آشنایی با کرونا ویروس

 

در اینجا چقدر طول می کشد که coronavirus روی سطوح دوام داشته باشد، و چگونه ضد عفونی کننده آن سطوح انجام شود.

مراکز کنترل بیماری (CDC) می گوید: “هرگز سفید کننده خانگی را با آمونیاک یا هیچ ماده پاک کننده دیگری مخلوط نکنید.”

همزمان با شتاب شیوع coronavirus در ایالات متحده، وسایل تمیز کردن در قفسه ها ناپدید می شوند و مردم از هر راه آهن مترو ، پیشخوان آشپزخانه و صندلی توالت که لمس می کنند نگران هستند.

اما به هر حال، تا چه مدت می تواند coronavirus جدید روی سطح بماند؟ پاسخ کوتاه این است که ما مطمئن نیستیم اما یک تحقیق جدید نشان داد که ویروس می تواند تا 3 ساعت در هوا زنده ماند، روی مس تا 4 ساعت، روی مقوا تا 24 ساعت و روی پلاستیک و فولاد ضد زنگ تا 72 ساعت.

بیشتر بخوانید:تشخیص آنتی‌بادی ویروس کرونا تا ۷ماه بعد از بهبودی

ویروس COVID-19 تا 17 روز در انواع سطوح باقی می ماند، که البته این آمار قبل از ضدعفونی کردن می باشد و باعث انتقال ویروس به افراد می شود.

مطالعه دیگری که در ماه فوریه در ژورنال Journal of Hospital Infectio منتشر شد، ده ها مقاله را که قبلاً منتشر شده در مورد کورونا ویروس های انسانی منتشر شده است (به غیر از coronavirus جدید)، برای درک بهتر از مدت طولانی زنده ماندن در خارج از بدن، مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.

آنها نتیجه گرفتند که اگر این کورونا ویروس جدید شبیه سایر کورونا ویروس های انسانی مانند “پسر عموی” آن باشد که باعث SARS و MERS می شوند، می تواند تا 9 روز روی سطوح – مانند فلز، شیشه یا پلاستیک بماند (در مقایسه با آن، ویروس های آنفولانزا). می تواند تنها در حدود 48 ساعت روی سطوح بماند.)

بیشتر بخوانید:افزایش قدرت سرایت ویروس کرونا

اما بعضی از آنها تا زمانی که در دمای بالاتر از 86 درجه فارنهایت (30 درجه سانتیگراد) قرار گرفتند فعال نیستند. همچنین دریافتند که این ویروس ها توسط ضدعفونی کننده های خانگی به طور موثری از بین می روند.

 

آشنایی با کرونا ویروس,تهیه ی ضدعفونی کننده های سطوح

این تمیز کننده ها را هرگز با هم مخلوط نکنید

به عنوان مثال، ضدعفونی کننده ها با اتانول 62-71٪ ، پراکسید هیدروژن 0.5٪ یا 0.1٪ سدیم هیپوکلریت (سفید کننده) می توانند به طور موثری در طی یک دقیقه کرونا ویروس ها را غیرفعال کنند. محققان با اشاره به کوروی ویروس جدید نوشتند: “ما انتظار داریم اثر مشابهی در برابر 2019-nCoV داشته باشیم.” اما حتی اگر coronavirus جدید یک فشار مشابه با coronavirus SARS است، هنوز مشخص نیست که آیا همان رفتار را خواهد کرد یا خیر.

با توجه به CDC، محلول های سفیدکننده خانگی رقیق شده، محلول های الکلی حاوی حداقل 70٪ الکل و بیشتر ضد عفونی کننده های خانگی مشترک ثبت شده در EPA باید در ضدعفونی کردن سطوح در مقابل کروناویروس مؤثر باشند. CDC در مجموعه ای از توصیه ها نوشت: محلول سفید کننده می تواند با مخلوط کردن 5 قاشق غذاخوری (یک سوم فنجان) سفید کننده در هر گالن آب یا 4 قاشق چایخوری از سفید کننده در هر کوارتس آب تهیه شود.

بیشتر بخوانید:کشف ضعف ویروس کرونا توسط دانشمندان

با این حال، “هرگز سفید کننده خانگی را با آمونیاک و یا هیچ ماده پاک کننده دیگری مخلوط نکنید.” طبق گزارش Live Science، مخلوط کردن پاک کننده های معمولی با هم می تواند دود سمی ایجاد کند. به عنوان مثال، هنگامی که سفید کننده با محلول اسیدی مخلوط می شود ، با یک واکنش شیمیایی گاز کلر تولید می کند که می تواند باعث سوزش چشم ها، گلو و بینی شود. براساس این گزارش، در غلظت های بالا، آن گاز می تواند باعث مشکلات تنفسی و مایعات در ریه ها شود و در غلظت های بسیار بالا می تواند منجر به مرگ شود.

طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)،  ممکن است فرد با لمس یک سطح یا شی آلوده به “ویروس” آلوده شود، “سپس دهان، بینی یا احتمالاً چشمان خود را لمس کرده و ویروس به بدن فرد انتقال یافته است”. “اما تصور نمی شود این اصلی ترین شیوه انتشار ویروس باشد.” به گزارش آسوشیتدپرس ، اگرچه ویروس در هوا قابل دوام است، اما مطالعه جدید نمی تواند بگوید که آیا افراد با تنفس آن از هوا می توانند آلوده شوند.

براساس CDC ، این ویروس به احتمال زیاد از طریق شخص نزدیک و قطرات تنفسی از سرفه و عطسه هایی که می تواند روی دهان یا بینی فرد نزدیک شود، از فرد به فرد دیگر سرایت می کند.

نحوه ی مراقبت از افراد مبتلا به ویروس کرونا

اگر شخصی در یک خانواده مشکوک یا تأیید شده است که COVID-19 دارد ، “مطابق توصیه های CDC” روزانه سطوح لمسی را در مناطق مشترک خانگی تمیز و ضد عفونی کنید. ” مناطق مشترک خانگی شامل میز، صندلی های دارای تکیه گاه، دستگیره های در، کلیدهای برق، ریموت ها، توالت و سینک می باشد.

علاوه بر این، “تا آنجا که ممکن است، یک بیمار باید در یک اتاق خاص بماند و از سایر افراد در خانه خود دور باشد.” مراقب باید سعی کند تا حد ممکن از بیمار مریض نشود. این بدان معنی است که در صورت امکان فرد بیمار باید خود و سطوح در دسترس خود را تمیز و ضد عفونی کند. اگر این امکان پذیر نباشد، مطابق نظر CDC، مراقب باید بعد از اینکه شخص بیمار به حمام رفت برای تمیز کردن و ضد عفونی سطوح اقدام کند. و بعد از آن حتما خود را ضدعفونی کند و تمام لباس های خود را بشوید.

بیشتر بخوانید:شناسایی انواع ویروس ها