مضرات و خواص زنجبیل

خواص زنجبیل:

زنجبیل یکی از سالم ترین (و خوشمزه ترین) ادویه های کره زمین است. این ماده حاوی مواد مغذی و ترکیبات فعال زیستی است که فواید بسیاری برای بدن و مغز شما دارند.

در اینجا 11 خواص زنجبیل وجود دارد که توسط تحقیقات علمی ثابت شده اند:

1. زنجبیل حاوی ماده ای با خواص دارویی قدرتمند است : 

زنجبیل گیاهی گلدار است که از چین سرچشمه گرفته است. با زردچوبه ، هل و گالانگال ارتباط دارد. ریزوم (قسمت زیرزمینی ساقه) بخشی است که معمولاً به عنوان ادویه مورد استفاده قرار می گیرد. اغلب به آن ریشه زنجبیل یا به سادگی زنجبیل گفته می شود.

 

زنجبیل دارای سابقه بسیار طولانی در استفاده در اشکال مختلف طب سنتی است. از این ماده برای کمک به هضم ، کاهش تهوع و کمک به مبارزه با آنفولانزا و سرماخوردگی استفاده شده است.

زنجبیل را می توان تازه، خشک ، پودر یا به عنوان روغن یا آب میوه استفاده کرد و گاهی به غذاهای فرآوری شده و مواد آرایشی اضافه می شود. این یک ماده بسیار متداول در دستور العمل ها است.

زنجبیل یک ادویه محبوب است. ماده ای با خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قدرتمند است.

 

2. زنجبیل می تواند بسیاری از انواع حالت تهوع ، به خصوص بیماری صبحگاهی را درمان کند :

به نظر می رسد زنجبیل برای درمان حالت تهوع بسیار مؤثر است. به عنوان مثال ، سابقه طولانی در استفاده از آن به عنوان داروی بیماری دریایی وجود دارد ، و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد به همان اندازه داروهای تجویزی مؤثر است.

زنجبیل همچنین ممکن است تهوع و استفراغ بعد از عمل و در بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی قرار دارند تسکین دهد.

 

اما ممکن است در هنگام تهوع مربوط به بارداری ، مانند بیماری صبحگاهی ، موثرترین باشد .

طبق بررسی 12 مطالعه که در کل 1،278 زن باردار انجام شده است ، 1-1.5 گرم زنجبیل می تواند علائم تهوع را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. با این حال ، زنجبیل در این مطالعه هیچ تاثیری در قسمت استفراغ نداشت.

 

اگرچه زنجبیل ماده ایمنی محسوب می شود ،اما در صورت بارداری قبل از مصرف مقادیر زیاد با پزشک خود مشورت کنید. برخی معتقدند که مقادیر زیادی می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد ، اما در حال حاضر هیچ مطالعه ای برای اثبات از این امر وجود ندارد.

 

خواص زنجبیل و دارچین, زنجبیل خاصیت زنجبیل

 

3. زنجبیل ممکن است درد و درد عضلانی را کاهش دهد

نشان داده شده است زنجبیل در برابر درد عضلانی ناشی از ورزش موثر است. در یک مطالعه ، مصرف 2 گرم زنجبیل در روز ، به مدت 11 روز ، درد عضلانی را در افرادی که تمرینات آرنج را انجام می دهند ، به میزان قابل توجهی کاهش داده است. زنجبیل تأثیر فوری ندارد ، اما ممکن است در کاهش پیشرفت روزانه درد عضلات مؤثر باشد. اعتقاد بر این است که این اثرات با خاصیت ضد التهابی ارتباط دارد.

 

4- اثرات ضد التهابی زنجبیل می تواند به آرتروز کمک کند :

استئوآرتریت یک مشکل سلامتی شایع است. این شامل تخریب مفاصل در بدن است و منجر به علائمی مانند درد مفاصل و سفتی می شود. در یک مطالعه از 247 فرد مبتلا به آرتروز زانو ، افرادی که عصاره زنجبیل مصرف کرده بودند ، درد کمتری داشتند و به داروهای کمتری نیاز داشتند.

یک مطالعه دیگر نشان داد که ترکیبی از روغن زنجبیل ، دارچین و روغن کنجد ، می تواند باعث کاهش درد و سفتی در بیماران استئوآرتریت هنگام استفاده موضعی شود.

 

5- زنجبیل ممکن است قند خون را به طرز چشمگیری کاهش دهد و فاکتورهای خطرساز بیماریهای قلبی را بهبود بخشد:

زنجبیل ممکن است خواص ضد دیابتی قدرتمندی داشته باشد. در یک مطالعه از 41 شرکت کننده مبتلا به دیابت نوع 2 ، 2 گرم پودر زنجبیل در روز 12٪ قند ناشتا را کاهش داد.

همچنین HbA1c را به طور چشمگیری بهبود بخشید (نشانگر میزان قند خون در دراز مدت) و منجر به کاهش 10 درصدی در طی یک دوره 12 هفته می شود.

همچنین یک کاهش 28٪ در نسبت ApoB / ApoA-I و کاهش 23٪ در نشانگرهای لیپوپروتئین اکسیده شده وجود دارد. این هر دو عامل اصلی خطر برای بیماری های قلبی هستند.

 

6. زنجبیل می تواند به درمان سوء هاضمه مزمن کمک کند :

سوء هاضمه مزمن با درد مكرر و ناراحتی در قسمت بالای معده مشخص می شود. اعتقاد بر این است که تاخیر در تخلیه معده عامل اصلی سوء هاضمه است.

زنجبیل در تخلیه معده در افراد مبتلا به بیماری سوء هاضمه سرعت می بخشد. بعد از خوردن سوپ، زنجبیل مدت زمان خالی شدن معده را از 16 تا 12 دقیقه کاهش داد.

در مطالعه 24 فرد سالم ، 1.2 گرم پودر زنجبیل قبل از غذا 50٪ تخلیه معده را تسریع کرد.

 

7. پودر زنجبیل ممکن است درد قاعدگی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد:

درد قاعدگی (دیسمنوره) دردهایی است که در چرخه قاعدگی یک زن احساس می شود. یکی از کاربردهای سنتی زنجبیل برای تسکین درد از جمله درد قاعدگی است.

در یک مطالعه به 150 زن پیشنهاد داده شد كه برای 3 روز اول دوره قاعدگی 1 گرم پودر زنجبیل مصرف كنند .زنجبیل موفق به کاهش درد به همان اندازه که داروهای مفنامیک اسید و ایبوپروفن است ، شد.

 

خواص زنجبیل و دارچین, زنجبیلخواص زنجبیل تازه

 

8- زنجبیل سطح کلسترول را کاهش می دهد :

مقادیر بالای لیپوپروتئین های LDL (کلسترول “بد”) با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی مرتبط است. غذاهایی که می خورید می توانند تأثیر زیادی در سطح LDL داشته باشند.

در یک مطالعه 45 روزه از 85 فرد مبتلا به کلسترول بالا ، 3 گرم پودر زنجبیل باعث کاهش قابل توجهی در اکثر نشانگرهای کلسترول شد.

هم در حیوانات و هم در انسان شواهدی وجود دارد که نشان می دهد زنجبیل می تواند به کاهش میزان قابل توجهی در کلسترول LDL و سطح تری گلیسیرید خون منجر شود.

 

9. زنجبیل ماده ای دارد که می تواند به جلوگیری از سرطان کمک کند :

سرطان یک بیماری بسیار جدی است که با رشد بی رویه سلولهای غیر طبیعی ایجاد می شود. عصاره زنجبیل به عنوان درمانی جایگزین برای انواع مختلف سرطان مورد مطالعه قرار گرفته است. در یک مطالعه 30 نفره ، 2 گرم عصاره زنجبیل در روز به طور قابل توجهی مولکولهای سیگنالینگ پیش التهابی در روده بزرگ را کاهش می دهد .

برخی شواهد ، هرچند محدود ، وجود دارد که نشان می دهد زنجبیل در برابر سرطان لوزالمعده ، سرطان سینه و تخمدان موثر است.

 

10. زنجبیل ممکن است عملکرد مغز را بهبود ببخشد و در برابر بیماری آلزایمر محافظت کند:

استرس اکسیداتیو و التهاب مزمن می توانند روند پیری را تسریع کنند. اعتقاد بر این است که آنها یکی از عوامل اصلی بیماری آلزایمر و کاهش شناختی مرتبط با سن هستند. برخی مطالعات در مورد حیوانات نشان می دهد که آنتی اکسیدان ها و ترکیبات فعال زیستی موجود در زنجبیل می توانند پاسخهای التهابی را که در مغز رخ می دهد مهار کند.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد زنجبیل می تواند عملکرد مغز را به طور مستقیم تقویت کند.

 

11. مواد مغذی موجود در زنجبیل می تواند به مبارزه با عفونت ها کمک کند:

ماده فعال زیستی موجود در زنجبیل تازه ، می تواند به کاهش خطر عفونت ها کمک کند. در واقع ، عصاره زنجبیل می تواند رشد بسیاری از انواع مختلف باکتری را مهار کند. زنجبیل در برابر باکتریهای دهانی که باعث بیماریهای التهابی در لثه ها می شوند مانند ورم لثه و پریودنتیت بسیار مؤثر است.

زنجبیل تازه همچنین ممکن است در برابر ویروس RSV ، یکی از دلایل عمده عفونت های تنفسی موثر باشد.

 

خواص زنجبیل و دارچین, زنجبیل زنجبیل ممکن است باعث ایجاد بثورات روی پوست شود

 

مضرات زنجبیل:

در دوزهای کوچک ، زنجبیل عوارض جانبی کمی دارد. دوزهای زیاد زنجبیل – بیش از 5 گرم در روز – احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد. زنجبیل ممکن است باعث ایجاد بثورات روی پوست شود . همچنین ممکن است باعث شود:

گاز معده

سوزش سر دل

ناراحتی معده

سوزش دهان

 

دوزهای زیاد زنجبیل – بیش از 5 گرم در روز – احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد. زنجبیل روی پوست ممکن است باعث بثورات شود .

عوارض زنجبیل ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. اگر اختلال خونریزی دارید ، ممکن است بی خطر نباشد. همیشه در مورد داروهای گیاهی که مصرف می کنید از جمله زنجبیل به پزشک خود بگویید.

 

اگر هرگونه دارویی مصرف می کنید ، قبل از شروع زنجبیل با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند با رقیق کننده خون و داروهای دیابت و فشار خون بالا تداخل پیدا کنند.