یک عدد موز 5 هزار تومان!

قیمت موز در فروردین امسال به سبب افزایش تقاضا به ۱۳ هزار تومان رسید و پس از اینکه مدتی روی کیلویی ۲۰ هزار تومان ثبات نسبی داشت اما در هفته گذشته تا کیلویی ۴۵ هزار تومان هم افزایش قیمت پیدا کرد.

قیمت موز در فروردین امسال به سبب افزایش تقاضا به ۱۳ هزار تومان رسید و پس از اینکه مدتی روی کیلویی ۲۰ هزار تومان ثبات نسبی داشت اما در هفته گذشته تا کیلویی ۴۵ هزار تومان هم افزایش قیمت پیدا کرد.

موز به کیلویی ۴۵ هزار تومان رسیده است. مشاهدات میدانی نشان می‌دهد به سبب جهش قیمتی موز از میزان خرید مصرف‌کنندگان به شدت کاسته شده است.
یکی از میوه‌فروش‌های خیابان کارگر شمالی که موز را کیلویی ۴۲ هزار تومان می‌فروشد، می‌گوید: «در میدان تره‌بار موز را از کیلویی ۳۵ هزار تومان به بالا نرخ‌گذاری کردند.» او در پاسخ به دلیل افزایش قیمت موز می‌گوید: «دلیل نمی‌خواهد»!​ ​
همه‌چی گران می‌شود موز هم همین‌طور. قبلا دلار بالا می‌رفت می‌انداختند گردن دلار الان می‌گویند جنس نیست.» میوه‌فروشی دیگری در خیابان جمهوری که موز را کیلویی ۴۰ هزار تومان می‌فروشد می‌گوید در میدان میوه‌ و تره‌بار موز را کیلویی ۳۶ هزار تومان می‌خرد: «سال ۸۵ من روزانه ۱۰۰ کارتن موز می‌فروختم الان روزی یک کارتن هم نمی‌فروشم. قبلا مشتری موز کیلویی پنج هزار تومان ۵، ۶ کیلو می‌خرید. الان وقتی قیمت را می‌فهمد می‌گوید کارد بخورد شکمم!» این فروشنده می‌گوید از زمانی که موز به کیلویی ۲۰ هزار تومان رسید خرید دانه‌ای موز افزایش یافت: «شاید بالای ۵۰ درصد مشتری‌ها زیر یک کیلو خرید می‌کنند. دو تا موز می‌شود تقریبا ۴۰۰ گرم. عملا دانه‌ای می‌خرند. دخل ما هم روی همین فروش دانه‌ای میوه می‌چرخد.»
فروشنده دیگری در خیابان میرزای شیرازی موز را کیلویی ۴۵ هزار تومان می‌فروشد: «من کیلویی ۳۸ هزار تومان در میدان میوه‌ و‌ تره‌بار خریدم و کمتر از این نرخ صرفه اقتصادی ندارد.» این میوه‌فروش می‌گوید میزان خرید مشتری‌هایش از «چند کیلو به یک کیلو رسیده است. الان حتی مشتری‌های ثابتی که هفتگی چند کیلو موز یا حتی یک کارتن موز می‌خریدند، یک کیلو تا نهایتا ۳ کیلو می‌خرند. هیچ جیبی توان افزایش قیمت تا ۴۵ هزار تومان را ندارد. الان یک دانه موز بین ۵ تا ۷ هزارتومان درمی‌آید.» اما دلیل گرانی موز چیست؟
اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی می‌گوید: «فروشندگان در میدان مرکزی میوه و ‌تره‌بار حتی به ما هم پاسخگو نیستند. صنف ما هم به نوعی خریدار است و بابت گرانی موز واقعا ضرر کرده است.» این مسئول صنفی می‌گوید فروشندگان دلیل گرانی موز را کمبود عرضه اعلام می‌کنند: «می‌گویند جنس کم است و قیمت را می‌کشند بالا. از طرفی هزینه کارگر در میدان میوه‌ و تره‌بار را هم خریدار باید بپردازد که باعث افزایش قیمت تمام شده جنس می‌شود.» به گفته کارگر نرخ موز در میدان میوه ‌و‌ تره‌بار از ۳۳ هزار تومان شروع می‌شود.
قیمت موز در فروردین امسال به سبب افزایش تقاضا به ۱۳ هزار تومان رسید و پس از اینکه مدتی روی کیلویی ۲۰ هزار تومان ثبات نسبی داشت اما در هفته گذشته تا کیلویی ۴۵ هزار تومان هم افزایش قیمت پیدا کرد