اشنایی با سنگ نمک

 

 

تاریخچه سنگ نمک 

نمک چه از آب دریا و چه از سنگ نمک گرفته شود از دیر باز در یونان باستان شناخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد. یونانی ها نمک را همواره برای هضم غذا و دفع مواد زائد از بدن مناسب می دانستند. از گذشته های دور مردم نمک را به عنوان یک دارو می شناختند.

 

پزشکان در آن زمان به بیماران تنفسی خود می گفتند که بخار خارج شده از آب نمک را استشمام کنند. در نسخه های پزشکی موجود نیز بیان شده که املاح نمک برای سلامت و تندرستی بسیار مناسب است. در جنگ جهانی دوم پزشکان برای درمان انبوه سربازان باز مانده از جنگ، از غارهای حاوی نمک فراوان استفاده می کردند و بیماران را به غارهای نمکی، انتقال می دادند. در سال ۱۹۹۹ در لیتوانی، ۲۵۰ کودک و ۵۰۰ بزرگسال که به مشکلات تنفسی دچار بودند، روزانه نزدیک به یک ساعت سنگ نمک را مورد استفاده قرار می دادند و از هر ۱۰ نفر، ۹ نفر بهبود یافتند.

 

هیپوکراتس جز اولین پرشکان یونانی بود که به خواص استشمام بخار نمک پی برده بود و آن را برای درمان امراض پوستی بسیار مناسب می دانست.

سنگ نمک در استرالیا و چین و سایر کشورهای عربی و اروپایی، به عنوان تزئین و درمان مورد استفاده قرار می گیرند. دانشگاه نیوساوت ولز در شهر سیدنی استرالیا هم خواص درمانی سنگ نمک را تأیید کرده است.

 

بهره مندی از خواص سنگ نمک

خواص سنگ نمک چیست و چگونه می توان از آن بهره برد

 

“خواص سنگ نمک” در خانه

• پاکسازی هوای خانه

یون های موجود در سطح این سنگ می توانند بیشتر آلودگی و گرد و غبار موجود در محیط را به خود جذب کرده و هوا را پاک تر کنند. پس یکی از مهم ترین خواص این سنگ را می توان: پاکسازی هوای آلوده، سلامتی ریه ها و بر طرف کردن خستگی ناشی از استرس نامید.

 

بهبود مشکلات تنفسی با خواص سنگ نمک

بهبود مشکلات تنفسی و ریه یکی از خواص سنگ نمک است

 

• بهبود مشکلات تنفسی و ریه

همانطور که پیشتر اشاره کردیم یکی از اصلی ترین خواص سنگ نمک کمک به تصفیه و پاکسازی هوا است، از این رو به سلامت و بهبود سلامت ریه و بیماری های تنفسی کمک می کند. همچنین در کاهش آلرژی، بهبود علایم آسم و برونشت نقش بسزایی دارد. مطالعات عظیمی بر روی یون های موجود در سطح سنگ نمک صورت گرفته است و ثابت کرده که می تواند فعالیت مژک ها را افزایش دهد. مژک ها موهای ریز در سلول های پوششی مجرای تنفسی هستد.

 

در صورتی که یون های مثبت، عملکردی عکس این قضیه دارند. یون های منفی بیشتر بر روی پاکسازی تمرکز کرده و آلودگی ها را به خود جذب می کنند و در واقع کار یک فیلتر را انجام می دهند. این کار سبب سلامتی هر چه بیشتر شش ها می شود. یون های متفی با جذب دود سیگار و از بین بردن بو، باعث شده تا حمله آسم و آلرژیک در فرد کاهش چشمگیری پیدا کند.

 

دفع انرژی منفی به کمک خواص سنگ نمک

دفع امواج و انرژی های منفی یکی دیگر از خواص سنگ نمک است

 

• دفع امواج و انرژی های منفی محیط و افراد

از دیگر خواص سنگ نمک در خانه می توان به جذب آلودگی ها و انرژی های منفی از محیط و جایگزین کردن امواج مثبت، احساس قوت و انرژی در محیط اشاره کرد دلیل آن افزاش تعداد یون های منفی در محیط است.

 

• بهبود کیفیت خواب شبانه

معمولا یون های مثبت وقتی با سرب هوا ترکیب شوند موجب کاهش جریان خون و پایین آمدن سطح اکسیژن شده که این امر باعث ایجاد الگوهای نامنظم در خواب شبانه می شوند. بنابراین سنگ نمک با کاهش یون های مثبت موجود در فضا باعث بهتر شدن وضعیت خواب فرد می شود.

 

• کاهش استرس و ایجاد حس آرامش

تحقیقات انجام شده بر روی افرادی که حداقل 40 دقیقه در روز با کامپیوتر کار کرده اند، نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض یون های منفی موجود در سطح هوا سبب بهبود عملکرد بدن و کاهش شدید استرس و اضطراب می گردد.

 

سنگ نمک به راحتی می تواند این کار را انجام داده و هوای محل کار شما را سرتاسر آکنده از یون های مفید کند. دوری از چشم زخم، کاهش سردرد های میگرنی و کاهش اضطراب، ایجاد تمرکز حواس و تقویت سیستم ایمنی بدن، بالا بردن سطح هوشیاری و کمک به تنظیم فشار خون، رفع نیاز بدن به نمک و از بین بردن اشها کاذب از دیگر خواص سنگ نمک در خانه است.

 

ترکیب شیمیایی سنگ نمک

سنگ نمک چه ترکیبات شیمیایی دارد

 

ترکیب شیمیایی سنگ نمک

کریستال نمک بر خلاف سایر مواد معدنی، یکی از معدود موادی است که ساختار اتمی آن تماما الکتریکی است و دقیقا به خاطر همین ویژگی است که می تواند از حالت بلوری به شکل مایع یا برعکس تغییر کند. چنین ساختاری طبیعی می تواند در بدن شارژ الکتریکی ایجاد کند که قرارگیری بدن انسان در مجاورت آن، باعث آرامش، قدرتمندی سیستم دفاعی بدن و … می شود. یون  در واقع همان خواص مفید بلور سنگ نمک است که به کمک تبادل یونی می تواند فضاهایی با بار منفی یا غیر متعادل را خنثی کند.

 

مضرات سنگ نمک

قاعدتا هر ماده به طبع مضرات و عوارضی به همراه دارد و سنگ نمک نیز از این قائده مستثنی نیست. سنگ نمک موجود در بازار بیشتر تصفیه نشده هستند و دارای ید و انواع ناخالصی های از جمله: فلزات سنگین هستند که خطر سراطان زایی آن اثبات شده است. به همین دلیل مصرف خوراکی آن به هیچ وجه توصیه نمی شود.