عجیب ترین حیوانات دنیا

عجیب ترین حیوانات دنیا

۱. لاک‌پشت دریایی درخشان

اخیرا غواصانی که در جزایر سلیمان (Solomon Islands) در اقیانوس آرام غواصی می‌کردند، لاک‌پشت دریایی درخشان (Glowing sea turtle) را کشف کردند. البته زیست‌تاب‌ها (bioluminescent؛ موجودات زنده‌ای که به‌دلیل واکنش‌های شیمیایی رخ‌داده در بدن‌شان از خود نور ساطع می‌کنند) زیاد هستند، اما این اولین مورد ثبت‌شده از «خزنده» درخشان در حیات‌وحش است. به‌گفته‌ی دیوید گروبر (David Gruber)، استادیار زیست‌شناسی کالج باروک (Baruch College)، پوسته‌ی این لاک‌پشت دریایی منقاردار به دورنگ قرمز و سبز می‌درخشد، اما احتمال دارد که رنگ قرمز به‌خاطر جلبک‌های زیست‌تاب باشد.

لاک‌پشت دریایی درخشان، یکی از عجیب ترین حیوانات

گروبر به خبرگزاری لایو ساینس (Live Science) گفته: «شاید این روش آنها برای برقراری ارتباط باشد، تا همدیگر را بهتر ببینند، یا با تپه‌های دریایی که آنها هم زیست‌تاب هستند یک‌شکل شوند. این لاک‌پشت، رنگ تازه‌ای که عمدتا آبی است، به جهان پیرامون خود می‌دهد.»

۲. پانگولین یکی از عجیب ترین حیوانات جهان

پانگولین، یکی از عجیب ترین حیوانات

اگر مورچه‌خوار و آرمادیلو با هم آمیزش داشتند، بچه‌شان چیزی شبیه پانگولین (Pangolin) می‌شد! پانگولین یا پولک‌پوست، پستاندار عجیب‌وغریبی است که در بخش‌هایی از آسیا و آفریقا زندگی می‌کند. این حیوان زبانی دراز برای خوردن مورچه‌ها و موریانه‌ها، و پوسته‌ای کراتینی برای محافظت از خود دارد و تنها پستانداری است که به مرور زمان این‌چنین با محیط انطباق یافته است. متأسفانه همین ویژگی‌های منحصربه‌فرد پانگولین، باعث شده تا بالاترین آمار قاچاق حیوانات پستاندار جهان مربوط به پانگولین باشد؛ زیرا گوشت و پوسته‌ی محافظش طرفداران زیادی دارند. درحال‌حاضر، پانگولین در فهرست موجودات درمعرض خطر قرار دارد.

۳. قورباغه‌ شیشه‌ای

قورباغه‌ی شیشه‌ای قلب‌معلوم دایان، یکی از عجیب ترین حیوانات

قورباغه‌های شیشه‌ای انواع بسیار مختلفی دارند، اما قورباغه‌ی شیشه‌ای دایان (Diane’s bare-hearted glass frog) که می‌توان قلبش را در زیر پوست شفافش دید کشف جدیدی است که برای اولین بار در سال ۱۹۷۳ در کاستاریکا دیده شد. شاید رنگ سبز روشنِ این قورباغه اولین چیزی باشد که نظرتان را جلب می‌کند، اما جالب‌ترین نکته، این است که می‌توان اجزای داخل بدنش را دید! پوست بدن این جانور شفاف است و باعث می‌شود اندام‌های داخلی‌اش به‌خوبی دیده شوند. اگر می‌خواهید این قورباغه را از نزدیک ببینید، باید حسابی چشم‌تان را تیز کنید، چون این جهنده‌های کوچک کمتر از ۲/۵ سانتی‌متر طول دارند.

۴. اکسولوتل

اکسولوتل، یکی از عجیب ترین حیوانات

اکسولوتل (Axolotl) یا سمندر مکزیکی یا ماهی راه‌رونده‌ی مکزیکی، سمندر کوچکی است که در دریاچه‌های اطراف مکزیکوسیتی یافت می‌شود. درحال‌حاضر، این حیوان هم در فهرست گونه‌های درمعرض خطر قرار گرفته است. این دوزیست می‌تواند اندام‌هایش را بازسازی کند، چشم‌هایش پلک ندارند و ممکن است سیاه یا زال باشد.

آکسولوتل

احتمالا تعجب می‌کنید که اکسولوتل قبل از رشد کامل چنین شکل و شمایلی دارد!‌

۵. خورشید ماهی

خورشیدماهی، از عجیب ترین حیوانات