اگر ماه ناپدید شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

از آلدرین و نیل آرمسترانگ اولین کسانی بودند که روی سطح ماه، حدود ۳۸۶۰۰ کیلومتری سطح زمین قدم گذاشتند. در این ۵۰ سال حتما مطالب زیادی درباره این اتفاق بزرگ خوانده اید، اما چه اتفاقی می‌افتد اگر روزی ماه ناپدید شود؟

در ۲۰ جولای ۱۹۶۹، فضانوردان آپولو۱۱، باز آلدرین و نیل آرمسترانگ اولین کسانی بودند که روی سطح ماه، حدود ۳۸۶۰۰ کیلومتری سطح زمین قدم گذاشتند. در این ۵۰ سال حتما مطالب زیادی درباره این اتفاق بزرگ خوانده اید، اما چه اتفاقی می‌افتد اگر روزی ماه ناپدید شود؟ و چه اتفاقی برای ما می‌افتد؟

 

تاریکی تاریکتر می‌شود

 اخبار علمی ,خبرهای علمی, ماه

 

به سختی می‌توان ترتیب اتفاقات بعد از ناپدیدشدن ماه را درک کرد، اما یکی از اولین تغییراتی که انسان متوجه آن خواهد شد، شب‌های تاریک‌تر است. چرا؟ چون ماه نور خورشید را بازتاب می‌کند و وقتی خورشید در طرف دیگر سیاره ماست به زمین روشنی می‌دهد، به خصوص در شب‌هایی که ماه کامل است.

 

رانندگی خطرناک می‌شود

 اخبار علمی ,خبرهای علمی, ماه

 

نتیجه شب‌های تاریک‌تر چه می‌شود؟ اثرات آن در جامعه احساس خواهد شد، در برخی مکان‌ها بیشتر از بقیه. بدون تابش غیرمستقیم خورشید از طریق ماه، رانندگی شبانه در همه مناطقی که به نور مصنوعی دسترسی ندارند، مثل جاده‌های بین شهری یا کمپ‌های جنگلی خطرناک خواهد شد. از سوی دیگر، بدون نور ماه، هیچ مانعی برای لذت بردن از شب‌های پرستاره وجود نخواهد داشت.

 

جوانب مثبت و منفی برای حیوانات

 اخبار علمی ,خبرهای علمی, ماه

 

تاثیر این شب‌های تاریک روی حیوانات چه خواهد بود؟ بستگی به حیوانش دارد. بسیاری از شکارچیان مثل جغد‌ها و شیرها، به تاریکی با کمی نور ماه برای شکار نیاز دارند. بدون ماه، آن‌ها در پیدا کردن غذا به مشکل می‌خورند. از سوی دیگر جوندگان وقتی نور ماه بیشتر باشد، تمایل بیشتری به پنهان شدن دارند، چون شناسایی آن‌ها برای شکارچیان راحت‌تر است. بدون نور ماه، آن‌ها زنده می‌مانند.

 

جزرومد کمتر می‌شود

 اخبار علمی ,خبرهای علمی, ماه

 

جزر و مد زاییده نیروی گرانش ماه است. وقتی ماه به اقیانوس نزدیکتر می‌شود، جزرومد کمی افزایش می‌یابد. مقدار کمی از جزر و مد هم در اثر گرانش خورشید ایجاد می‌شوند، اما بدون ماه، جزرومد بسیار کم می‌شود، حدود یک سوم!

 

انقراض جمعی

 اخبار علمی ,خبرهای علمی, ماه

 

بدون جزرومد، اکوسیستم جزرومدی هم وجود ندارد، یعنی همه حیواناتی که به چنین محیطی وابسته اند، منقرض خواهند شد. جزر و مد همه چیز را در اقیانوس به حرکت وامی‌دارد و به اکوسیستم‌های ساحلی فرصت رشد می‌دهد. خرچنگ‌ها، صدف‌ها، ستاره‌های دریایی و حلزون‌ها برای بقا به جزرو مد وابسته هستند. همچنین این اکوسیستم‌ها غذای پرندگان محلی و مهاجر و همچنین پستاندارانی مثل خرس‌ها، راکون‌ها و گوزن‌ها را تامین می‌کنند.

 

بدتر شدن تغییرات آب و هوایی

 اخبار علمی ,خبرهای علمی, ماه

 

باور کنید یا نه، جزرومد آب و هوای زمین را تثبیت می‌کند. وقتی جزرومد کم شود، آب و هوا غیرقابل پیش‌بینی‌تر از قبل می‌شود. حرکات جزرومدی باعث جریان‌های اقیانوسی هم می‌شود که به نوبه خود الگو‌های آب و هوایی جهانی را ایجاد می‌کنند. بدون آن‌ها، دمای منطقه‌ای شدیدتر می‌شود و رویداد‌های آب و هوایی بزرگی رخ می‌دهد.

 

شیب نامتعادل

 اخبار علمی ,خبرهای علمی, ماه

 

محور زمین حدود ۲۳.۴ درجه انحراف دارد و ماه به ثابت بودن آن کمک می‌کند. سیاره‌های بدون قمر‌های بزرگ، مثل مریخ، ۱۰برابر بیشتر تغییر شیب محور را تجربه می‌کنند. تخمین زده می‌شود که بدون ماه، شیب محور زمین به ۴۵ درجه هم می‌رسد و باعث می‌شود زمین به طرفین بچرخد.

 

فصل‌های عجیب

 اخبار علمی ,خبرهای علمی, ماه

 

چرخیدن زمین به طرفین چه اشکالی دارد؟ قطب‌ها همیشه سرد نخواهند بود، شاید استوا هم همیشه گرم نباشد. بدون ماه که همه چیز را برای ما تثبیت می‌کند، هر چند هزار سال یکبار عصر‌های یخبندان بخش‌های مختلفی از زمین را درگیر می‌کنند. به طور خلاصه، تابستان، بهار، پاییز و زمستان معنایشان را از دست می‌دهند.

 

روز‌های کوتاه‌تر

 اخبار علمی ,خبرهای علمی, ماه

 

 

ماه مسئول ۲۴ ساعت شبانه‌روز است. زمین بدون ماه کمی سریع‌تر می‌چرخد. گرانش ماه که جزرومد اقیانوس را کنترل می‌کند، موجب اصطکاک آب اقیانوس با بستر دریا هم می‌شود که سرعت چرخش زمین را کم می‌کند و باعث می‌شود روز‌ها به مرور زمان بلندتر شوند. تحقیقات ثابت کرده که ۴۰۰میلیون سال پیش شبانه روز فقط ۲۲ ساعت بوده است. بدون ماه زمین کمی سریع‌تر می‌چرخد، یعنی روز‌ها کوتاه‌تر می‌شوند و تقویم‌ها و ساعت‌های فعلی دیگر هماهنگ نیستند.

 

فروپاشی سیاره‌ای

 اخبار علمی ,خبرهای علمی, ماه

 

این یکی هم ناشی از عدم گرانش ماه روی زمین است. بدون گرانش ماه، ممکن است هسته سیاره تغییرات ناخوشایندی را تجربه کند. و اتفاقات بسیار بدی بیشماری مثل آتفشان یا زمین لرزه رخ دهد.

 

حساسیت بیشتر به سیارات

 اخبار علمی ,خبرهای علمی, ماه

 

می‌دانید که برخورد یک سیارک بزرگ با زمین در ۶۶میلیون سال پیش باعث انقراض دایناسور‌ها و سایر گونه‌های حیات روی زمین شد. اما شاید ندانید که ماه اولین خط دفاعی ما دربرابر اجسام فضایی است. بدون ماه در معرض خطر برخورد سیارک‌هایی هستیم که در غیراین صورت به زمین می‌رسیدند.