دلایل علمی بی‌حوصلگی و راهکارهای غلبه بر بی حوصلگی

معمولاً اشخاص در زمان تنهایی، غم، عصبانیت، نگرانی، خواب ناکافی، اضطراب و… دچار کم حوصلگی میشوند ، ولی گاهی همه چیز بر وفق مراد است و شما نمی دانید چرا بی حوصله هستید!

 

علت بی حوصلگی های بی دلیل چیست؟!

اشخاص خستگی را به صورت متفاوت تشخیص میدهند و تجربه می کنند. در بعضی موارد، ملالت امکان دارد بدین دلیل اتفاق بیفتد که:

 

– استراحت ناکافی و یا تغذیه نامطلوب

– سطوح پائین تحریک ذهنی

– عدم انتخاب و یا کنترل فعالیت های روزانه تان

– نداشتن تفریحات گوناگون

– درک ضعیف زمان

 

علل و بهترین درمان بی حوصلگی,درمان بی حوصلگی,کسالت و بی حوصلگی

علل و درمان بی حوصلگی

 

ممکن است شما یا کودک موقع درگیر شدن در یک فعالیت، ملول شوید، به این خاطر:

– از دست دادن علاقه

– دستورالعمل های گیج کننده

– ترس از اشتباه

– تکرار فعالیت برای مدتی بسیار طولانی

چند علت عمده بی حوصلگی عبارتند از:

یکنواختی ذهن

بی حوصلگی گاهی ریشه در خستگی ذهنی (Mental fatigue) داشته و ناشی از تکرار و بی اعتنایی به جزئیات و وظیفه ها است. هر تجربه ای که قابل پیش بینی بوده و تکراری می شود، میتواند خسته کننده شود.

به طور کلی، تکرار بی اندازه از یک چیز و تحریک بی اندازه میتواند از عوامل عمده پیدایش شرایط بی حوصلگی باشد. بدین ترتیب حس خستگی و ضعف در شخص ایجاد می شود.

شکل چینش منزل

در صورتی که به دنبال وقت ها شاد هستید و میخواهید از حالت کسالت و بی حوصلگی خارج شوید، بهتر است که برای تنوع، شکل چینش منزل خویش را تغيير دهید.

 

با این کار، تغيير زيادي در نزدیکی ایجاد شده و در نتیجه در روحیه شما هم تغییراتی ایجاد خواهد شد. مثلا میتوانید رنگ دیوارها را تغيير داده و از رنگ های ارامش بخش مثل آبی استفاده کنید تا از فشار و اضطراب شما کم کند.

 

علل و بهترین درمان بی حوصلگی,درمان بی حوصلگی,کسالت و بی حوصلگی

درمان بی حوصلگی

نبود تنوع در زندگی

معمولاً افرادی که احتیاج زيادي به تازگی ، تنوع و هیجان دارند بیشتر در معرض بی حوصلگی و کسالت قرار می گیرند. اشخاص برون گرا جزء آن گروه افرادی هستند که احتیاج به تحریک بیرونی دارند؛ به همین علت آن ها بسیار مستعد بی حوصلگی هستند و تنوع طلبی و ریسک پذیری راهی برای درمان کسالت در این اشخاص است.

احتیاج به نوآوری

برخی از اشخاص بیش از افراد دیگر خسته و بی حوصله می شوند. افرادی که بیشتر نیازمند انرژی، هیجان و تنوع هستند، بیشتر در معرض خستگی و بی حوصلگی هستند.

این گونه اشخاص حس می کنند که دچار یکنواختی شده و ديگر چیزی آنها را شاد نمی کند. احتیاج به تحریک خارجی در این اشخاص مدام وجود داشته و ابتکار موقع جستجوی کارهای جدید و ریسک پذیری در این اشخاص به مقدار زيادي مشاهده می شود.

راهکارهای غلبه بر بی حوصلگی و بی حالی 

بنابراین برای مبارزه با این روحیه و کاهش یا از بین بردن آن، باید باتوجه به هر یک از عوامل تاثیرگذار، راه و شیوه مطلوب و راهکار عملی خاصی را اتخاذ کرد.

 

به این منظور به نکات و مطالب زیر توجه کنید:

تلاش کنید هر از چند گاهی در زندگی خویش تغییراتی، هر چند جزیی، ایجاد کنید.

بی کاری و فقدان فعالیت یک عامل مهم در ایجاد بی حوصلگی است. دست بکار شوید با نشستن و به نقطه ای خیره شدن چیزی عوض نمی شود. برخیزید و به کاری مشغول شوید.

احساس پوچی و این عقیده که زندگی، شغل و فعالیت های شما بی معنی است، می تواند شما را تا مرز افسردگی پیش برد. شما نباید زندگی خویش را یک دایره بی انتها و مقصود بدانید. این وظیفه خود شماست که به زندگی خویش معنی بخشید.

  هر روز یک چیز جدید یاد بگیرید و به علم خویش بیفزایید.

  خود را به چالش بکشانید. به فعالیتی دست بزنید که در شما استرسی ملایم ایجاد می کند؛ مثل بردوباخت ( در بازي، ورزش) یا پذیرفتن ایده های جدید.

  به یاد داشته باشید که هیچ چیز کسالت آور و خسته کننده نیست؛ بلکه این ذهن بی حوصله شماست که همه چیز را خسته کننده می بینید. بی حوصلگی یک امرنسبی و درونیست. افکار خویش را تغيير دهید تا احساسات شما هم تغيير یابند.

  احساس کنجکاوی خویش را بر انگیزید. نسبت به اطراف خود بی تفاوت نباشید، تلاش کنید از همه چیز سر در بیاورید؛ البته به جز مسایل شخصی دیگران.

  خیال پردازی کنید. خیال پردازی بی اندازه باعث دور افتادن شما از واقعیت ها و حقیقت ها می گردد؛ ولی از تخیل خویش میتوانید در رفع بی حوصلگی کمک بگیرید. خیال پردازی کنید و به آرزوهای خویش دست یابید.

  تکرار فعالیت های روزانه یا از روی عادت بسیار خسته کننده است. بنابراین ديگر ایده ها، گزینه ها و احتمالات را هم انتخاب کنید. به عنوان مثال هرروز برای صبحانه چای شیرین نخورید، یک روز هم قهوه یا شیر بخورید یا هرروز سر یک ساعت فعالیت خاصی را انجام ندهید. هراز گاهی نحوه لباس پوشیدن یا مدل موی خویش را تغيير دهید.

  ملاقات یک دست لباس مشابه به تن نکنید، یا در کافی شاپ تنها میلک شیک سفارش ندهید. با یک کادو بی مناسبت طرف مقابل خویش را غافلگیر کنید.

  تکراری نباشید.

  تصمیمات به جا و پر ارزش گذشته‏ خویش را به یاد آورید و توجه کنید که مانند قبل براى انجام دادن کارهاى مهم آمادگى دارید.

  در تصمیم ‏ها و فعالیت‏ هاى اسوه ‏ها توجه کنید، در همسان سازى و الگوپذیرى جدى باشید تا جرأت انجام کار یابید و توان تصمیم‏ گیرى و اجرا در شما تقویت شود.

  ورزش مستمر و منظم را که در تقویت اراده بسیار مؤثر است، فراموش نکنید.

  با تصمیم‏ هاى اسان در کارهاى ساده، کم کم خود باورى و توانمندى را در خود پدید آورید و راه را براى تصمیم ‏گیرى در امور مشکل و پیچیده هموار سازید.

  از خواب زیاد، پرخورى و ديگر وسایل تنبلى و سستى اراده بپرهیزید.

  تردید در تصمیم ‏گیرى و تأخیر در عمل، باعث از دست رفتن منافع معنوى و مادى فراوان می ‏شود و زیان‏ هاى بسياري را به ارمغان مى آورد.