لیزیک چشم چیست؟

گر از پوشیدن عینک یا لنزهای تماسی خسته شده اید ، ممکن است تعجب کنید که آیا جراحی لیزیک برای شما مناسب است یا خیر. لیزیک نوعی جراحی انکسار چشم است. به طور کلی ، بیشتر افرادی که عمل جراحی چشم با کمک لیزر (LASIK) انجام می دهند ، بینایی 20/25 و یا بهتر دارند.

لیزیک چشم چیست؟

لیزیک رایج ترین عمل جراحی چشم برای درمان نزدیک بینی، هایپروپیا (دوربینی) و آستیگماتیسم است. کلمه “LASIK” مخفف ” laser-assisted in situ keratomileusis ” است.

با استفاده از روش LASIK ، قرنیه تغییر شکل می یابد تا نور ورودی به چشم به طور صحیح بر روی شبکیه متمرکز شود تا دید واضح تری داشته باشد.

 

جراحی لیزیک اساساً عاری از درد است و برای هر دو چشم فقط 15 دقیقه طول می کشد. نتایج بینایی بهبود یافته بدون عینک یا لنزهای تماسی – بلافاصله پس از عمل شروع می شوند و معمولاً بینایی در طی چند روز بهبود و تثبیت می شود.

 

عوارض عمل لیزیک چشم ,عمل لیزیک چشم لیزیک رایج ترین عمل جراحی چشم برای درمان نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم است

 

عمل لیزیک چگونه است؟

ابتدا جراح لیزیک شما با یک ابزار جراحی کوچک به نام میکروکراتوم ، یک لایه بسیار نازک و سطحی در قرنیه شما ایجاد می کند.

جراح سپس برای دسترسی به قرنیه زیرین (به نام استروما) نوار حلقوی را به عقب باز می کند و با استفاده از لیزر excimer مقداری بافت قرنیه را از بین می برد.

 

لیزر excimer، یک پرتو نوری ماوراء بنفش خنک ایجاد می کنند تا مقادیر میکروسکوپی بافتی از قرنیه را از بین ببرد تا آنرا مجدداً تغییر شکل دهد ، بنابراین نور ورودی به چشم با دقت بیشتری روی شبکیه برای بهبود بینایی تمرکز می کند.

 

برای افراد نزدیک بین ، هدف این است که قرنیه را صاف کنید. برای افراد دوربین، قرنیه تندتر مورد نظر است. لیزر اکسایمر همچنین می توانند با صاف کردن قرنیه نامنظم به شکل عادی تر آستیگماتیسم را اصلاح کنند.

پس از تغییر شکل قرنیه ، قرنیه را دوباره در جای خود قرار داده و ناحیه ای که بافت قرنیه برداشته شده را می پوشاند. در طول دوره بهبودی پس از عمل ، فلپ به قرنیه زیرین مهر و موم می شود.

عمل جراحی لیزیک فقط به قطره های بیحسی موضعی احتیاج دارد و به باند یا بخیه نیاز نیست.

 

عوارض عمل لیزیک چشم ,عمل لیزیک چشم عمل لیزیک چشم چیست

 

مراقبت های قبل از عمل لیزیک :

چشم پزشک شما معاینه دقیق چشم را برای اطمینان از سلامتی چشم شما انجام می دهد. او ارزیابی می کند: شکل و ضخامت قرنیه شما، اندازه مردمک، عیوب انکسار (نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم)؛ و همچنین سایر شرایط چشم.

معمولاً از یک وسیله خودکار به نام توپوگرافی قرنیه برای اندازه گیری انحنای سطح جلوی چشم و ایجاد “نقشه” از قرنیه شما استفاده می شود.

 

با وجود فن آوری امواج در ارتباط با LASIK سفارشی ، شما همچنین به احتمال زیاد تحت تجزیه و تحلیل موجی قرار خواهید گرفت که امواج نوری را از طریق چشم می فرستد تا نقشه دقیق تری از ناهنجاری های تأثیر گذار بر بینایی شما فراهم کند.

 

چشم پزشک شما همچنین در مورد تاریخچه سلامت عمومی و سایر داروهایی که مصرف می کنید از شما سؤال می کند که آیا شما کاندیدای مناسبی برای لیزیک هستید یا خیر .

 

شما باید قبل از معاینه چشم و قبل از عمل لیزیک ، استفاده از لنزهای تماسی را برای مدت زمانی که توسط پزشک توصیه می شود (به طور معمول حدود دو هفته) متوقف کنید. این امر به این دلیل است که سایش لنزهای تماسی می تواند به طور موقت شکل طبیعی قرنیه شما را تغییر دهد.

 

عوارض عمل لیزیک چشم ,عمل لیزیک چشم جراحی لیزیک اساساً عاری از درد است و برای هر دو چشم فقط 15 دقیقه طول می کشد

 

در طی لیزیک چه انتظاری باید داشته باشید؟

قبل از شروع عمل جراحی لیزیک ، قطره های بی حسی به چشم شما اعمال می شود تا از هرگونه ناراحتی در طول عمل جلوگیری کنید. همچنین ممکن است پزشکتان مقداری دارو به شما بدهد تا کمک کند بتوانید در آرامش باشید.

 

چشم شما در زیر لیزر قرار می گیرد و از ابزاری برای باز نگه داشتن پلک های شما استفاده می شود. جراح قبل از ایجاد برش از نشانگر جوهر استفاده می کند تا قرنیه را علامت گذاری کند. برای جلوگیری از حرکات چشم که می تواند بر کیفیت برش تأثیر بگذارد ، یک حلقه مکش به جلوی چشم شما اعمال می شود .

 

پس از ایجاد برش قرنیه ، جراح سپس از رایانه ای برای تنظیم ليزر اكسايمر برای نسخه خاص شما استفاده می کند. از شما خواسته می شود تا مدت کوتاهی به یک نور نگاه کنید در حالی که جراح شما از طریق میکروسکوپ چشم شما را تماشا می کند زیرا لیزر پالس های نور را به قرنیه شما ارسال می کند.

 

نور لیزر بدون درد قرنیه را تغییر شکل می دهد ، اگرچه ممکن است فشار چشم خود را احساس کنید. در حالی که لیزر کار می کند ، صدای کلیک ثابت هم خواهید شنید.

لیزیک بر روی هر چشم به طور جداگانه انجام می شود و هر عمل فقط در حدود پنج دقیقه طول می کشد.

 

 لیزیک چشم 

 

بلافاصله بعد از عمل لیزیک :

بعد از اتمام عمل لیزیک ، جراح شما برای شما کمی استراحت تجویز خواهد کرد. ممکن است بلافاصله پس از انجام عمل ، احساس سوزش یا خارش موقتی کنید .

پس از یک امتحان مختصر بعد از عمل ، شخصی می تواند شما را به خانه برساند . (شما نمی توانید بعد از لیزیک رانندگی کنید تا اینکه روز بعد چشم پزشک شما را ببیند و تأیید کند عمل شما مطابق استاندارد قانونی رانندگی است.)

 

شما باید بلافاصله بعد از عمل انتظار بینایی مبهم داشته باشید. با این حال ، وضوح دید باید تا صبح روز بعد بهبود یابد.

 

بینایی شما باید در طی چند روز تثبیت شود و به پیشرفت خود ادامه دهد ، اگرچه در موارد نادر ممکن است چندین هفته یا بیشتر طول بکشد. برای بیشتر افراد ، بینایی فورا بهبود می یابد.

 

ممکن است روز بعد بتوانید به سر کار بروید برخی پزشکان  حداقل یک روز استراحت توصیه می کنند. همچنین معمولاً توصیه می شود حداقل برای یک هفته از هرگونه ورزش شدید خودداری کنید ، زیرا این امر می تواند باعث آسیب چشم شود و بر بهبودی چشم تأثیر بگذارد.

 

باید روز بعد از عمل به چشم پزشک یا جراح لیزیک خود مراجعه کنید.

در این بررسی اولیه ، بینایی شما اندازه گیری می شود تا اطمینان حاصل شود که رانندگی بدون عینک یا لنزهای تماسی برای شما بی خطر است.

 

مانند هر جراحی دیگر ، برای شما بسیار مهم است که دستورالعمل پزشک خود را رعایت کنید و هر داروی تجویز شده را مصرف کنید.

 

از مالش چشم خودداری کنید ، زیرا احتمال کمی وجود دارد که اگر قبل از اینکه فلپ به استروما زیربنای قرنیه بپیوندد ، چشمان خود را محکم مالش دهید ، بتوانید فلپ قرنیه را جدا کنید.

 

عوارض عمل لیزیک چشم ,عمل لیزیک چشم