فقط 12 شهر در وضعیت قرمز هستند

رئیس جمهور گفت: امروز فقط ۱۲ شهرستان شرایط قرمز کرونایی دارند و بقیه شهرها زرد و نارنجی هستند.

حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، با بیان اینکه همه این موفقیت‌ها در قدم اول مرهون مسئولیت‌پذیری و همچنین اعتماد مردم به تصمیمات ستاد ملی بود، اظهار کرد: تقریباً حدود ده ماه است که مردم عزیزمان با این ویروس خطرناک مواجه هستند و در مجموع در این ۱۰ ماه اقدامات بسیار خوبی انجام گرفته است و بحمدالله در این هفته‌های اخیر که شاهد روند افزایش بودیم با اقداماتی که در آبان و آذرماه انجام گرفته، امروز شاهد هستیم که روند این بیماری در اکثریت قاطع استان‌ها به جز موارد محدودی کاهشی و بسیار امیدوارکننده است به گونه‌ای که در گزارش امروز فقط ۱۲ شهرستان است که وضعیت قرمز دارند، بقیه یا نارنجی یا زرد هستند. در آن ۱۲ استان هم ان‌شاء الله با تلاش استانداران و روسای دانشگاه‌های پزشکی و همه عزیزانی که در این زمینه تلاش می‌کنند، موفق خواهیم بود که آن‌ها را هم مهار کنیم و به شرایط نارنجی یا زرد برگردانیم.

او ادامه داد: همه این موفقیت‌ها در قدم اول مرهون مسئولیت‌پذیری مردم و همچنین اعتماد مردم به تصمیمات ستاد ملی بود، خیلی‌ها خواستند در این زمینه اخلال ایجاد کرده و مردم را ناامید و مأیوس کنند و تردید ایجاد کنند. اساس امر اعتماد است اگر ستاد ملی به عنوان مسئول این کار در کشور این بار مسئولیت را بر دوش دارد و مردم عزیز هم اعتماد داشته باشند، کار بزرگی در این راستا انجام خواهد شد و مشکلی نیست که نتوانیم آن‌ها را حل و فصل کنیم.

روحانی افزود: البته در کنار مردم اقدامات به موقع قرارگاه عملیاتی نیروی انتظامی، سازمان بسیج، اتحادیه‌های صنفی، مؤسسات مردم‌نهاد و هلال احمر، همه دست به دست هم دادند و اقدامات بسیار گسترده‌ای را در هفته‌های اخیر انجام دادند، ما به مرز کانال ۵۰۰ نفر فوتی در روز رسیده بودیم و امروز بحمدالله به کانال ۲۰۰ نفر برگشتیم که امیدواریم با تلاش مردم و همه مسئولان و دست‌اندرکاران این رقم باز هم در هفته‌های آینده کاهشی باشد.

رئیس جمهور تاکید کرد: یک موضوع بسیار مهم همواره باید مورد تأکید صدا و سیما و رسانه‌ها باشد و آن خطر عادی‌انگاری است. هر زمانی که احساس کنیم که مسئله تمام شده و مشکلی نیست و از این کرونا هم عبور کردیم و مسئله‌ای نیست که خطرناک باشد، بلافاصله وقتی این عادی‌انگاری شروع شود، در هفته‌های بعد هم در ابتلا و بعد هم در زمینه مرگ و میر پیک آغاز می‌شود، که بسیار خطرناک خواهد بود.

او بیان کرد: آزموده را آزمودن خطاست. دیدیم در این مدت هر وقت ازدحام و تردد و اجتماعات بدون مراعات دستورالعمل‌های بهداشتی زیاد شد، بلافاصله در شهر‌ها و بخش‌های مختلف با پیک مواجه شدیم و الان هم باید این مراقبت را بکنیم، مخصوصاً این بیماری، یک بیماری است که تنها بحث پزشکی نیست، بحث اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی هم است.

کرونا باعث شده رشد اقتصادی دنیا منهای ۳ درصد باشد

روحانی گفت: بیماری کرونا باعث شده تقریباً به طور متوسط رشد اقتصادی دنیا منهای ۳ درصد باشد و در اشتغال ضربه بسیار شدیدی به اشتغال وارد شده است مخصوصاً در بعضی از امور مثل گردشگری، ورزش، مسایل فرهنگی وآموزشی، همه این‌ها صدمه دیده است و یک حادثه بسیار عجیب و بی‌نظیر حتی در یک قرن اخیر بود؛ بنابراین همه باید مراقبت کنیم.

رئیس جمهور افزود: البته سلامت اولویت اول است، منتها تن‌ها سلامت نیست؛ اقتصاد، فرهنگ، زندگی مردم و مسایل اجتماعی هم اولویت دارند و همه این‌ها را باید مورد مراعات قرار دهیم. باید خداوند بزرگ را شکرگزار باشیم که از آغاز این بیماری، یعنی روز آخر بهمن، نه تردید کردیم، نه تعلل کردیم و نه در پذیرش حادثه دچار تردید شدیم، بعضی‌ها انکار کردند، ولی ما انکار کنیم.

او تصریح کرد: به محض اینکه، چهارشنبه ۳۰ بهمن، وزیر بهداشت و درمان در دولت اعلام کرد و متوجه شدیم، همانجا گفتم که بلافاصله به مردم اطلاع دهید. با اینکه تقریباً شب انتخابات بود و کار برای ما سخت بود و شرایط آسانی نبود که مردم این مسأله را بدانند؛ بنابراین ما حادثه را پذیرفتیم و قبول کردیم و این اصل است در حالی که برخی از کشور‌ها منکر آن بودند.

روحانی افزود: شما دیدید در کشور بزرگی مثل آمریکا آن آقایی که رئیس جمهور بود که هنوز هم چند هفته‌ای است، ادعا می‌کرد که اصلاً خبری نیست، اصلاً چیزی نشده است. یک عطسه و سرماخوردگی است و نیاز به چیزی نیست. انکار کردن، بالاترین سنگ‌اندازی در مسیر حرکت در روز اول است. الحمدالله در ایران هیچ‌وقت مسأله انکار در کار نبود از روز اول پذیرش مسأله بود و بلافاصله پاسخ به هنگام داده شد.

رئیس جمهور بیان کرد: البته در همان روز‌های اولیه که شروع کردیم، مقداری در استان‌های مختلف بهم‌ریختگی‌ای شروع شد و یک نگرانی عمومی درست شده بود. بلافاصله در ۶ اسفند به صراحت اعلام کردم که جز مواردی که ستاد ملی اعلام می‌کند بقیه کار‌ها طبق روال معمول باید انجام بگیرد هیچ چیزی نشده، بعضی جا‌ها همه چیز را بهم ریخته بودند. ۲، ۳ استان اینطوری شده بود. جلوی این کار را گرفتیم. گفتیم یک جا هست که می‌تواند دستور دهد و آن ستاد ملی است که می‌تواند بگوید تعطیل یا تعطیل نیست. هیچ کس و مقام و فرد دیگری حق مداخله ندارد. البته این بر مبنای مصوبه شورای عالی امنیت ملی بود که رهبری معظم انقلاب آن را تأیید فرموده بودند و آن مبنای کار ما بود، پس هیچ تأخیر و تردید نکردیم.

او گفت: استراتژی ما از اول مشخص بود، بعضی از کشور‌ها دچار استراتژی سردرگمی شدند و اصلاً نمی‌دانستند باید چه کار بکنند و چه اقدامی انجام دهند، اقدامات ما از اول کاملاً روشن بود. آمادگی بسیار بزرگی در روز‌های اولیه شکل گرفت و هم بهداشت و درمان و هم نیرو‌های مسلح همه به میدان آمدند و آمادگی عظیمی در کشور هم برای درمان بیمار و هم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی بوجود آمد.

روحانی با بیان اینکه بعضی از موارد دستورالعمل‌های بهداشتی تغییر کرد، گفت: مثلاً دستکش جزو دستورالعمل‌ها بود، بعداً در دنیا به طور کلی به دلایلی گفتند شستن دست بهتر از استفاده از دستکش است، ولی ماسک، فاصله اجتماعی و عدم تجمع و تردد فرد، اصولی است که دنیا به آن رسید و تغییر نکرد و استراتژی خاص و مشخصی داشت و ادامه دادیم.

رئیس جمهور افزود: مبنای ما از اول علم‌گرایی بود، هیچ‌وقت دنبال پندارگرایی و حرف‌هایی که کنار و گوشه زده می‌شد، نبودیم. حرکت دولت و وزارت بهداشت همیشه بر مبنای اصول علمی بود و متخصصین ما به روشنی و به خوبی اعلام کردند و تقریباً حرف متخصصین ما با متخصصین دنیا و بهداشت جهانی در کنار هم و همسان بود. پس ما پندارگرایی نکردیم و با علم‌گرایی حرکت کردیم.

او ادامه داد: خوشبختانه اعتماد سیاسی و اجتماعی در کشور به خوبی حفظ شد؛ یعنی بحران اعتماد پیدا نکردیم که ستاد ملی و وزارت، درست می‌گوید یا نمی‌گوید. یعنی مردم تردید نکردند. به محض اینکه گفته شد سفر نروید، نرفتند و ۱۳ بدر نرفتند، واقعاً مردم همکاری کردند، مغازه‌ها بسته شود، در ایام فروردین بسته شد. به ترتیب استان‌ها و مرحله بعد تهران را باز کردیم. مردم از روز اول کاملاً با ستاد هماهنگ بودند و این اعتماد برای همیشه حفظ شد. یک عده از رسانه‌های بیگانه ضد ایرانی کار‌هایی کردند، ولی الحمدالله همیشه ناموفق بودند و در این داستان هم ناموفق بودند.

روحانی ضمن تشکر از توانمندی نیروی متخصص درمانی و تمام شرکت‌های دانش‌بنیان و واحد‌های تولیدی گفت: آنها به خوبی آنچه نیاز بود را تامین کردند. در زمینه ماسک تقریباً معطل نشدیم خیلی سریع توانستیم ماسک را تأمین کنیم الان به وفور و با قیمت مناسب در اختیار مردم است حتی آن موقع که وفور نبود فوری این کار شروع شد در موارد شستشو و بهداشتی کار فوری شروع شد در زمینه اکسیژن ونتیلاتور و سی‌تی‌اسکن، همه امکانات تجهیز شد، توانستیم در یک زمان بسیار کوتاهی تخت‌های ویژه را، ۲ هزار تخت اضافه کنیم این کار در کشور آسان نیست. بحمدالله همه به صحنه آمدند و توانستیم به خوبی از این مسأله عبور کنیم. امروز هم در شرایط خوبی هستیم و ان‌شاء الله با کمک هم می‌توانیم از این مسایل عبور کنیم.

رئیس جمهور در ادامه تاکید کرد: تأکید اول اینکه برای مراکزی که به طور طبیعی مراکز تجمعی است. سالمندان و معلولین در یک مکانی جمع هستند و در سربازخانه‌ها و زندان‌ها که به طور طبیعی اجتماع است. خواهش می‌کنم در این اماکن مراعات پروتکل‌ها بیش از حد معمول شود. به گونه‌ای که مطمئن شویم همه این مراکز عاری از ویروس است.

او بیان کرد: نکته دوم اینکه همه توجه کنیم که یک عامل کافی نیست یک دستورالعمل کافی نیست فقط یک ماسک، شستن دست و فاصله اجتماعی به تنهایی کافی نیست. تمام این دستورالعمل‌ها هر کدام یک تأثیراتی دارند همه باید کنار هم جمع شود و با هم اجتماع کنند، تا بتوانند ما را از این ویروس نجات دهند. مخصوصاً الان فصل زمستان است، فصل سرما است مردم در اتاق‌های در بسته‌اند، منافذ را می‌بندند، پنجره‌ها بسته است.

روحانی افزود: تهویه هوا ممکن است مناسب نباشد، همه در یک مکان کوچک‌تری برای اینکه گرم باشد، جمع هستند در این شرایط ممکن است مشکلی پیش بیاید، مشکل هم گاهی وقت‌ها، از یک بیمار بی‌علامت آغاز می‌شود، یک جوانی است این ویروس را هم دارد به او می‌گویی اصلاً باورش نمی‌شود، اصلاً حتی شما اگر با کیت آزمایش هم آزمایش بگیری و به او بگویی مثبت است، سخت است که آنرا بپذیرد. می‌گوید من چیزیم نیست نه تب و لرز دارم نه جایی از بدنم درد می‌کند، نه سرفه و نه عطسه می‌کنم، واقعاً هم ممکن است به ظاهر علامتی نداشته باشد، اتفاقاً این‌ها بدترین عوامل انتقال هستند. چون به خودشان مطمئن هستند که بیمار نیستند دیگری هم نگاه می‌کند او را سالم می‌بیند. وقتی او داخل خانواده می‌آید، معمولاً در خانواده کنار هم غذا و چای و صبحانه می‌خورند معمولاً آنجا ماسک نیست. فاصله‌های اجتماعی هم مراعات نمی‌شود و همه در کنار هم هستند.

رئیس جمهور ادامه داد: حالا اگر دورهمی خانوادگی باشد، چند خانواده ۱۵ الی ۲۰ نفر در یک فضای کوچک در بسته اجتماع می‌کنند، این اجتماع اجتماع ۵ دقیقه‌ای نیست که احوال هم را بپرسند، گاهی ۲ ساعت طول می‌کشد و این کار را خیلی سخت می‌کند، یک نفر مبتلای بی‌علامت، ممکن است ۲۰، ۳۰ نفر را آلوده و مبتلا کند و برای آن‌هایی که بیماری زمینه‌ای دارند یا سن و سال‌شان بالا است، حتی خطر جانی ایجاد کند؛ بنابراین خیلی مهم است که مردم عزیز در این فصل و شرایط بیش از همیشه مراعات بکنند، همه مردم عزیز در این چند هفته خیلی زحمت کشیدند و آمار هم خوشحال‌کننده و نمودار‌ها رو به پایین است و این بخاطر تلاش همه متخصصین و ناظران بود.

مردم شب یلدا را در فضای مجازی برقرار کنند

او گفت: این شرایط خوب را یک شب یلدایی می‌تواند، معکوس و به هم بریزد. در شب یلدا، خانواده‌ها دور هم جمع می‌شوند و اگر یک نفر آن‌ها آلوده باشد و حتی بی‌علامت باشد و در جمع بیاید، همه را مبتلا می‌کند و ۲ هفته بعد از شب یلدا شاهد یک موج جدید و خدای ناکرده موج مرگ و میر، می‌شویم. برای شب یلدا هم بنا شد که قرارگاه عملیاتی فکر کنند و صدا و سیما ان‌شاء الله برنامه‌های خوبی را برای شب یلدا آماده کند.

روحانی افزود: خواهش می‌کنم برای شب یلدا مردم مراقبت کنند. این شب یلدا را به‌صورت سایبری در فضای مجازی و الکترونیکی برقرار کنند، بدون اینکه همدیگر را از نزدیک ببینند. پس مراسم امسال را به این صورت انجام دهیم که هم به یاد شب یلدا باشیم و هم حال همدیگر را بپرسیم منتها نه حضوری، بلکه غیرحضوری این کار انجام بگیرد. البته در بقیه مراسماتی هم که پیش می‌آید، کم کم به سمت فاطمیه می‌رویم و ایام عزا است. پس از آن روز‌های شادی در ماه رجب و شعبان را داریم و ممکن است مراسم عروسی و جشن باشد لذا باید همه جا این دستورالعمل را مراعات کنیم تا ان‌شاء الله به واکسن مطمئن و شرایط مطمئن‌تر برسیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: من در اینجا باز هم تأکید می‌کنم که برای واکسن هر اقدامی که لازم بوده انجام گرفته و انجام خواهد گرفت. برای ساخت واکسن در داخل همه تلاش‌ها، انجام می‌شود و دولت آماده است هر کمکی را نسبت به شرکت‌های دانش‌بنیان انجام دهد تا به واکسن برسیم. برای خرید واکسن با توجه به اینکه هنوز WHO واکسنی را رسماً تأیید نکرده ولو واکسن‌هایی که وزارت بهداشت و درمان مؤثر می‌داند دستور دادم این واکسن‌ها خریداری شود، بانک مرکزی هم هماهنگ است و مشکلی نداریم و این واکسن‌ها را وارد می‌کنیم تا آن‌هایی که جزو کادر درمان و افرادی که پرریسک هستند، از این واکسن‌ها استفاده کنند تا بعدا که شرایط بهتری فراهم می‌شود و واکسن‌های بیشتری در اختیار قرار می‌گیرد. به فضل الهی با کمک هم از این مسیر به سمت مسیری که سلامت مردم بهتر تأمین شود و شرایط اقتصادی، آموزشی و فرهنگی، مردم بهتر شود، عبور خواهیم کرد.