علت سقط جنین چیست؟

سقط ناخواستۀ جنین به معنای پایان یافتن بارداری قبل از هفتۀ ۲۰ بارداری است. سقط ناخواستۀ جنین در سه ماهۀ اول بارداری بیشتر اتفاق می‌افتد.

مهم‌ترین دلایل سقط  جنین:

سبک زندگی ناسالم

اینکه یکی از رایج ­ترین علل، سبک زندگی ناسالم است، چندان تعجب آور نیست. زنانی که در دوران بارداری مواد مخدر، الکل و تنباکو مصرف می­کنند، بیشتر مستعد سقط جنین هستند. بنابراین باید پیش از اقدام به باردار شدن، عادات خود را کنترل کنید. اگر بارداری ناخواسته است، باید سریعاً عادات مضر خود را کنار بگذارید.

 

اختلال کروموزومی

یکی از عواملی که باعث سقط جنین در هفته های اول می شود اختلال کروموزومی است. یعنی بخاطر یک مشکل در محتوای ژنتیکی جنین به خوبی رشد نمیکند و سقط اتفاق میافتد. گاهی اوقات تخمکی که با اسپرم لقاح داشته محتوای کروموزومی خوبی نداشته و این باعث شده بعد لقاح بارداری پوچ اتفاق بیفتد. که این هم منجر به سقط شود.

 

جفت معیوب

مشکل دار بودن جفت، اندامی که وظیفه تامین اکسیژن و مواد غذایی جنین را به عهده دارد، می­تواند سبب این مشکل شود. در دوران بارداری مرتباً با پزشک/ماما خود مشورت کنید تا از خوب بودن اوضاع مطمئن شوید.

 

علایم سقط جنین

 

اختلالات هورمونی در بدن مادر

بعضی از اختلالات هورمونی در بدن مادر می‌تواند موجب سقط جنین شود.

 

دیابت کنترل نشده

زنان مبتلا به دیابت، باید پیش از اقدام به بارداری، بیماری خود را کنترل کنند. دیابت نوع 2 که کنترل کمی روی آن وجود دارد و یا اصلا کنترل نشده است می­تواند منجر به سقط جنین در سه ماهه نخست بارداری شود.

 

اختلالات سیستم ایمنی بدن مادر

گاهی اوقات بخاطر اختلالات سیستم ایمنی بدن مادر نسبت به جنین احساس بیگانگی کرده و به اصطلاح جنین رو پس میزند و می‌تواند باعث سقط شود. عفونت های شدید و درمان نشده هم خطر افزایش سقط دارند.

 

بیماری

بیماری­هایی همچون ایدز، سرخچه، سیفیلیس، مالاریا، کلامیدیا ، واژن باکتریال و سوزاک میتوانند خطر وقوع این مشکل را بالا ببرند.

 

اختلال ظاهری رحم

اختلال ظاهری رحم و مشکلاتی مثل رحم دوشاخ تهدیدی برای بارداری محسوب میشود و یکی از موارد موثر در سقط هست. چسبندگی های داخل رحمی، وجود میوم و سایر اختلالات رحم یکی از عوامل سقط هستند.

 

دهانه رحم شل یا ضعیف، ممکن است پیش از رشد کامل جنین باز شود. این یک وضعیت غیرمعمول است اما بهتر است با پیشرفت بارداری، توسط پزشک معاینه شوید تا از عدم وقوع این وضعیت مطمئن شوید.

 

سن مادر

این خطر پا به پای سن مادر افزایش می­یابد. در زنانی که 35 ساله و یا مسن­تر هستند، خطر بیشتر است.

 

مصرف دارو

انواع خاصی از داروها می­توانند خطر این مشکل را افزایش دهند. برای مثال: NSAID ها (داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی)، رتونوئید، میزوپروستول و متوتروکساید. در دوران بارداری پیش از استفاده از هرگونه دارو، با پزشک مشورت کنید.