع لرزش دست، استفاده از بابونه می باشد. این گیاه به دلیل داشتن خاصیت آرام بخشی تاثیر زیادی در کاهش استرس و تسکین اعصاب دارد، همچنین بابونه می تواند با شل کردن انقباظات و اسپاسم های عضلانی به کنترل لرزش دست کمک می کند. برای استفاده از این روش کافی است 1 قاشق چای خوری بابونه خشک را با یک فنجان آب داغ ترکیب کرده و پس از 5 دقیقه میل نمایید. ماساژ دست ها با روغن اسانس بابونه نیز می تواند مفید باشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که افراد مبتلا به دیابت باید بابونه را با مشورت با پزشک مصرف کنند.

2 . برطرف کردن لرزش دست با اسطوخودوس

اسطوخودوس یک گیاه شگفت انگیز با خواص فراوان است که یکی از آن ها برطرف کردن لرزش دست می باشد. این ماده طبیعی با تقویت سیستم عصبی، به کاهش استرس و لرزش دست کمک می کند. شما می توانید از اسطوخودوس به روش های مختلفی مانند دمنوش، ماساژ با روغن استفاده کنید.

درمان لرزش دست
درمان لرزش دست

3 . درمان لرزش دست با گل ساعتی

گل ساعتی یکی دیگر از مواد طبیعی است که تاثیر زیادی در درمان لرزش دست دارد. این گیاه با تحریک ترشح انتقال دهنده عصبی گابا در مغز، استرس و تنش در سیستم عصبی را کاهش می دهد. در این روش باید مقداری گل ساعتی را با آب جوشانده و پس از دم کشیدن بنوشید. همچنین استفاده از کپسول های حاوی گل ساعتی نیز موثر است.

4 . از بین بردن لرزش دست با سنبل الطیب

و اما سنبل الطیب آخرین ماده ای است که می خواهیم به شما عزیزان معرفی کنیم. این گیاه به مسکن مشهور بوده و از گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار می گیرد. سنبل الطیب علاوه بر کاهش تنش و اضطراب به شل شدن انقباضات و اسپاسم های عضلانی نیز کمک کند. ابتدا 1 قاشق چای خوری از این گیاه را به یک فنجان آب داغ اضافه کرده و پس از 10 دقیقه از رد کنید و بنوشید.