نحوه شستشوی دست ها و جلوگیری از انتشار ویروس کرونا

چگونه دستان خود را بشویید

شیوه های شستشوی خوب دست برای محافظت از خود و سایر افراد از میکروب ها، مواد شیمیایی و کثیفی است که می توانند در طول روز روی دستان شما جمع شود. مواردی وجود دارد که شستشوی دست لازم است، اما اگر دست شما به وضوح کثیف نباشد ممکن است بتوانید از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید. در هر صورت، لازم است که از تکنیک مناسب استفاده کنید تا دست های خود را تا حد امکان تمیز کنید.

دستان خود را با آب و صابون بشویید

هنگام کثیف شدن دستان خود را بشویید. هر وقت فکر می کنید ممکن است کثیف باشد، می توانید دستان خود را بشویید، اما شرایط خاصی وجود دارد که شستن دست ها ضروری است. برخی از موقعیت هایی که حتما باید دستان خود را بشویید عبارتند از:

قبل و بعد از مراقبت از زخم.

قبل و بعد از تهیه یا خوردن غذا.

قبل یا بعد از مراقبت از کسی که بیمار است.

بعد از استفاده از حمام.

بعد از سرفه ، عطسه یا دمیدن بینی خود را.

بعد از بیرون آوردن سطل آشغال یا ریختن زباله.

بعد از تغییر پوشک.

پس از دست زدن به حیوان.

قبل از قرار دادن لنزها.

بعد از آمدن به خانه.

نکته تخصصی

یک کارشناس جهانی بهداشت عمومی موافق است: دست ها بسیاری از سطوح را لمس می کنند و می توانند ویروس ها را انتخاب کنند. پس از آلوده شدن، دستها می توانند ویروس را به چشم، بینی یا دهان منتقل کنند. شستن دستان خود با آب و صابون یا استفاده از مالش دست الکل باعث از بین رفتن ویروس هایی می شود که ممکن است روی دستان شما باشد.

دستان خود را با آب گرم یا سرد خیس کنید. 

شیر آب خود را باز کنید و دستان خود را در زیر آب نگه دارید تا کاملا خیس شوند. مطمئن شوید که کف دست و قسمت پشتی دستان خود کاملاً خیس شده است، بنابراین صابون یکنواخت تر پخش می شود.

برای اطمینان از تمیز شدن دست خود، زیر آب جاری را تمیز کنید. آب ایستاده ممکن است دارای میکروب یا باکتری باشد.

نحوه ی شستن دست ها,شستن دست ها

برای شستن دست ها ابتدا دست ها را خیس کنید

برای شستن دستان خود از صابون مخصوص دست استفاده کنید. صابون دستی به اندازه سکه را روی کف یکی از دستان خود بکشید. سپس شروع به مالیدن دستان خود به هم کنید تا صابون را صاف کنید تا زمانی که کف ها تشکیل شود.

می توانید از صابون دست مایع، صابون جامد یا صابون پودری استفاده کنید. صابون لازم نیست که ضد باکتری باشد.

برای شستشوی دست از آب و صابون استفاده کنید

انگشتان خود را با تمیز کردن بین آنها ببندید. یک دست را روی دیگری قرار دهید تا هر دو کف دست شما رو به پایین باشد. انگشتان دست بالا را بین انگشتان دست پایین خود قرار دهید. دستان خود را در امتداد طول انگشتان خود به بالا و پایین حرکت دهید تا آنها را شستشو دهید. سپس انگشتان خود را با کف دست خود در هم بچسبانید و روند را تکرار کنید.

هر دست خود را حدود 3 تا 5 ثانیه مانند این بشویید.

کارشناس جهانی بهداشت عمومی موافق است: شستن دستان فقط به تمیز کردن انگشتان دست و کف دست شما نمی رسد. حتماً بین انگشتان، زیر ناخن ها، و اطراف شست و مچ دست های خود را تمیز کنید تا کاملا دست ها را تمیز کنید.

روی انگشت شست خود نگه دارید و دست دیگر خود را در اطراف آن بچرخانید. انگشت شست چپ خود را بچسبانید و دست راست خود را در اطراف آن بپیچید. دست راست خود را به سمت بالا و پایین بپیچانید تا انگشت شست خود را شستشو داده و صابون را در جایی که به دست شما وصل می شود پخش کنید. بعد از حدود 2-3 ثانیه، دست ها را برای تمیز کردن انگشت شست دیگر خود تغییر دهید. تا صابون عمیق تر روی پوست شما بماند.

روش های شستشوی دست ها,اصول شستن دست ها

به خوبی بین انگشتان و دست ها را مالش بدهید

کف دست خود را با نوک انگشتان خود مالش دهید.

دست چپ خود را باز نگه دارید تا کف دست شما رو به بالا باشد. انگشتان دست را روی دست راست خود ببندید و از انگشتان دست خود برای شستشوی کف دست خود استفاده کنید. قبل از تمیز کردن دست راست خود به همین روش، صابون را به مدت 3-4 ثانیه صاف کنید.

این به صابون کمک می کند که زیر ناخن های شما قرار بگیرد تا آنها خیلی کثیف نشوند.

دستان خود را کاملاً بشویید. بعد از پایان دادن به شستشوی دستان، دوباره دستان خود را در زیر آب جاری قرار دهید و به هم مالش بدهید و بگذارید آب از روی آنها سرازیر شود. تمام صابون ها را از روی دستان خود بردارید تا جایی که دیگر کف صابونی نبینید.

نکاتی برای شستن دست ها, راهنمای شستن دست ها

دست ها را زیر آب به طور کامل تمیز کنید

دستان خود را با حوله تمیز خشک کنید. یک حوله تمیز و خشک بگیرید و دست های خود را با آن مالش دهید. در صورت امکان، از یک حوله یکبار مصرف استفاده کنید تا احتمال کمتری برای انتشار میکروب ها وجود داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که تا آنجا که می توانید دست هایتان را کاملا خشک کنید تا خیس نباشند.

در صورت نیاز به استفاده از دستگاه خشک کن هوا، حتما دستان خود را به اطراف حرکت داده و آنها را در زیر هوای گرم مالش دهید تا کاملاً خشک شود.

برای بستن شیر آب از حوله استفاده کنید. 

اگر آب به طور خودکار بسته نمی شود، باید با حوله خود آب را ببندید. به این ترتیب ، شما دست خود را دوباره آلوده نمی کنید. اگر یکبار مصرف است حوله را دور بریزید وگرنه آن را آویزان کنید تا خشک شود.

اگر حوله در دسترس نیست، می توانید از آرنج خود هم برای بستن شیر آب استفاده کنید.

اگر از حوله های قابل استفاده مجدد استفاده می کنید، حداقل یک بار در هفته آنها را بشویید تا میکروب ها به وجود نیایند.

استفاده از ضدعفونی کننده دستی

تصمیم بگیرید که ضد عفونی کننده دست مناسب است یا خیر. برخی مواقع وجود دارد که می توانید به جای استفاده از آب و صابون برای شستشوی دستان خود، از ضد عفونی کننده دست الکل استفاده کنید. با این وجود، ممکن است شما بخواهید لحظه ای را برای ارزیابی وضعیت بگذرانید. برخی مواردی که باید در نظر داشته باشید عبارتند از:

دستان شما به وضوح کثیف است یا خیر. اگر می توانید خاک یا چربی موجود در دستان خود را ببینید، از آب و صابون برای تمیز کردن آنها استفاده کنید. ضد عفونی کننده دست الکل باعث از بین رفتن همه میکروب های دست شما نمی شود و مواد خاصی مانند سموم دفع آفات و فلزات سنگین را از بین نمی برد. در این شرایط، آب و صابون را انتخاب کنید.

در دسترس بودن آب. اگر آب جاری در دسترس ندارید پس از ضد عفونی کننده دست با الکل استفاده کنید زیرا بهتر از این است که دستان خود را کثیف کنید. اما اگر آب و صابون در دسترس دارید، به جای آن دستان خود را بشویید.

از یک ماده ی ضدعفونی کننده به اندازه ی یک سکه روی دست بریزید و دست ها را به هم بمالید.

یک ماده ضدعفونی کننده اندازه یک سکه را به یک دست بمالید. از یک ضدعفونی کننده دست استفاده کنید که حداقل 60٪ الکل داشته باشد، بنابراین در کشتن باکتری های مضر مؤثر است. روی پمپ فشار دهید تا مقداری اندازه سکه از ضد عفونی کننده را مستقیماً داخل کف دست خود بچرخانید.

در صورت وجود می توانید از دستمال مرطوب تمیز کننده الکل هم استفاده کنید.

شستن دست ها,طرز شستن دست ها

اندازه ی یک سکه از ضدعفونی کننده کف دست بریزید

دستان خود را به هم بزنید تا دستگاه تبخیر کننده تبخیر شود. حدود 20 ثانیه دستان خود را با هم مالش دهید و ضدعفونی کننده دست را به دور آنها حرکت دهید که گویی دستان خود را شستشو می دهید. برای تمیز کردن بین آنها، انگشتان خود را به هم متصل کنید و کف دست خود را با نوک انگشتان خود مالش دهید تا زیر ناخن های شما قرار بگیرد. دست های خود را به دور خود حرکت دهید تا خشک شوند.