درمان خشکی چشم

 

خشکی چشم زمانی رخ می دهد که اشک ها قادر به چرب نمودن چشمان نباشند. اشک ممکن است به دلایل متفاوت ناکافی باشد. برای مثال، خشکی چشم ها ممکن است در صورتی رخ دهد که چشم شما اشک کافی تولید نکند یا اشک هایی با کیفیت نامناسب تولید کند.

خشکی چشم حس ناخوشایندی به شما میدهد. اگر خشکی چشم داشته باشید، چشمان تان ممکن است سوزش یا خارش داشته باشند. شما ممکن است خشکی چشم را فقط در برخی مواقع تجربه کنید، مانند حضور در هواپیما یا در یک اتاق که مجهز به کولر است، در هنگام دوچرخه سواری یا پس از اینکه برای چندین ساعت به صفحه کامپیوتر نگاه کردید.

درمان هایی برای خشکی چشم وجود دارد که میتوانند شما را از این عذاب نجات دهند.

خشکی چشم به علت کاهش یا فقدان مزمن اشک و رطوبت سطح چشم ایجاد می‌شود

علل خشكي چشم

به طور كلی هر عاملی كه باعث كاهش توليد يا تغيير كيفيت اشك شود مي تواند منجر به بروز خشكی چشم شود. مهمترين عوامل ايجاد خشكی چشم عبارتند از:

بالارفتن سن: با بالا رفتن سن مقدار ترشح لايه آبكي اشك كم مي شود. به علاوه همانطور كه در افراد مسن چربي پوست كمتر و پوست خشك مي شود، در چشم نيز ميزان ترشح چربي كمتر مي شود و در نتيجه مقدار تبخير لايه آبكي زياد مي شود. كاهش توليد و افزايش تبخير لايه آبكي اشك باعث ايجاد خشكي چشم در اكثر افراد مسن مي شود.

كار چشمي طولاني مدت: پلك زدن متناوب براي پخش شدن لايه اشك بر روي چشم ضروري است. در مواردي كه فرد براي مدت طولاني به چيزي خيره شود و پلك نزند علائم خشكي چشم بدتر مي شود.

عوامل محيطي: در محيط هاي گرم و خشك ميزان تبخير لايه آبكي اشك زياد مي شود. همچنين قرار گرفتن در معرض باد شديد و يا هواي سرد و خشك ارتفاعات مي تواند باعث بدتر شدن خشكي چشم شود. استفاده از وسايل گرمازا (مثل بخاري و شومينه) و قرار گرفتن در معرض گرد و غبار و دود (به خصوص دود سيگار) از عواملي است كه باعث تشديد خشكي چشم می شود.

داروها: بسياري از داروهای معمولي می توانند باعث كم شدن ترشح اشك و ايجاد خشكی چشم شوند.

تغييرات هورمونی: تغييرات هورموني به علت تغيير دو چربي لايه اشكي مي توانند باعث خشكي چشم شوند. يائسگی، بارداری و قرص های جلوگيری از بارداری به علت تغييرات هورمونی خشكی چشم را تشديد می كنند.

بيماری ها: بيماري هاي مختلف مثل بيماري هاي تيروئيد و برخي از بيماري هاي سيستم ايمني (مثل شوگرن و لوپوس) مي تواند باعث ايجاد خشكي چشم شود.

مشكلات تغذيه ای: كمبود ويتامين A می تواند به موارد شديد و خطرناك خشكی چشم منجر شود.

التهاب لبه پلك ها (بلفاريت): اين بيماری با تغيير در چربي لايه اشكي باعث بدتر شدن خشكي چشم می شود.

بسته نشدن پلك ها: در صورتيكه به علت مشكلات ساختاری پلك ها درست بسته نشود مقدار تبخير اشك زياد مي شود و خشكي چشم ايجاد مي شود. به علاوه در مواردي كه به علت مشكلات عصبي (مثلاً پاركينسون) فرد كمتر در حالت عادي پلك بزند خشكي چشم ايجاد مي شود.

استفاده از لنزهای تماسی: استفاده از لنز تماسی (كنتاكت لنز) يكی از علل شايع خشكی چشم است. لنزهای تماسی مثل يك اسفنج لايه آبكی اشك را جذب مي كنند و باعث خشكي چشم مي شوند. به علاوه استفاده از لنز تماسي باعث كم شدن حس قرنيه و كاهش پلك زدن می شود و در نتيجه توليد و پخش شدن اشك را با مشكل مواجه مي كند.

با بالا رفتن سن مقدار ترشح لايه آبكي اشك كم مي شود

راههای پیشگیری از خشکی چشم:

اگر خشکی چشم را تجربه کردید، به شرایطی که احتمالا باعث ایجاد این نشانه ها در شما می شوند، توجه کنید. سپس راه هایی برای جلوگیری از این شرایط را برای جلوگیری از علائم خشکی چشم پیدا کنید. برای مثال: از مجاورت و ورورد باد و یا دمیدن مستقی و یا غیر مستقیم هوای بسیار گرم و خشک کننده در چشم خود اجتناب کنید. سشوار، بخاری ماشین، داکت اسپیلت یا هر جریان هوایی را به سمت چشمان خود هدایت نکنید.

رطوبت به هوا اضافه کنید.

در زمستان، یک دستگاه بخور می تواند برای تامین و حفظ رطوبت هوا داخل منزل شما موثر باشد.

عینک آفتابی و دیگر عینک های محافظ را در نظر بگیرید.

در طول کارهای طولانی به چشم خود استراحت دهید.

صفحه کامپیوتر خود را پایین تر از سطح چشم قرار دهید .

از سیگار کشیدن و از دود اجتناب کنید.

اشک مصنوعی را به طور مرتب استفاده کنید.

 

خشکی چشم و درمان آن, علت خشکی چشم

اشک مصنوعی را به طور مرتب استفاده کنید

 

خشکی چشم و علائم همراه با آن

خشکی چشم این علائم را با خود به همراه دارد:

احساس سوزش، خارش و ناراحتی.

قرمزی چشم.

احساس وجود شن در چشم.

حساسیت نسبت به نور شدید.

احساس خستگی.

احساس ناراحتی در چشم.

ناراحتی و مشکل برای قرار دادن لنز.

 

درمان خشکی چشم : 

باید توجه داشت که مشکلات ناشی از خشکی چشم ممکن است بسیار خفیف و یا بسیار شدید باشد. در موارد خیلی خفیف با قطره های اشکی معمولی و در موارد شدید با قطره های اشکی بدون ماده نگهدارنده درمان انجام می شود. گاهی نیاز به استفاده از پماد و ژل های چشمی در هنگام خواب است. درمان جراحی بستن مجرای خروج اشک در موارد شدید که به دارو جواب نمی دهد، انجام می شود.

 

خشکی چشم و درمان آن, علت خشکی چشم

خشکی چشم زمانی رخ می دهد که اشک ها قادر به چرب نمودن چشمان نباشند

 

درمان های جراحی خشکی چشم:

در موارد نسبتاً شديد خشكی چشم ممكن است با اقدامات فوق بهبود كافی ايجاد نشود در اين موارد استفاده از روش های جراحی برای بهبود خشكی چشم ضروري است.

 

بستن سوراخ های خروج اشك: در اين روش سوراخ های خارج كننده اشك از چشم به صورت موقت يا دائمی بسته می شوند.

 

بستن پلك ها: در مواردی كه فلج پلك ها يا اشكالات ساختمانی پلك ها باعث باز ماندن چشم و تبخير اشك شود با بستن موقتی بخشی از پلك ها مي توان سطح تبخير اشك را كمتر كرد و به درمان خشكی چشم كمك كرد.

 

پيوند قرنيه: در مواردی كه خشكی چشم شديد باعث ايجاد كدورت يا زخم قرنيه شده باشد ممكن است برای كمك به بهبود ديد نياز به جراحی پيوند قرنيه باشد. البته نتيجه پيوند قرنيه در اين موارد معمولاً چندان خوب نيست.

روغن کرچک یک روش درمان گیاهی خشکی چشم است

چند درمان خانگی خشکی چشم:

اسیدهای چرب امگا ۳:

در مورد فواید اسیدهای چرب امگا ۳ مطالعات فراوانی به عمل آمده است. اسیدهای چرب امگا ۳ در کاهش افسردگی، تسکین روماتیسم مفصلی، کاهش فشار خون، بهبود سلامت قلبی و عروقی، پیشگیری از زایمان زودرس، و کاهش خطر ابتلا به تباهی لکه‌ی زرد مفید است. اسیدهای چرب امگا ۳ دارای این قابلیت هستند که ناراحتی‌های ناشی از خشکی چشم را تسکین دهند.

 

به علاوه، خواص ضد التهابی اسیدهای چرب امگا ۳ می‌توانند به تحریک تولید اشک با کیفیت‌تر کمک کنند. برای محافظت از چشم‌های‌تان و بهبود سلامت آن‌ها می‌توانید از مکمل‌های اسیدهای چرب امگا ۳ استفاده کنید یا غذاهایی را مصرف نمایید که سرشار از این مواد مغذی هستند. برخی منابع غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ عبارت هستند از روغن تخم کتان، دانه‌ی چیا، روغن نخل، گردو، روغن دانه‌ی سویا، تخم ‌مرغ، و ماهی‌های چرب نظیر ماهی خال خالی، ساردین، سالمون و تن.

 

شستشو مکرر پلک :

افراد مبتلا به چشمان خشک تمایل دارند که دائماً چشم‌های خود را ببندند که از التهاب جلوگیری شود، برای درمان خشکی چشم و حفظ سلامتی چشم لازم است چند بار در روز پلک‌های خود را بشورید.

چند قطره شامپو بچه روی انگشتان خود بریزید

چشمان خود را ببندید، با آرامی با انگشتان خود پلک‌های خود را ماساژ دهید

سپس پلک‌های بسته خود را صابون بزنید و سپس با آب گرم بشورید

این روش را یک یا دو بار در روز انجام دهید

 

روغن کرچک :

روغن کرچک یک روش درمان گیاهی خشکی چشم است زیرا دارای اسید ریکینولیک است که یک ماده ضد التهابی است و به خارش، سوزش و درد ناشی از خشکی چشم کمک می‌کند.

همچنین روغن کرچک باعث کاهش تبخیر اشک بدن شما می‌شود.

مقداری روغن کرچک بدون هگزا را درون یک قطره چکان قرار داده

سپس یک قطره از آن را درون هر چشم بریزید

این کارا را 2 بار در روز برای درمان قرمزی چشم و خشکی آن انجام دهید

 

ویتامین‌ها:

مصرف ویتامین‌ها برای داشتن یک رژیم غذایی سالم بسیار حائز اهمیت است. ویتامین‌ها برای پوست، سلامت عمومی و حتی سلامت چشم‌های‌تان مفید هستند. می‌توانید از مکمل‌های ویتامینی استفاده کنید که در همه‌ی فروشگاه‌های‌ بهداشتی و مواد خوراکی سالم و با قیمت ارزان در دسترس هستند. با وجود این، هم‌چنان بهتر است میزان ویتامین مصرفی‌تان را از طریق خوراکی‌ها افزایش دهید.

چشم‌های خشک نیازمند مصرف ویتامین A، ویتامین C، ویتامین E هستند. این ویتامین‌ها حاوی خواص آنتی‌اکسیدانی هستند.

 

کمپرس گرم :

اشک حاوی آب و ترشحات روغنی است که از غده‌های اشکی ترشح می‌شوند. کمپرس گرم می‌تواند با افزایش سطح گردش خون در اطراف چشم‌ها باعث تحریک تولید اشک با کیفیت‌تر شود. این کار به باز شدن انسداد مجرای غدد میبومین و نرم شدن چربی شفاف چشم (میبوم) کمک می‌کند که در اثر خشکی سخت شده است؛ و به این ترتیب، باعث تسکین خشکی چشم می‌شود.

 

تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که چشم‌های‌تان را ببندید و کمپرس گرم را روی آن‌ها قرار دهید. برای انجام این کار لازم است کمپرس گرم‌تان حرارت مناسبی داشته باشد. عدم پیگیری مرتب یا استفاده‌ی کوتاه مدت از کمپرس گرم با دماهای مختلف ممکن است به نتایج مطلوبی منجر نشود. طبق توصیه‌ی پژوهشگران، حرارت ایده‌ال کمپرس گرم باید حدود ۴۲ درجه‌ی سانتی‌گراد باشد.

ابتدا پارچه یا حوله را در آب گرم خیس کنید

سپس آن را بچلانید تا آب اضافه از آن خارج شود

حوله یا پارچه‌ی مرطوب را روی پلک‌های بسته‌تان قرار دهید

مدت ۱۰ دقیقه به همین شکل بمانید

تا دستیابی به نتیجه‌ی مطلوب، این کار را روزی دو مرتبه تکرار کنید.