از کجا بفهمیم چند تا سیم کارت به نام خودمان داریم؟

سیم کارت های به نام شما

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ راه‌های ارتباطی در عصر حاضر کمک بسیاری در زمینه‌های مختلف به  افراد می کنند. اما ممکن است این راه های ارتباطی در برخی موارد مشکل های جبران‌ناپذیری به بار آورند. برخی افراد، بنا به دلایلی مجبور به استفاده از چندین  سیمکارت     می باشند. اما احتمال اینکه سیمکارت‌ها جعلی باشند و توسط افراد سود جو مورد سوء استفاده قرار گیرند، نگرانی ها و مشکلاتی را ایجاد می کند. برای اینکه افراد بدانند سیمکارت هایی که خریداری می کنند  به نام خودشان می باشد یا خیر، و یا این که در کدام یک از اپراتور های 4 گانه کشور به نام آن ها ثبت شده و اصلا چه تعداد سیمکارتی در حال حاضر به نام آم ها فعال است  روش هایی وجود دارد. ما در مقاله زیر به آسان ترین روش های “استعلام مالکیت سیمکارت” اشاره می کنیم تا این نگرانی ها و مشکلات شما برطرف شود.

نحوه مسدود کردن و سوزاندن سیمکارت همراه اول ، ایرانسل و رایتل | rozmaregi.ir

مالکیت سیمکارت خود را با پیامک چگونه استعلام کنید؟

یکی از آسان ترین این روش ها پیامک می باشد. افراد می توانند مالکیت سیمکارت خود را از این طریق استعلام کنند. به این صورت که بنا به گفته ی معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری مشترکان می توانند با ارسال شماره کد ملی خود به سرشماره 3000504901 یا به سرشماره 3000150 به اطلاعات اپراتوری خود دست یابند. هم چنین دریافت استعلام مالکیت سیمکارت توسط مشترکان با پیامک هر 10روز یک بار امکان دارد. اگر مغایرتی در اطلاعات به دست آمده به وجود بیاید مشترکان می توانند با کارت ملی خود به دفاتراپراتور های تلفن همراه مراجعه و اطلاع یابند. در صورتی که تعداد سیم کارت های اعلام شده بیشتر از آن باشد که فرد خریداری کرده است، امکان دارد بدون رعایت مقررات تغییر نام به افراد دیگر واگذار کرده باشد یا حتی بدون اطلاع خود فرد چندین سیمکارت به نام وی در بانک اطلاعاتی اپراتور ها ثبت گردیده باشد. اگر تعداد سیم کارت کمتر از انتطار وی باشد، امکان دارد مالکیت سیم کارت های خریداری شده، به نام وی ثبت نگردیده باشد.

 مالکیت سیمکارت از طریق کدام سامانه استعلام می گردد؟

این سامانه که برای استعلام تعداد سیمکارت مشترکین تلفن همراه روی پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شروع به فعالیت کرده  از مهر سال 1394  دایرمی باشد. مشترکین می توانند با مراجعه کردن به سایت cra.ir.http://mobilecount از تعداد سیم کارت هایی که با شماره ملی آن ها ثبت شده است اطلاع یابند. همچنین تمامی مشترکین چهار اپراتور اصلی کشور می توانند در این سامانه به این اطلاعات خود دسترسی داشته باشند. همچنین دریافت استعلام مالکیت سیمکارت از این سامانه مانند پیامک، هر 10روز یک بار امکان دارد که می توان گفت یکی از نقاط ضعف سامانه به شمار می رود.