بررسی دلایل مخالفت خانواده پسر با ازدواج

مخالفت خانواده پسر با ازدواج

گاهی اوقات هنگامی که پسر، دختری را برای ازدواج انتخاب میکند ممکن است با مخالفت خانواده مواجه شود. مخالفت خانواده پسر با ازدواج مشکلی است که بسیاری از زوجین با آن مواجه شده اند و باعث ایجاد تنش هایی بین شما و خانواده تان می شود.

ویزای ازدواج

دلیل مخالفت خانواده پسر با ازدواج معمولا عدم اعتماد به انتخاب فرزندشان هست و فکر میکنند که خودشان چون با تجربه تر هستند میتوانند همسر مناسب تری برای پسر خود انتخاب کنند.

 

مشکل مخالفت خانواده ها با ازدواج از گذشته های دور وجود داشته است به خصوص در کشور ایران که خانواده ها نقش پررنگی در ازدواج فرزندانشان دارند و همیشه رعایت احترام و رضایت آنها از شرطهای اصلی ازدواج بوده است. در ایران ازدواج تنها پیوند دو نفر نیست بلکه پیوند دو خانواده نیز هست.

 

مخالفت خانواده پسر با ازدواج در هر فرهنگ و خانواده ای با توجه به فرهنگ، ارزش ها و شرایط دلایل متفاوتی دارد. در فرهنگ ما متاسفانه امکان ازدواج موفق و تداوم آن بدون رضایت خانواده ها ناممکن است و میتواند آینده زندگی مشترک را تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه این مقاله در بخش زناشویی بیتوته به بررسی دلایل مخالفت خانواده پسر با ازدواج میپردازیم.

 

دلایل مخالفت خانواده پسر با ازدواج

اصلی ترین دلایل که خانواده ها و به خصوص مادر پسر با ازدواج فرزندشان مخالفت میکنند این دلایل است:

 

مخالفت شدید خانواده پسر با ازدواج,ازدواج با وجود مخالفت خانواده پسر,دلایل مخالفت خانواده پسر با ازدواج

ترس خانواده از مستقل شدن پسرشان یکی از دلایل مخالفت خانواده پسر با ازدواج است

– ترس خانواده از مستقل شدن و جدا شدن پسرشان

خیلی از خانواده ها به هزار و یک دلیل منطقی و غیر منطقی از مستقل شدن و جداشدن پسرشان هراس دارند. گاهی پسر یک خانواده وظایف پدر را برعهده دارد و خانواده میترسند با ازدواج پسرشان تکیه گاهشان را از دست بدهند. یا اینکه بعضی از مادرها شدیدا به پسرشان وابسته هستند و عروس را رقیب خود میدانند آنها از اینکه پسرشان به آن دختر علاقه مند باشد و مادرش را تنها بگذارد هراس دارند.

 

گاهی خانواده نگران توان مالی و توانایی پسر در اداره زندگی هستند یا فکر میکنند پسرشان به اندازه کافی بزرگ نشده است و فریب آن دختر را خورده است.

 

گاهی این مخالفت ها به دلیل بی اعتمادی به انتخاب و نظر پسر خود است و مخالفت مادر پسر با ازدواج او نیز به این خاطر است که خود باعث بسیاری از مشکلات روحی برای پسر می شود.

 

– مورد پسند نبودن ظاهر دختر برای ازدواج با پسرشان

متاسفانه یکی از دلایل مخالفت خانواده پسر با ازدواج، مورد پسند نبودن ظاهر دختر است. آنها بدون توجه به این موضوع که مهم نظر پسرشان است و او باید دختر را پسندیده باشد، به مخالفت شدید با ازدواج ادامه می دهند.

 

– داشتن برادر یا خواهر بزرگتر

یکی دیگر از دلایل مخالفت مادر پسر با ازدواج این است که میخواهند فرزندان بزرگتر زودتر از فرزندان کوچکتر ازدواج کنند. از دواج فرزندان به ترتیب سن در این خانواده ها بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل با ازدواج فرزند کوچکتر مخالفت میکنند ولی این مشکل نیز با صحبت های مکرر قابل حل است.

 

– در نظر داشتن دختری در دوستان و اطرافیان

گاهی دلیل مخالفت خانواده پسر با ازدواج  این است که دختر دیگری را در آشنایان برای پسرشان در نظر گرفتند و میخواهند حتما پسرشان با همان دختر انتخابی خودشان ازدواج کند.

 

دلایل مخالفت خانواده پسر با ازدواج,راه حل مخالفت خانواده پسر با ازدواج,مخالفت مادر پسر با ازدواج

مورد تایید نبودن شخصیت دختر از دلایل مخالفت خانواده پسر با ازدواج

 

– مورد تایید نبودن شخصیت دختر

گاهی اوقات مادر پسر انتظارات و تصورات خاصی از عروس آینده اش دارد و مثلا انتظار دارد دختری که به همسری پسرش انتخاب میکند پوشش مناسب با فرهنگ خانواده داشته باشد، با وقار و محترم باشد و ادب و نزاکت داشته باشد و … . برای همین اگر شخصیت دختر مورد علاقه پسرشون را نپسندند با ازدواج آنها مخالفت میکند. در اکثر مواقع نیز مادر پسر دچار اشتباه می شود و در دیدارهای بعدی این مشکل حل می شود.

 

– مورد تایید نبودن اصالت خانوادگی دختر

اصالت و عقبه خانوادگی دختر نیز برای بیشتر خانواده ها اهمیت دارد و همین باعث مخالفت خانواده پسر با ازدواج است. از آنجایی که مادر پسر معمولا حساسیت بیشتری نسبت به ازدواج پسرشان دارند، هم سطح بودن دو خانواده امری مهم و ضروری است و اصالت و فرهنگ خانوادگی در زندگی جدید و نسل های بعدی تاثیر گذار است.

 

– سن ازدواج دختر و پسر

سن ازدواج نیز یکی دیگر از دلایل مخالفت خانواده پسر با ازدواج است. معمولا خانواده پسر با ازدواج پسرشان در سن پایین مخالفت میکنند و فکر میکنند که تصمیمش از روی احساسات بچگانه است نه عاقلانه.

 

در هنگام مخالفت خانواده پسر با ازدواج چه باید کرد؟

 

راه حل مخالفت خانواده پسر با ازدواج,مخالفت مادر پسر با ازدواج,راضی نبودن خانواده پسر با ازدواج،

در هنگام مخالفت خانواده پسر با ازدواج باید به حرف های آنها با آرامش توجه کنید

 

– به حرف هایشان با دقت توجه کنید

درست است که والدین ممکن است مهارت ارتباطی خوبی نداشته باشند و ناشیانه صحبت می کنند اما دلیل بر ناآگاهی آنها نیست. ولی با این حال باید به حرف هایشان و گفته هایشان توجه کرد.

 

برای صحبت با والدین باید سعی کنید در محیطی صمیمی و به دور از تشویش و جر و بحث ملاک هایتان و دلایل انتخابتان را با آن ها در میان بگذارید. محاسن و ایده آل های دختر مورد علاقه تان را به خوبی برای خانواده تان بازگو کنید.

 

همچنین میتوانید از شخص امینی که مورد قبول خانواده هستند بخواهید که در جلسه شما حاضر شود و با والدینتان صحبت کند. گاهی نیز ممکن است پدر یا مادر شما دلایلی نیز داشته باشند که از نظر شما درست نباشد ولی فرد سوم آن را تایید کند.

 

– فرد مورد علاقه تان را به درستی و در موقعیت مناسب معرفی کنید.

نکته بسیار مهم در معرفی فرد مورد علاقه تان این است که همیشه بخاطر داشته باشید چه ویژگی‌هایی از همسر برای خانواده شما ارزشمند است .و به آن ها ثابت کنید این ویژگی‌ها در فرد مورد نظر شما نیز وجود دارد . دلایل احساسی شما نیز اهمیت دارد  اما همیشه سعی داشته باشید که بیشتر دلایل منطقی که باعث شده فرد را انتخاب کنید بازگو کنید .

 

– سعی کنید شرایط ملاقات حضوری را محیا کنید

بهتر است در صورت تداوم مخالفت خانواده پسر با ازدواج، آنها را متقاعد کنید که با دختر مورد علاقه شما و خانواده اش ملاقات حضوری داشته باشند تا شاید با دیدن دختر مورد علاقه شما نظرشان تغییر کند.

 

مخالفت شدید خانواده پسر با ازدواج,دلایل مخالفت خانواده پسر با ازدواج,مخالفت مادر پسر با ازدواج

برای راضی کردن خانواده باید در زمان مناسب با آنها صحبت کنید

 

– در زمان مناسب صحبت کنید

یکی از راههای مقابله با مخالفت خانواده پسر با ازدواج این است که زمان مناسب را برای صحبت کردن با آنها در نظر بگیرید. هنگامی که شما موضوع ازدواجتان را با خانواده مطرح میکنید و با مخالفت آنها روبه رو می شوید بهتر است بدانید که اصلا زمان مناسبی برای صحبت کردن و پافشاری نیست. در آن هنگام خانواده شما بسیار عصبانی هستند و اصلا به حرفهای شما گوش نمیکنند. به همین دلیل آن زمان اصلا شرایط مناسبی برای صحبت کردن و ارائه ی دلایل منطقی و متقاعد کردن خانواده نیست.بهتر است مدتی را صبر کنید تا جو خانواده آرام شود و سپس با آنها صحبت کنید.

 

– مراجعه به مشاوره برای حل مشکل مخالفت مادر پسر با ازدواج

در برخی مواقع با انجام تمام راهکارهای بالا ولی باز هم مخالفت خانواده پسر با ازدواج ادامه دارد. در این زمان بهترین راه این است که از یک مشاور خانواده با تجربه کمک بگیریم و مسائل را با او در میان بگذاریم. مشاور میتواند با بررسی تمام جوانب کار و گوش دادن به حرفهای طرفین راه حل هایی اساسی پیش پای شما بگذارد.