مدیریت ماهرانه رفتار های افراطی دانش آموز

برخورد با رفتارهای افراطی دانش ‌آموزان می ‌تواند تجربه‌ ای دلسرد کننده برای معلمان باشد، و انتشار رفتارهای کوچک قبل از تبدیل شدن به مشکلات بزرگ، مستلزم تعادل ماهرانه پنهان کردن احساسات و استفاده از تکنیک ‌هایی برای کاهش شدت رفتارهای افراطی است. در اینجا چند نکته در مورد نحوه برخورد با رفتار چالش برانگیز دانش آموز آورده شده است.

1. به ریشه موضوع برسید

رفتار نوعی ارتباط است، بنابراین در نظر بگیرید که چه چیزی می تواند باعث ایجاد رفتار مخرب شود. تعیین علت می تواند به معلمان کمک کند تا به طور فعال نیازهای دانش آموزان را برآورده کنند، در حالی که کنترل خود را حفظ کرده و از تقویت ناخواسته  رفتار بد اجتناب کنند.

در حالی که نوع رفتار ممکن است متفاوت باشد، عملکرد رفتار ها معمولا یکی از دو هدف را دنبال می کند: جلب  چیزی ( توجه ) یا اجتناب از چیزی ( یعنی کار ). به عنوان مثال ، دانش آموزی که دائما کلاس شما را مختل می کند، ممکن است نیاز به توجه داشته باشد.

سعی کنید رفتار را پیش بینی کنید و نیاز دانش آموز را از قبل برآورده کنید. قبل از کلاس با دانش آموز ملاقات کنید و از او بخواهید که در یک کار خاص به شما کمک کنند. نکته ای را برای گفتگوی انفرادی در مورد موضوع مورد علاقه دانش آموز بیان کنید. با برآوردن نیاز دانش آموز طبق شرایط شما، ممکن است حتی از بروز این رفتار جلوگیری کنید.

مشکلات رفتاری دانش آموزان, دانش‌آموزان ناسازگار, مدیریت رفتارهای افراطی دانش اموزان

هیچ معلمی نباید آسیب یا تهدید را تحمل کند

2. برای پشتیبانی با همکاران تماس بگیرید

اکثر مدارس معلمانی دارند که در کار با دانش آموزانی که مشکلات رفتاری دارند تخصص دارند. اگر با رفتارهای شدید دانش آموزی روبرو هستید، به دنبال این افراد باشید و از آنها راهنمایی بخواهید.

پم شفیر یکی از این مربیان است. او به دانش آموزان دارای ناتوانی های رفتاری عاطفی (EBD) آموزش می دهد و اغلب با رفتارهای افراطی سرو کار دارد. او گفت : بهترین توصیه های من این است که انتظارات روشن، ساده و محکم را برای دانش آموزان فراهم کنید، آنها فشار می آورند و می خواهند از آن عبور کنند. عقب نشینی نکنید و به آنها نشان ندهید که باعث نگرانی یا ناراحتی شما می شود. آن ها را نادیده بگیرید و در صورت امکان دور شوید.

3. به یاد داشته باشید که آرام بمانید

مؤسسه پیشگیری از بحران ( CPI ) فرصت های آموزشی برای کاهش تنش و مقابله با طیف گسترده ای از رفتارهای دانش آموزان را برای مدارس ارائه می کند. علاوه بر آموزش، ( CPI ) منبع رایگان در مورد تکنیک هایی برای انتشار رفتارهای چالش برانگیز دانش آموزان ارائه می دهد.

در حالی که گفتن آسان تر از انجام دادن است، CPI خاطرنشان می کند که یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید در برخورد با رفتارهای چالش برانگیز انجام دهید، حفظ خویشتن داری است. برای حفظ ظاهر آرامش، خود را در جایی تجسم کنید که در حال آرامش است و از پراکنده‌ کننده‌ های مکالمه ‌ای استفاده کنید، که عبارت ‌های کوتاهی هستند این اقدامات می توانند وضعیت بحرانی  را کاهش دهند و نشان دهند که هنوز کنترل را در دست دارید.

4. برنامه داشته باشید و به آن پایبند باشید

هر معلمی باید برنامه ای برای برخورد با دانش آموزان در زمانی که رفتارها مزمن هستند یا در حال تشدید هستند، داشته باشد. اگر با دانش آموزی کار می کنید که دارای ناتوانی عاطفی یا رفتاری است، با معلم مشاور مشورت کنید. برنامه آموزش فردی دانش آموز (IEP) یا طرح مداخله رفتاری (BIP) باید یک برنامه دقیق برای مدیریت رفتار آنها ارائه دهد.

مطمئن شوید که برنامه شما واضح است و دانش آموزان از عواقب پیروی نکردن آن کاملا آگاه هستند. اما مهمتر از آن، به برنامه خود پایبند باشید. قوانین خود را به طور مداوم اجرا کنید، در غیر این صورت دانش آموزان به سرعت یاد خواهند گرفت که می توانند از رفتار نادرست در کلاس شما خلاص شوند.

5. در صورت لزوم مدیریت را درگیر کنید

هنگامی که رفتارهای شدید رخ می دهد، ایمنی باید دغدغه اصلی شما باشد. هیچ معلمی نباید آسیب یا تهدید را تحمل کند. اگر دانش ‌آموزان به تلاش‌ های شما برای اصلاح رفتارشان پاسخ نمیدهند، ممکن است وقت آن رسیده باشد که مدیریت را درگیر کنید.

با یک حادثه خشونت آمیز، دانش آموز را منزوی کنید و کمک بخواهید. اگر نمی توانید دانش‌ آموز را منزوی کنید، ممکن است لازم باشد کلاس را برای محافظت و امنیت همه از دانش ‌آموز دور کنید. پس از حادثه، به خود و دانش آموزان خود فرصت دهید تا ارام شوند. نفس بکشید و آرامش خود را به دست آورید، سپس مطمئن شوید که یک گزارش کامل با جزئیات حادثه رفتاری بنویسید.

6. مدرک 

اگر با رفتار دانش آموزان مشکل دارید، مطمئن شوید که رفتارها و مداخلاتی را که برای رسیدگی به آنها استفاده کرده اید، مستند کنید. مستند سازی برای ایجاد یک الگوی رفتاری حیاتی است و در صورت نیاز به مشارکت، اطلاعات مربوط به مدیریت است. همچنین، اگر مدیریت از شما حمایت نمیکند یا از شما سؤال میکنند، داشتن اسناد و مدارک با تشریح مراحلی که قبل از درگیر کردن آنها امتحان کرده ‌اید، از شما محافظت میکند.