چگونه دوقلو باردار شویم؟

بسیاری از زوج هایی که تلاش می کنند تا بچه دار شوند، آرزوی دوقلودار شدن دارند. دوقلودار شدن مزایای خود را دارد. البته این مورد حقیقت دارد که بزرگ کردن دو نوزاد بسیار سخت تر از یک نوزاد است اما در عوض دو فرزند دارید در حالی که تنها یکبار سختی دوران بارداری را تحمل کرده اید.

اگر به دنبال دوقلو شدن فرزندتان هستید، هیچ راه صددرصد قطعی وجود ندارد اما روش هایی وجود دارد که می تواند احتمال دوقلوباردار شدن را افزایش دهد.

چه عواملی احتمال دوقلو زایی را افزایش می دهد؟

سابقه‌ي خانوادگی‌تان

سبک زندگی

تعداد بچه‌هایی که دارید

سن مادر

اهل کجا هستید

درمان‌های باروری

وزن

سن بالا در بارداری به این مسئله کمک می کند. به دلیل افزایش سن زن، تخمدان در هر ماه بیش از یک تخمک تولید می کند. این مسئله به دلیل نوسان استروژن می باشد. مطالعات نشان می دهد بارداری دوقلو معمولا در بین خانم هایی که بالای 35 سال باردار می شوند بیشتر است. اما این بارداری منجر به دوقلوهای ناهمسان می شود.

سابقه‌ی خانوادگی

سابقه‌ی خانوادگی مادر مهم است نه پدر. در واقع اگر شوهر شما در خانواده‌ی خودش هم دو قلو داشته باشد تأثیری در دو قلو زایی شما ندارد.

این قضیه فقط به مادر بستگی دارد چون مادر است که تخمک را تولید می‌کند بنابراین اگر مادر یا خواهر شما دو قلو داشته باشند احتمال اینکه شما هم دو قلو حامله شوید بیشتر می‌شود.

چگونه دوقلو پسر دار شویمبرای دوقلو باردار شدن چه باید کرد

قومیت

قومیت، عامل دیگری است که می­تواند شانس بارداری دوقلو را بالا ببرد. احتمال بارداری دوقلو در زنان سیاه پوست بیشتر از زنان سفید پوست است. همچنین شانس چندقلو شدن فرزندان زنان آسیایی و آمریکای لاتین کمتر از شانس زنان سفیدپوست است.

بیشترین میزان بارداری دوقلو در آفریقای مرکزی، به ویژه مردم یاروبا با نرخ 18 نوزاد دوقلو از هر هزار تولد به چشم می­خورد. نرخ تولد دوقلوها در آسیا و آمریکای لاتین کمتر از 8 از 1000 است.

اهل کجایید

در اروپای غربی از هر ۶۰ حاملگی یکی دوقلو است در حالی که در جنوب شرقی آسیا این آمار خیلی کمتر است. در نیجریه اما از هر ۲۰ تا ۳۰ حاملگی یکی دوقلو است.

هنوز تئوری قابل قبولی برای توضیح این واقعیت وجود ندارد اما اگر شما یک نیجریه‌ای باشید و در خارج از نیجریه حامله شوید احتمال اینکه دوقلو حامله شوید از اینکه در خود نیجریه حامله شوید کمتر است. بنابراین شاید به رژیم غذایی و اقلیم ربط داشته باشد.

وزن

به گفته برخی محققان زنانی که شاخص حجم بدنشان (BMI) بالاتر است، شانس بیشتری در بارداری دوقلو دارند. BMIبالاتر از 25، اضافه وزن در نظر گرفته می­شود و BMI30 و بالاتر از آن چاقی محسوب می­شود. زنانی که پیش از حاملگی چاق بوده ­اند شانس بسیار بیشتری در بارداری دوقلوهای غیرهمسان دارند با این حال پزشکان به خانم­هایی که قصد دوقلو باردار شدن دارند، افزایش وزن را توصیه نمی­کنند.

چگونه صاحب فرزند دوقلو پسر شویمدوقلو باردار شدن

راههایی برای افزایش شانس دو قلو باردار شدن

برخی از روش های برای این که شانس خود را برای دوقلو باردار شدن افزایش دهید، پیشنهاد شده است که به بعضی از آن ها در ادامه اشاره می شود.

از مواد لبنی استفاده کنید.

قرص های ضدبارداری را متوقف کنید.

در صورتی که در دوران شیردهی باردار شوید شانس بیشتری برای دوقلوزایی دارید.

همسرتان از مواد غذایی سرشار از روی استفاده کند.

بین زمان های بارداری خود فاصله مناسبی قرار دهید.

روش IVF برای درمان ناباروری است و در موفقیت آن عوامل زیادی دخیل هستند و قضیه به همین سادگی‌ها نیست. ‌در ضمن بارداری ۲ یا چند قلویی آن‌طور که شما فکر می‌کنید نیست؛ رحم هر خانمی فضای محدودی دارد و اگر قرار باشد به جای یک جنین دو یا چند جنین در آن رشد کنند مطمئنا مادر و جنین‌ها در شرایط سخت‌تری قرار می‌گیرند.

IVF یا لقاح مصنوعی نوعی تکنولوژی کمک به باروری است و شامل استفاده از مداخله پزشکی برای باردار شدن است. ممکن است زنانی که از IVF استفاده می کنند برایشان داروهای افزایش احتمال باروری پیش از انجام عمل IVF تجویز شود تا شانس آنها برای باردار شدن افزایش یابد.

برای انجام عمل IVF، تخمک زن و اسپرم مرد پیش از انجام لقاح از آنها گرفته می شود و لقاح در محیط آزمایشگاه صورت می گیرد و رویان تشکیل می شود. رویان در واقع همان جنین است که از لحظه لقاح تا پایان هفته هشتم بارداری به آن رویان گفته می شود و پس از این مدت جنین نامیده می شود.