معرفی بهترین کتابهای سال

 

کتاب خوب به شما یاد می‌دهد در زندگی چطور رفتار کنید، چطور بیندیشید و چطور خط فکری خودتان را پیدا کنید و شکل بدهید. کتاب خوب به شما اجازه می‌دهد به جای تمام زندگی‌هایی که نداشته‌اید زندگی کنید. به جای تمام تجربه‌هایی که نداشته‌اید و به جای تمام تصمیم‌هایی که هنوز به سراغتان نیامده‌اند فکر کنید و از قبل جواب مناسب را بدانید.

بریم باهم چند تا از بهترین کتاب هایی که خوندنشون به هر اهل کتابی پیشنهاد میشه رو بررسی کنیم.

 ۱ – کتاب حکایت دولت و فرزانگی

حکایت دولت و فرزانگی

بعضی کتابها آنقدر زیبا هستند که آدم دلش نمی آید کتاب را زمین بگذارد… مانند این کتاب! شروع کردنش با خودتون هست اما تمام کردنش دست خودتون نیست !  من واقعا نتوانستم کتاب و بذارم زمین اولین باری که خوندم

چطور میشه کلی داستان موفقیت و آموزش رو که تو خیلی از کتاب های حوزه موفقیت انقد حوصله بر هستند و در قالب داستان آورد اونم اینقدر جذاب …بی شک یکی از برترین کتابهایی است که بهتون توصیه میکنم اگر نخواندید از دستش ندهید … بازهم این جمله من …باور کنید کتاب ها معجزه می کنند .

 ۲ – کتاب کیمیاگر

معرفی کتاب کیمیاگر

رمان کیمیاگر اثر مشهور و برجسته پائولو کوئیلو است که تاکنون به بیشتر از ۵۰ زبان ترجمه شده است. بیش از ۶۵ میلیون نسخه از کتاب کیمیاگر به فروش رفته است و یکی از پرطرفدارترین کتاب‌های جهان محسوب می‌شود.

این رمان محبوبیت بسیار زیادی بین مردم ایران نیز دارد و ترجمه‌های مختلفی از آن روانه بازار شده است. از جمله بهترین ترجمه‌های کتاب کیمیاگر ترجمه آرش حجازی است که اخیرا دیگر به شکل قانونی چاپ نمی‌شود. ترجمه حسین نعیمی که توسط نشر ثالث منتشر شده است نیز یکی دیگر از ترجمه‌های خوب این کتاب است.

این رمان داستان زندگی سانتیاگو است. چوپانی که همه زندگی‌اش سفر کردن در کنار گوسفندانش است. او تا سن ۱۶ سالگی در صومعه‌ آموزش می‌دید و پدر و مادرش علاقه داشتند تا او یک کشیش شود. کسی که مایه غرور سربلندی آنان شود. اما سانتیاگو از بچگی آروزی دیدن دنیا را داشت. آرزوی کشف کائنات و در نهایت آروزی شناخت خدا را داشت. سرانجام سانتیاگو تصمیم می‌گیرد که کشیش شدن را رها کند و با خریدن چند گوسفند به همه جا سفر کند….

افراد بسیار زیادی با رمان کیمیاگر آشنا هستند و حتی عده بسیار زیادی هم آن را یکی از بهترین رمان‌هایی می‌دانند که تاکنون خوانده‌اند. سیر معنوی رمان و پرداختن به چیزی مانند حدیث خویش (دنبال کردن آرزویی که همیشه دوست داشتیم به آن برسیم) موضوعی است که هر کسی دوست دارد درباره آن بخواند. به اعتقاد من این رمان برای نوجوانان و جوانان بسیار دلچسب خواهد بود و به آنان جرات حرکت به سمت چیزی که می‌خواهند را می‌دهد. در خود کتاب هم به این موضوع اشاره شده است که شما هرچه بزرگ‌تر می‌شوید از دنبال کردن رویاها و آروزها و به طور کلی حدیث خویش فاصله می‌گیرید، چون با گذشت زمان و با بزرگ‌تر شدن فکر می‌کنید همه این موارد غیرممکن است. فکر می‌کنید دنبال کردن رویا و آروزیی که در جوانی داشتید سخت‌ترین کار ممکن است.

نکته نهایی اینکه اگر تازه کتابخوانی را شروع کرده‌اید و به دنبال یک کتاب خوب برای شروع هستید، رمان کیمیاگر می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای شروع باشد. البته سلیقه در انتخاب کتاب بسیار مهم است اما کیمیاگر که تا به حال در حدود ۶۵ میلیون نسخه از آن به فروش رفته است می‌تواند با سلیقه هر فردی سازگار باشد.

۳- مزرعه ی حیوانات

معرفی کتابهای خوب

انسان تنها موجودی‌ست که مصرف می‌کند بی آن‌که تولید کند. انسان شیر نمی‌دهد، تخم نمی‌گذارد، قدرت کشیدن گاوآهن را ندارد، سرعتش آن‌قدر نیست که بتواند خرگوش بگیرد. با وجود این، انسان اشرف مخلوقات است. اوست که حیوانات را به کار وامی‌دارد، اوست که در ازای این کار فقط قوت ناچیزی به آن‌ها می‌دهد تا از گرسنگی نمیرند و مابقی را هم خودش تصاحب می‌کند. ما هستیم که زمین را شخم می‌زنیم و پِهِنِ ماست که زمین را حاصلخیز می‌کند. با وجود این، هیچ کداممان آه در بساط نداریم. (مزرعه‌ی حیوانات – صفحه ۲۰)

گفته می‌شود هنگامی که مزرعه‌ی حیوانات به چاپ رسید (بعد از اینکه ۴ ناشر از چاپ آن خودداری کردند)، کتاب را در میان کتاب‌های کودکان قرار داده بودند و جورج اورول خودش به کتابفروشی‌ها می‌رفت و آن‌ها را متقاعد می‌کرد که جایگاه این کتاب در میان کتاب‌های کودکان نیست. چه‌بسا خوانندگانی که با کارهای اورول آشنایی ندارند نیز در برخورد اول با رمان مزرعه‌ی حیوانات نسبت به آن دید خوبی نداشته باشند و فکر کنند که این رمان مناسب آن‌ها نیست.

میتونم بگم کتابی بی نظیر که هیچ وقت کهنه نمیشه !

۴ – پینگ ، قورباغه ای در جستجوی برکه ای نو

کتاب پینگ

قصه کتاب پینگ که حکایت یک مسافر است، فقط داستان زندگی قورباغه ای نیست که برای زنده ماندن خانه و کاشانه خودش را ترک می کند بلکه هدفش بیدار کردن راه درون و نشان دادن هدف حقیقی سفر زندگی است. این قصه با تعریف کارهای شجاعانه و درس های روشنگرانه قورباغه ای به نام پینگ تو را به استفاد بهتر از فرصت های زندگی دعوت می کند.

صفحه اول کتاب :

چیزی که اهمیت دارد این است که تو باور کنی قصه ای که میخواهم  برایت بگویم ( کتاب پینگ ) یک داستان واقعی است. من خودم، اول کار در این مورد شک داشتم. خوب هر کس یگری هم جای من بود، وقتی اول کار می فهمید قصه این کتاب داستان سفر یکی از مقاوم ترین موجودات برکه یعنی قورباغه است شک می کرد؛ سفری که زندگی او را برای همیشه تغییر داد.

اما تو خواننده ای  که با خواندن این چند خط نگاهت را از این کتاب برگرداندی، خواهش می کنم یک کم صبر کن. نکته های آموزنده خیلی زیادی در این داستان هست، درست است که اتفاق های بد زیادی دارد روی سیاره ما ، زمین ، اتفاق می افتد ولی چیزهای خوب هم زیاد ست. یکی از همین چیزهای خوب قصه هایی است که هنوز می توانند دل آدم را شاد کنند و روحش را به آسمان ببرند.

راستش ، قصه پینگ داستانی است برای همه نسل ها؛ داستنی که همیشه در خاطره ها باقی می ماند ….

۵ – روانشناسی عزت نفس

معرفی کتاب خوب

کتاب روانشناسی عزت نفس ترجمه‌ای از کتاب The Six Pillars of Self – Esteem اثر ناتانیل براندن است. کتابی ارزشمند از یک نویسنده خوب که شهرت اصلی‌اش به خاطر کار گسترده‌ای است که روی مفهوم عزت‌نفس (یا حرمت‌نفس) انجام داده است. براندن نخستین بار در دهه‌ی ۱۹۵۰ درباره‌ی عزت نفس و تاثیر آن برا عشق، کار و تلاش برای خوشبختی سخنرانی کرد و مقالات خود را به مرور در همان سال‌ها منتشر کرد.

شخصا در ابتدا فکر می‌کردم که عزت نفس همان اعتماد به نفس و یا در نهایت شکل دیگری از اعتماد به نفس است. اما یاد گرفتم که عزت نفس چیزی فراتر و گسترده‌تر از اعتماد به نفس است. اصطلاحی که به کار گرفته می‌شود، این است که اگر عزت نفس را یک درخت کامل در نظر بگیریم، اعتماد به نفس میوه‌های این درخت است. در واقع اعتماد به نفس بسیار بسیار جزئی است و هر فردی ممکن است در یک زمینه خاص اعتماد به نفس داشته باشد، اما عزت نفس یک موضوع گسترده است و همه‌ی رفتارهای فرد را پوشش می‌دهد. قطعا کسی که عزت نفس دارد نسبت به کسی که عزت نفس ندارد، از نظر فکری و شخصیتی، آدم سالم‌تری است.

بدون شک این کتاب از بهترین‌ کتاب‌های روانشناسی است که می‌توانید مطالعه کنید. کتاب صرفا شامل مباحث تئوری نیست و نویسنده در کتاب قسمت‌های مختلفی برای انجام تمرین قرار داده است و شما می‌توانید به خوبی با کتاب و موضوعات آن درگیر شوید.

۶ – قول قول است

کتاب قول قول است

«قول، قول است» عنوان کتابی هست که وین دایر نوشته و محمد رضا آل یاسین اون رو ترجمه کرده و انتشارات هامون هم چاپ اش کرده است.

داستان کتاب درباره دختری شانزده ساله به اسم ادواردا اوبارا بود، دختر نوجوانی که در سال ۱۹۷۰ به خاطر بیماری دیابت به اغما فرو رفت و آخرین گفت و شنودش با مادرش چنین بود:

مامی، قول بده هرگز مرا ترک نکنی

و مادرش پاسخ داد:

عزیزم مطمئن باش تو را ترک نمی کنم، قول می دهم و قول، قول است

مادرش بیش از ۳۵ سال پای قولش موند و با عشق و فداکاری از دخترش مراقبت کرد و هیچ وقت تنهاش نگذاشت و در طول شبانه روز هر دو ساعت به او غذا می داد، تا اینکه در سن ۸۰ سالگی در سال ۲۰۰۸ فوت می کنه، در طی تمام این سال ها همیشه امیدوار بود دخترش از کما بیرون میاد، ادواردا هم ۵ سال بعد از فوت مادرش در سال ۲۰۱۲ در سن ۵۹ سالگی فوت می کنه، بعد از خوندن کتاب که رفتم ببینم مادر و دختر در چه وضعیتی هستن خیلی حالم گرفته شد، دوست داشتم هر دو هنوز زنده بودن، چقدر این آدم ها توی این دنیا کم هستن، دوست داشتن و عشق واقعی یعنی همین ها، راستش من همیشه برای دوست داشتن ارزش ویژه ای تو زندگیم قائل بودم، حس می کردم دوست داشتن و محبت داشتن ارزش زیادی داره و هر کسی ارزش دوست داشتن ما رو نداره، آدم باید محبت اش رو پای آدم هایی بریزه که این طوری دوستش داشته باشن، ارزش محبت و دوست داشتن هاتون رو بدونید و پای آدم هایی بریزید که ارزشش رو دارن، توصیه می کنم این کتاب رو حتما بخونی

سخن پایانی :

کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید.

 “مک لوهان