انواع خشک‌کردن کیوی

شیوه اول: خشک‌کردن کیوی در آفتاب

خشک شدن کیوی در آفتاب چند روز طول می کشد، پس در روزهای آفتابی این کار را انجام دهید. می توانید برش های کیوی را با قدری فاصله روی پارچه نخی تمیز یا روی یک توری استیل ضد زنگ بچینید. بهتر است پارچه یا توری از سطح زمین فاصله داشته باشد تا هوا در زیر آن هم جریان داشته و زودتر خشک شوند.

 

شب ها کیوی ها را به داخل خانه منتقل کنید، چون هوای خنک شب سبب به وجود آمدن رطوبت در کیوی‌ها می‌شود. روزی چند مرتبه کیوی ها را زیر و رو نموده و خشک شدن آنها را کنترل کنید.

طرز تهیه گندمک شیرین

زمانی که به اندازه کافی خشک شدند به سایه منتقل کنید تا خنک شوند. آنگاه کیوی ها را در ظرف در بسته و در محلی خشک و خنک نگهداری کنید.

 

نحوه خشک کردن کیوی, خشک کردن کیوی,خشک‌کردن کیوی در آفتاب

خشک‌کردن کیوی در آفتاب

 

شیوه دوم: خشک‌کردن کیوی در فر

برای خشک‌کردن در فر مراحل زیر را انجام می‌دهیم؛

 

برای پیشگیری از رشد باکتری‌ها، میوه‌ها را در دمای پایین گرم می‌کنیم تا آب آن‌ها به میزان لازم تبخیر شود. کیوی‌ها را با آب سرد شسته و بخش های لکه‌دار را جدا می‌کنیم.

 

آنگاه آن‌ها را به‌ طور هم‌اندازه برش می‌زنیم تا در زمان یکسانی خشک شوند. تکه‌های میوه را به مدت ۳۰ ثانیه در آب جوش ریخته و سپس آن را به یک ظرف آب یخ انتقال داده تا پوست کیوی‌ها آسان جدا گردد.

 

برای کمترین تغییر رنگ و حفظ ظاهر زیبای این میوه، آن‌ها را به مدت ۱۰ دقیقه درون آب و آب‌لیمو گذاشته و آنگاه در آبکش می‌ریزیم و با یکپارچه تمیز به‌ راحتی آن‌ها را خشک می‌کنیم.

 

فر را در دمای ۵۷ تا ۷۱ درجه سانتی‌گراد گرم می‌کنیم. روی سینی فر را با کاغذ مومی پوشانده و تکه‌های میوه را بافاصله از هم می‌چینیم. میوه‌ها را داخل فر می‌گذاریم و هر دو ساعت یک‌بار سینی فر را می‌چرخانیم.

 

زمانی که کیوی‌ها بافت چرم‌مانندی پیدا کردند، آماده‌ی بیرون آوردن از فر هستند. بعد از خارج کردن کیوی‌های خشک‌شده از فر آن‌ها را در ظرف‌های شیشه‌ای یا پلاستیکی می‌ریزیم و ۴ تا ۵ روز درب ظرف را باز گذاشته تا رطوبت باقی‌مانده آن‌ها گرفته شود. آنگاه درب ظرف را ببندید.

 

نحوه خشک کردن کیوی, خشک کردن کیوی, خشک‌کردن کیوی با دستگاه میوه خشک‌کن

خشک‌کردن کیوی در فر

 

شیوه سوم: خشک‌کردن کیوی با دستگاه میوه خشک‌کن

در درجه اول تلاش کنید از کیوی تازه و رسیده باپوست صاف برای تهیه کیوی خشک استفاده کنید و چنانچه میوه نرسیده است، آن را برای مدتی در محیط آشپزخانه می گذاریم تا برسد.

 

میوه‌ها را می‌شوییم تا آلودگی‌ها و میکروب روی آن برطرف شود، آنگاه با استفاده از یک چاقوی تیز پوست آن را جدا نموده و به‌ طور ورقه‌ای و ضخامت ۵ میلی‌متر برش می‌زنیم. (گرفتن پوست کیوی اختیاری بوده و اگر دوست داشتیم می‌توانیم این میوه را باپوست برش دهیم).

 

دمای دستگاه را روی ۵۷ درجه سانتی‌گراد تنظیم می‌کنیم و کیوی‌ها را درون دستگاه می‌چینیم. میوه‌ها در دستگاه با توجه به ضخامت آن به ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان برای خشک شدن احتیاج دارند. در آخر کیوی‌های خشک و ترد شده را جمع‌ می‌کنیم. میوه خشک باید قدری سفت باشد، چون رطوبت آن‌ها از بین رفته است.