راههای غلبه بر ترس

برای غلبه بر ترس هایتان وقت بگذارید

زمانی که دارید در دریایی از ترس و استرس غرق می شوید، بسیار دشوار است که به کارها و حوادث پیرامونتان فکر کنید. نخستین و مهمترین کار این است که برای غلبه بر ترس هایتان وقت گذاشته و تلاش کنید درموقعیت مناسب به سراغ آن ها بروید.

 

برای ۱۵ دقیقه ترس ها و نگرانیتان را کنار گذاشته و حواستان را پرت کنید. پیاده روی ، خوردن چای یا یک استحمام گرم انتخاب های مناسبی برای این مسئله به شمار می رود.

 

درمان ترس, غلبه بر ترس, مقابله با ترس مقابله با ترس

 

لازم است با تمامی ترس ها روبرو شویم؟

حقیقت این است که لازم نیست ما بر تمام ترس های مان غلبه کنیم. به عنوان مثال چنانچه محل زندگی شما هزاران مایل از اقیانوس فاصله دارید لزومی ندارد از سونامی بترسید یا در فکر غلبه بر عوامل این ترس شدید باشید.

 

ولی درصورتی که در نزدیکی ساحل زندگی می کنید و هر شب از ترس زمین لرزه، توفان یا موج های بزرگ دریا می ترسید و وحشت زده می شوید شما در شرایط خوبی به سر نمی برید. با خودتان یک مکالمه درونی داشته باشید و به خودتان خاطرنشان کنید که ترس های شما را از انجام چه کارهایی بازداشته و به این فکر کنید که مانند دیگر مسایل زندگی باید بر این مسأله هم غلبه کنید و این ترس را درمان کنید.

 

آیا ترس سبب می شود که اهداف تان در زندگی آن گونه که باید و شاید پیش نرود؟ جنبه های مثبت و منفی ترس های تان را در نظر بگیرید و آنها را یادداشت و یک فهرست تهیه کنید. این را هم بنویسید که در صورت غلبه بر عامل ترس ها چه کارهایی میتوانید انجام دهید و چه قدر زندگیتان میتواند متفاوت باشد.

 

لیستی را که تهیه نموده اید مرور کنید و یک تصمیم واضح و روشن بگیرید. چنانچه تصمیم گرفتید برای غلبه بر ترس اقدام کنید، بهترین شیوه مواجه با ترس هایی است که در ذهن تان ریشه کرده اند. روش درست رویا رویی با این ترس ها بسیار مهم است، شیوه درستی را در پیش بگیرید تا از ترس های تان عبور کنید و در این بین آسیبی هم نبینید.

 

مانع ها را پیدا کنید

چند بار برایتان پیش آمده است که برای انجام ندادن کارهایتان عذر و بهانه آورده اید؟ به عنوان مثال، خيلي مشکل است، خيلي خسته ام، زمان نداشتم و …. این بهانه ها برایتان اشنا نیست؟ بیشتر ما درگیر محدودیت های ذهنی خویش و امروز و فردا کردن کارها هستیم در حالی که افراد موفق، حتی هنگامی که کاری را دوست ندارند هم از همه زمان خویش استفاده می کنند و همه سعی خویش را انجام می دهند.

 

افراد موفق اصولا کارهایی را انجام میدهند که افراد دیگر آن ها را مشکل و سخت می نامند. آن ها همه خطرات احتمالی را پیش بینی و برای کارهای خویش برنامه ریزی می کنند. خلاقیت، جرأت و شجاعت دارند. آن ها بطور فطری موفق و خوش اقبال به دنیا نیامده اند، بلکه با اراده، سخت کوشی و نداشتن ترس به موفقیت های خویش رسیده اند. آن ها به جای پیدا کردن مانع ها، موقعیت ها را کشف می کنند.

گام هایی کوچک بردارید

چنانچه از سخنرانی می ترسید، در یک کلاس اموزش سخنرانی ثبت نام کنید. درصورتی که از رابطه برقرار کردن با اشخاص بیگانه ترس دارید، به یک کلوب مجازی بپیوندید.

 

چنانچه نمی توانید یک کسب و کار راه بیاندازید، به صورت پاره وقت آغاز به کار کنید. اقدامات کوچک هنگامی که بطور مداوم ادامه پیدا کنند، برایتان عزت نفس به ارمغان می آورند.

 

در مورد نگاه و فکر سایرین نسبت به خودتان نگران نباشید

هنگامی که در حال تلاش برای غلبه بر ترس هایتان هستید، امکان دارد شکست بخورید. این هم بخشی از بازیست. هنگامی که می بازید، بازنده باقی نمانید.

 

زندگی دوی ماراتن است، پس به دویدن ادامه دهید تا در پایان بر ترس غلبه کرده و پیروز شوید. کسانی که به ترس هایشان غلبه نمی کنند، زندگی خیلی کوچکی خواهند داشت.

برای غلبه بر ترس به هشدارهای بدنمان گوش دهیم

با دیدن این تیتر شاید حس خوبی نسبت به آن نداشته باشید و این سؤال برایتان پیش بیاید که به چه دلیل باید به هشدارهای بدنمان گوش دهیم ؟! خب لازم است که بگوییم با نشان دادن عکس‌العمل به آن از اسیب رسیدن به بخشی که هشدار می دهد، میتوانید از صدمه ها و اسیب های جدّي جلوگیری نمایید و با این کار به نحوی زندگی شما متحول می شود.

 

گاهی ترس ها حقیقی نیستند و میتوانند از طريق اعتقادات و از سر برداشت ها و فکر ما بوجود بیایند و بنابراین لازم است که از هر چیزی به بدی برداشت نکنیم و به یاد داشته باشیم که همه چیز به خودمان بستگی دارد و ما می توانیم تصمیم بگیریم که چه چیزی تبدیل به ترس شود یا تبدیل به خاطره خوب و یا تبدیل به یک کابوس ترسناک شود.

 

درمان ترس, غلبه بر ترس, مقابله با ترس روش های موثر برای غلبه بر ترس

 

شاید مشکلات جسمی عامل ترس تان است

کسی که از ترس رنج می برد باید حتماً خود را مورد معاینات دقیق پزشکی قرار دهد. چنانچه بیمار، خسته و یا دچار سوء تغذیه هستید، حس ترس رهایتان نخواهد کرد. شخصی بود که از ترس های مداوم و بی مورد رنج می برد که بعد معلوم شد که در مرحله های ابتدایی کم بود قند خون است. بنابراین از سلامت جسمی و کم بود ویتامین های بدن خویش آگاه باشید.

دانش تان را بیشتر کنید

یادمان باشد که ترس با دانستن و دانش محو می شود.باید دریابید که چه چیز شما را می ترساند.

یکی از دلایل مهم ترس عدم اطمینان، شاید دقیقاً، قابل پیشبینی نبودن آن است چه وقتی که وضع قابل پیش بینی باشد ترس هم کم می شود به خصوص اگر بدانید که در مواردی ترس سپر محافظتی برای شماست.در نبود اگاهی، ترس میتواند سبب ناراحتی شما بشود. چنانچه از کیفیت ترس اگاهی کافی داشته باشید، میتوانید با آن کنار بیاید.

جیغ زدن، ترس را خالی می کند

شما انرژی زيادي برای کنترل ترس خویش استفاده می کنید. گاهی اوقات بسیار تمرکز می کنید تا در موقعیت های ترسناک جیغ نکشید. حال درصورتی که فضا و مکانی برای جیغ کشیدن( مثل شهربازی) پیدا کنید، میتوانید این انرژی پنهان را آزاد کنید و با تجربهی ترس های هیجانی و جیغ کشیدن، فشارهای روحی خویش را تخلیه کنید.