علل، علایم و درمان عفونت و ترشحات واژن

علل، علایم و درمان عفونت و ترشحات واژن

 

 علائم عفونت رحم, عفونت رحم زنانمخمر یا یک عفونت باکتریایی معمولاً باعث ترشح غیر طبیعی می شود

 

ترشحات واژینال اغلب یک اتفاق طبیعی و منظم است. با این حال ، انواع خاصی از ترشحات وجود دارد که می تواند نشان دهنده عفونت باشد. ترشحات غیر طبیعی ممکن است زرد یا سبز باشد ، غلیظ باشد یا بوی بدی را ایجاد کند.

 

مخمر یا یک عفونت باکتریایی معمولاً باعث ترشح غیر طبیعی می شود. اگر متوجه ترشحات غیر معمول یا بوی ناخوشایند می شوید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

انواع ترشحات واژن:

چندین نوع ترشحات واژن وجود دارد. این نوع ها بر اساس رنگ و قوام آنها دسته بندی می شوند. برخی از انواع ترشحات طبیعی است. برخی دیگر ممکن است یک وضعیت اساسی را نشان دهند که نیاز به درمان دارد.

 

ترشحات سفید:

کمی ترشحات سفیدی مخصوصاً در آغاز یا پایان چرخه قاعدگی شما طبیعی است. اما اگر ترشحات پنیری و با خارش همراه باشد، طبیعی نیست و به درمان نیاز دارد. این نوع ترشح ممکن است نشانه عفونت مخمر باشد .

 

ترشحات شفاف و آبکی:

ترشح واضح و آبکی کاملاً طبیعی است. ممکن است در هر زمان از ماه رخ دهد. ممکن است بعد از ورزش سنگین ترشحات بیشتر شود.

 

ترشحات شفاف و کششی:

هنگامی که ترشحات شفاف است اما کشش و مانند مخاطی است ، نه آبکی ، نشان می دهد که احتمال تخمک گذاری دارید. این یک نوع تخلیه طبیعی است.

 

ترشحات قهوه ای یا قرمز:

ترشحات قهوه ای یا خونین معمولاً طبیعی است ، به خصوص هنگامی که در طول یا درست پس از چرخه قاعدگی شما رخ می دهد. ترشح دیر هنگام پایان دوره شما می تواند قرمز قهوه ای به نظر برسد. همچنین ممکن است بین دوره ها مقدار کمی تخلیه خونین را تجربه کنید. به این لکه بینی گفته می شود.

 

اگر لکه بینی در زمان عادی دوره شما اتفاق می افتد و اخیراً بدون جلوگیری ، رابطه جنسی داشته اید ، این می تواند نشانه بارداری باشد. لکه بینی در مرحله اولیه بارداری می تواند نشانه سقط جنین باشد ، بنابراین باید با پزشک خود مشورت کنید.

 

در موارد نادر ، ترشحات قهوه ای یا خونین می تواند نشانه ای از سرطان آندومتر یا دهانه رحم باشد. این می تواند مشکلات دیگری مانند فیبروم یا سایر رشد غیر طبیعی باشد. به همین دلیل انجام سالانه پاپ اسمیر مهم است. متخصص زنان و زایمان در طی این روشها ناهنجاریهای دهانه رحم را بررسی می کند.

 

 علائم عفونت رحم, عفونت رحم زناندر موارد نادر ، ترشحات قهوه ای یا خونین می تواند نشانه ای از سرطان آندومتر باشد

 

ترشحات زرد یا سبز:

ترشح زرد یا سبز ، به خصوص هنگامی که ضخیم، پرتحرک یا همراه با بوی نامطبوع باشد طبیعی نیست. این نوع ترشحات ممکن است نشانه تریکومونیوز عفونت باشد. این بیماری معمولاً از طریق روابط جنسی گسترش می یابد.

 

علل ترشحات واژن :

ترشحات طبیعی واژن یک عملکرد بدنی سالم است. این روش بدن شما برای تمیز کردن و محافظت از واژن است . به عنوان مثال ، طبیعی است که ترشحات با برانگیختگی جنسی و تخمک گذاری افزایش یابد. ورزش، استفاده از قرص های ضد بارداری و استرس عاطفی نیز ممکن است منجر به ترشحات شود.

با این حال ترشحات غیر طبیعی واژن معمولاً در اثر عفونت ایجاد می شود.

 

واژینوز باکتریال:

واژینوز باکتریایی یک عفونت باکتریایی کاملاً شایع است. باعث افزایش ترشحات واژن می شود که دارای بوی قوی، بد و گاهی بوی ماهی است، اگرچه در برخی موارد هیچ علامتی ایجاد نمی کند. زنانی که رابطه جنسی دهانی دارند و یا دارای چندین شریک جنسی هستند، خطر ابتلا به این عفونت را افزایش می دهند.

 

تریکومونیازیس:

تریکومونیازیس نوع دیگری از عفونت است. این بیماری توسط یک ارگانیسم تک سلولی  ایجاد می شود. این عفونت معمولاً از طریق تماس جنسی گسترش می یابد، اما با اشتراک حوله یا لباس زیر نیز می تواند انتشار یابد. منجر به ترشح زرد یا سبز می شود که بوی ناخوشایندی دارد. درد ، التهاب و خارش نیز علائم شایع هستند ، اگرچه برخی از افراد هیچ علامتی را تجربه نمی کنند.

 

 علائم عفونت رحم, عفونت رحم زنانترشحات طبیعی واژن یک عملکرد بدنی سالم است

 

عفونت مخمر :

یک عفونت مخمر یک عفونت قارچی است که علاوه بر احساس سوزش و خارش ، باعث ترشحات سفید مانند می شود. وجود مخمر در مهبل طبیعی است ، اما آن می تواند در شرایط خاص از کنترل خارج شود. موارد زیر ممکن است احتمال عفونت مخمر را افزایش دهد:

  • تغییر مجرای جنسی زنان ( واژن )
  • خطر طبی لباس های تنگ و چسبان

فشار

دیابت

استفاده از قرص های ضد بارداری

بارداری

آنتی بیوتیک ها ، به ویژه مصرف طولانی مدت بیش از 10 روز

 

سوزاک و کلامیدیا :

سوزاک و کلامیدیا عفونتهای مقاربتی (STI) هستند که می توانند ترشحی غیرطبیعی ایجاد کنند. اغلب زرد ، مایل به سبز یا رنگ ابری است.

 

بیماری التهابی لگن (PID) :

بیماری التهابی لگن (PID) عفونتی است که غالباً از طریق تماس جنسی گسترش می یابد. هنگامی رخ می دهد که باکتری ها واژن و سایر اندام های تولید مثل را گسترش می دهند. این ممکن است یک ترشح بد و ناخوشایند ایجاد کند.

 

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یا سرطان دهانه رحم :

  • پوستت رو از نو بساز

عفونت پاپیلومای انسانی (HPV) از طریق تماس جنسی گسترش می یابد. این می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود . در حالی که ممکن است علائمی وجود نداشته باشد ، این نوع سرطان می تواند با بوی نامطبوع ، ترشحی خونین ، قهوه ای یا آبکی ایجاد کند. سرطان گردن رحم با پاپ اسمیر سالیانه و آزمایش HPV به راحتی قابل تشخیص است .

 

 علائم عفونت رحم, عفونت رحم زنانبیماری التهابی لگن  عفونتی است که غالباً از طریق تماس جنسی گسترش می یابد

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنید:

اگر ترشح غیرمعمول در کنار برخی علائم دیگر دارید ، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. علائمی که باید مراقب آن باشید شامل موارد زیر است:

تب

درد در شکم

کاهش وزن غیر قابل توضیح

خستگی

افزایش ادرار

اگر در مورد طبیعی بودن ترشحات نگرانی دارید،به پزشک خود مراجعه کنید.

 

وقتی پزشک خود را برای ترشحات غیر طبیعی واژینال ملاقات می کنید ، معاینه جسمی از جمله معاینه لگن دریافت خواهید کرد. پزشک همچنین در مورد علائم ، چرخه قاعدگی و فعالیت جنسی شما چندین سؤال از شما خواهد پرسید. در بسیاری موارد ، عفونت با آزمایش فیزیکی یا لگنی قابل تشخیص است.

 

اگر پزشک شما نتواند مشکل را فوراً تشخیص دهد ، ممکن است آزمایشاتی را انجام دهد. پزشک شما ممکن است بخواهد از سرویکس شما نمونه برداری کند تا HPV یا سرطان دهانه رحم را بررسی کند. ترشحات شما همچنین ممکن است در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار گیرد تا یک عامل عفونی را مشخص کند. هنگامی که پزشک می تواند علت ترشح را برای شما مشخص کند ، گزینه های درمانی به شما داده می شود.

 

 علائم عفونت رحم, عفونت رحم زنانهرگز از صابون های معطر و محصولات زنانه یا دوش واژینال استفاده نکنید

 

ترشحات غیرطبیعی چگونه درمان می شود؟

نحوه درمان شما بستگی به علت ایجاد مشکل دارد. به عنوان مثال ، عفونت های مخمر معمولاً با داروهای ضد قارچ که کرم یا ژل در داخل مهبل وارد می شوند ، درمان می شوند. واژینوز باکتریایی با قرص های ضد باکتری یا کرم درمان می شود. تریکومونیازیس معمولاً با داروی مترونیدازول ( Flagyl ) یا تینیدازول ( Tindamax ) درمان می شود.

درمان دارویی عفونت واژن
برخی از داروهایی که پزشکان دربرای درمان عفوتا واژن تجویز می‌کنند، به شرح زیر است.
1- کلوتریمازول
این دارو جزو داروهای ایمیدازول است و به شکل پماد، پماد واژینال، محلول موضعی، قرص مکیدنی و قرص واژینال در بازار عرضه می‌شود.

2- بوتوکونازول
این دارو جزو داروهای ایمیدازول محسوب می‌شود و به صورت پماد واژینال در دسترس است.
که از عوارض مصرف آن می توان به سوزش، دل درد، تب و ترشحات بد بوی واژن اشاره کرد.

3- فلوکانازول
این دارو جزو داروهای تریازول است و به صورت قرص و آمپول وریدی عرضه می‌شود.
عوارض این دارو عبارتند از سردرد، سرگیجه، درد معده، سوزش سر دل، اختلالات حس چشایی، تهوع، خستگی شدید، کبودی غیر معمول یا خونریزی، از دست دادن اشتها، درد در قسمت فوقانی سمت راست معده، زرد شدن پوست و چشم‌ها و …

 

4- مترونیدازول
درمان عفونت واژن با مترونیدازولمترونیدازول یک آنتی بیوتیک است که برای درمان عفونت های ناشی از باکتری ها و دیگر  میکروارگانیسم ها به نام پروتواسان مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو به شکل های مختلف قرص، شربت و پماد  شیاف در داروخانه ها موجود است.

 

راههای جلوگیری از ترشحات غیرطبیعی واژن:

برای کاهش احتمال عفونت مخمر هنگام مصرف آنتی بیوتیک ، ماست پروبیوتیک مصرف کنید. اگر می دانید که شما یک عفونت مخمر دارید ، می توانید آن را با یک کرم ضد عفونی مخمر بدون نسخه یا شیاف نیز درمان کنید.

 

واژن را با شستن مرتب با صابون ملایم و آب گرم تمیز نگه دارید.

هرگز از صابون های معطر و محصولات زنانه یا دوش واژینال استفاده نکنید. همچنین از اسپری های زنانه خودداری کنید.

بعد از رفتن به حمام ، همیشه از جلو به عقب خشک کنید تا از ورود باکتری ها به مهبل (واژن) جلوگیری کرده و باعث ایجاد عفونت نشوید.

لباس زیر 100٪ پنبه ای بپوشید و از لباس بیش از حد تنگ خودداری کنید.