10 دلیل محکم برای اینکه رژیم یویو برای شما مضر است!

آشنایی با رژیم غذایی یویویی

رژیم غذایی یویو ، که به آن “چرخه وزنی” نیز می گویند ، الگوی کاهش وزن ، بازیابی مجدد آن و سپس رژیم گرفتن را دوباره توصیف می کند.

رژیم غذایی یویویی چیست؟

رژیم یویو که اصطلاحاً چرخه ی وزنی نیز شناخته می شود ، اصطلاحی است كه كلی دی براونل در دانشگاه ییل با اشاره به كاهش دوره ای و افزایش وزن ، شبیه حركت بالا به پایین یو – یو بکار برده. در این فرآیند ، رژیم گیرنده در ابتدا در پیگیری کاهش وزن موفق است اما در حفظ طولانی مدت از دست دادن ناموفق است و شروع به افزایش وزن می کند. رژیم غذایی سپس به دنبال از دست دادن وزن مجدد است و چرخه دوباره آغاز می شود.

بیشتر بخوانید :روش پخت مرغ سوخاری رژیمی

این فرایندی است که باعث می شود وزن مانند یو یو بالا و پایین شود. این نوع رژیم غذایی معمول است، 10٪ از مردان و 30٪ از زنان این رژیم را انجام داده اند .

مضرات رژیم غذایی یویویی

در این مقاله برخی از مشکلات مربوط به رژیم غذایی یو یو مورد بحث قرار خواهد گرفت.

1. افزایش اشتها منجر به افزایش وزن بیشتر در طول زمان می شود

در طول رژیم ، کاهش چربی منجر به کاهش سطح هورمون لپتین می شود ، که به طور معمول به شما احساس سیری می دهد. در شرایط عادی ، ذخایر چربی شما لپتین را در جریان خون آزاد می کند. این به بدن می گوید که ذخیره انرژی در دسترس است و به شما علامت می دهد که کمتر غذا بخورید. با کاهش چربی ، لپتین کاهش می یابد و اشتها افزایش می یابد. این بدن منجر به افزایش اشتها می شود زیرا بدن سعی در ذخیره مجدد ذخایر انرژی تخلیه شده دارد.علاوه بر این ، از دست دادن توده عضلانی در طی رژیم غذایی باعث می شود بدن انرژی خود را حفظ کند. هنگامی که اکثر افراد از رژیم کوتاه مدت برای کاهش وزن استفاده می کنند ، طی یک سال 30-65٪ از وزن از دست رفته را بدست می آورند.علاوه بر این ، از هر سه رژیم غذایی یک نفر بیشتر از قبل از رژیم گرفتن افزایش وزن پیدا می کند. این افزایش وزن مرحله “بالا” رژیم غذایی یو را تکمیل می کند و ممکن است فرد را وادار به شروع چرخه دیگری از کاهش وزن کند.

بیشتر بخوانید :طرز تهیه همبرگر بادمجان و قارچ (غذای رژیمی)

2. درصد چربی بدن بالاتر می رود

در برخی مطالعات ، رژیم غذایی یویویی منجر به افزایش درصد چربی بدن شده است.در طول مرحله افزایش وزن رژیم غذایی یویو ، چربی راحت تر از توده عضلانی بازیابی می شود. این می تواند منجر به افزایش درصد چربی بدن در طی چندین دوره یو یو شود.

3. می تواند منجر به از دست دادن عضله شود

در طی رژیم های لاغری ، بدن توده عضلانی و همچنین چربی بدن را از دست می دهد.از آنجا که پس از کاهش وزن ، چربی به راحتی از عضله بازیابی می شود ، این می تواند منجر به کاهش بیشتر عضله در طول زمان شود. از دست دادن عضلات در طی رژیم غذایی همچنین منجر به کاهش قدرت بدنی می شود ، این تأثیرات را می توان با ورزش ، از جمله تمرینات قدرتی ، کاهش داد. ورزش حتی در مواقعی که دیگر بدن در حال لاغر شدن است ، به  رشد عضله کمک می کند.در طی کاهش وزن ، میزان پروتئین غذایی بدن نیز افزایش می یابد. خوردن منابع کافی پروتئین با کیفیت می تواند به کاهش از دست دادن عضلات کمک کند. یک مطالعه نشان داد که وقتی 114 بزرگسال هنگام کاهش وزن از مکمل های پروتئینی استفاده می کردند ، توده عضلانی کمتری از دست می دادند.

بیشتر بخوانید :رژیم غذایی سالم

4. افزایش وزن منجر به کبد چرب می شود

کبد چرب زمانی است که بدن چربی اضافی را در داخل سلولهای کبد ذخیره می کند. چاقی یک عامل خطر برای ایجاد کبد چرب است و افزایش وزن شما را به ویژه در معرض خطر قرار می دهد. کبد چرب با تغییر در نحوه متابولیسم چربی و قند در کبد همراه است و خطر دیابت نوع 2 را افزایش می دهد. همچنین می تواند گاهاً منجر به نارسایی مزمن کبدی شود که به آن سیروز نیز گفته می شود.

5. افزایش خطر دیابت

رژیم یویو با احتمال بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 همراه است ، اگرچه همه مطالعات شواهدی برای این موضوع پیدا نکردند.مطالعه بر روی 15 بزرگسال نشان داد که وقتی شرکت کنندگان بعد از 28 روز کاهش وزن دوباره وزن پیدا کردند ، بیشتر چربی شکم بود، چربی شکم بیشتر از چربی ذخیره شده در مکان های دیگر مانند بازوها ، پاها یا باسن منجر به دیابت می شود.

بیشتر بخوانید :طرز تهیه خوراک رژیمی

6. افزایش خطر بیماری های قلبی

چرخ زنی با وزن با بیماری عروق کرونر همراه است ، وضعیتی که در آن عروق تأمین کننده قلب باریک می شوند. افزایش وزن ، حتی بیشتر از اضافه وزن، خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد. طبق مطالعه ای که روی 9509 بزرگسال انجام شد ، افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی به اندازه نوسان وزن بستگی دارد، هرچه وزن شما در طی رژیم یو یو کاهش یافته و دوباره به دست بیاید ، خطر بیشتر خواهد بود.

یک بررسی از چندین مطالعه نتیجه گرفت که تغییرات زیاد در طول زمان احتمال مرگ ناشی از بیماری قلبی را دو برابر می کند

 

7. می تواند فشار خون را افزایش دهد

افزایش وزن ، از جمله افزایش وزن برگشتی در رژیم های غذایی یویو ، فشار خون را افزایش می دهد. این اثر می تواند سالها باقی بماند ، اما به نظر می رسد با گذشت زمان کمرنگ می شود.

بیشتر بخوانید :رژیم قبل بارداری

8. می تواند ناامیدی ایجاد کند

بسیار ناامیدکننده خواهد بود که ببینید کار سختی که شما برای کاهش وزن انجام داده اید در طول افزایش وزن مجدد رژیم های یویو از بین می رود. در حقیقت ، بزرگسالانی که سابقه رژیم غذایی یویو دارند از عدم رضایت از زندگی و سلامتی خود گزارش می دهند.رژیم های غذایی یویو همچنین از نظر خودکارآمدی ضعیف در مورد بدن و سلامتی خود گزارش می دهند. به عبارت دیگر ، آنها احساس می کنند خارج از کنترل هستند. با این حال ، به نظر نمی رسد که رژیم غذایی یویو مربوط به افسردگی ، خویشتنداری یا خصوصیات منفی شخصیتی باشد.

9. ممکن است بدتر از اضافه وزن باشد

کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن باعث بهبود سلامت قلب ، کاهش خطر ابتلا به دیابت و افزایش آمادگی جسمانی می شود. کاهش وزن همچنین می تواند کبد چرب را معکوس کند ، خواب را بهبود بخشد ، خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد ، باعث بهبود خلق و خو و افزایش طول و کیفیت زندگی شما شود. در مقابل ، افزایش وزن منجر به عکس همه این مزایا می شود. رژیم غذایی یو یو جایی در این بین است. این به اندازه افزایش وزن مضر نیست ، اما قطعاً از کاهش وزن و نگه داشتن آن بدتر است.

بیشتر بخوانید :رژیم غذایی سالم

10. تفکر کوتاه مدت مانع از تغییر سبک زندگی در طولانی مدت می شود

اکثر رژیم های غذایی مجموعه ای از قوانین را برای پیروی از یک دوره زمانی مشخص ، معمولاً برای رسیدن به هدف کاهش وزن یا هدف دیگر سلامتی تجویز می کنند. این نوع رژیم باعث می شود که شما شکست بخورید ، زیرا به شما می آموزد که تا رسیدن به هدف شما باید قوانین را رعایت کنید. هنگامی که رژیم را به پایان رسانید ، آسان است که دوباره به عاداتی که باعث افزایش وزن می شوند ، برگردید.از آنجا که بدن اشتها را افزایش می دهد و در طی رژیم های غذایی ذخیره چربی را حفظ می کند ، این امر منجر به بهبود موقتی و به دنبال آن افزایش وزن و ناامیدی می شود . برای شکستن چرخه تغییرات موقت که منجر به موفقیت موقت می شود ، فکر کردن در مورد رژیم را متوقف کنید و به سبک زندگی سالم فکر کنید.

 

در اینجا برخی از رفتارهایی که برای کاهش وزن طولانی مدت موثر واقع شده است:

• خوردن غذاهای سالم: مانند ماست ، میوه ها ، سبزیجات و آجیل های درختی (نه بادام زمینی).

• پرهیز از غذاهای بی ارزش: مانند چیپس سیب زمینی و نوشیدنی های شیرین.

• محدود کردن غذاهای نشاسته ای: استفاده از غذاهای نشاسته ای مانند سیب زمینی در حد متوسط.

• ورزش: کاری فعال پیدا کنید که از انجام آن لذت ببرید.

• خوب خوابیدن: هر شب 6-8 ساعت بخوابید.

• محدود کردن تماشای تلویزیون: زمان تماشای تلویزیون را محدود کنید.

• با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی دائمی که موجب افزایش وزن سالم می شود ، می توانید موفقیت دائمی داشته باشید و چرخه یو-یو را بشکنید.

خط پایان

رژیم یویو چرخه ای از تغییرات کوتاه مدت در غذا خوردن و فعالیت است. به همین دلایل ، فقط به منافع کوتاه مدت منجر می شود.پس از کاهش وزن ، اشتها افزایش می یابد و چربی بدن شما افزایش می یابد. این منجر به افزایش وزن می شود و بسیاری از رژیم های غذایی در همان جایی که شروع کرده اند یا حتی بدتر از آن ، به عقب باز می گردند.رژیم غذایی یویو می تواند درصد چربی بدن شما را با کاهش توده عضلانی و قدرت افزایش دهد و باعث کبد چرب، فشار خون بالا، دیابت و بیماری های قلبی شود.برای شکستن چرخه ناامیدکننده ، به جای آن تغییراتی در سبک کوچک و دائمی ایجاد کنید.این نوع تغییرات باعث طولانی شدن و بهبود زندگی شما می شود ، حتی اگر کاهش وزن کم باشد.