5 دانستنی جالب درباره دلفین ها

دلفین ها را بشناسیم

دُلفین‌ها پستاندارانی دریازی از راسته آب‌بازسانان هستند که رابطه نزدیکی با نهنگ‌ها و گرازماهی‌ها دارند. اجداد این جانوران جفت‌سمانی بودند که نزدیک به ۵۰ میلیون سال پیش برای پیدا کردن غذا از خشکی به دریا وارد شدند. به صورت تقریبی ۴۰ گونه دلفین وجود دارد که در ۱۷ سرده گوناگون رده‌بندی شده‌اند.
بدن دلفین‌ها در طی میلیون‌ها سال به تدریج برای زندگی در آب تطابق یافته است. دلفین‌ها و دیگر آب‌بازسانان برای حرکت در آب باله دارند و دمشان همچون ایجادکننده پیش‌رانش کار می‌کند. بدنشان نیز به گونه‌ای است که برای شنای هر چه سریع‌تر در آب و ماندگاری برای مدت زمان بیشتر در آن با یک بار نفس‌گیری مناسب است.

دلفین ها را بیشتر بشناسیم
دلفین ها را بیشتر بشناسیم

با آن پوزه‌های خندان و هوش بالا، بدون تردید دلفین‌ها یکی از جذاب‌ترین حیوانات کره زمین از نظر ما انسان‌ها هستند. دلفین‌‌ها پستانداران‌اند که در اکثر نقاط کره زمین‌ پیدا می‌شوند و بیش از 30 گونه‌ از آن‌ها وجود دارد. از رودخانه‌‌های آمازون گرفته تا خلیج فارس و اقیانوس اطلس، دلفین‌ها در بسیاری از آب‌های شور و شیرین دنیا زندگی می‌کنند. البته به دلیل تطبیق‌پذیری بالای دلفین‌ها با شرایط مختلف و سوء استفاده انسان‌ها از این موقعیت، امروزه تجارت بزرگی از دلفین‌ها به وجود آمده است و آن‌ها را حتی در باغ‌‌وحش، سیرک‌، استخر و… می‌توانیم مشاهده کنیم. با خواندن ادامه مطلب می‌توانید دانستنی‌های بیشتری از دلفین‌ها به دست بیاورید و  با حقایقی از دلفین‌ها مواجه شوید که شما را متحیر می‌کند.

اعضای دو تیره عمده دلفین‌های اقیانوسی و دلفین‌های رودخانه‌ای در همه آب‌های آزاد جهان و همچنین در بعضی رودخانه‌های در امتداد آب شیرین یافت می‌شوند. آن‌ها از جمله باهوش‌ترین جانوران روی زمین هستند و روش‌های منحصر به فردی برای شکار و برقراری ارتباط دارند. شکل‌های گوناگون ارتباطی در میان اعضای گروه‌های بعضی نژادهای دلفین به عنوان نوعی فرهنگ شناخته شده‌اند. به دلیل توانایی‌های هوشی بالا، ظاهر دوستانه، و جنب و جوش همیشگی‌شان، دلفین‌ها از گذشته در طول تاریخ توجه انسان‌ها را به خود جلب کرده‌اند.

5 دانستنی جالب درباره دلفین ها:

1. آلودگی صوتی دریایی، یکی از ‌بزرگترین ‌تهدیداتی است که سلامت دلفین‌ها را به‌خطر می‌اندازد. دلفین‌ها از معدود جاندارانی هستند که قادرند با یک‌دیگر از طریق امواج صوتی (پژواک‌ سازی) ارتباط برقرار کنند. بنابراین آلودگی صوتی علاوه بر مختل کردن این توانایی، سلامت روانی‌ آن‌‌ها را نیز به خطر می‌اندازد.

2. دلفین‌ها معمولا با سرعت پایینی شنا می‌کنند اما گونه‌ دلفین‌های معمولی (delphinus delphis) در صورت نیاز می‌توانند تا 60 کیلومتر بر ساعت شنا کنند که از این لحاظ به عنوان سریع‌ترین پستاندار شناگر در دنیا شناخته می‌شوند.

3. یکی از عجیب‌ترین رفتار دلفین‌‌ها خودکشی گروهی است. دلفین‌ها موجوداتی هستند که با آلوده شدن محل‌ زندگیشان‌، تغییرات دمایی آب و حتی بدون هیچ دلیل مشخصی دست به خودکشی گروهی می‌زنند.

4. یکی از منحصر به فرد‌ترین قدرت دلفین‌ها، کنترل سطح هوشیاری ذهن‌شان است. چرا که دلفین‌ها (سرده پوزه‌ بطری‌ها) هنگام خوابیدن نیمی از مغزشان را هوشیار نگه می‌دارند. به این صورت دلفین‌ها می‌توانند یکی از چشم‌هایشان را باز نگه‌دارند. این ویژگی در حیات دلفین‌هایی که در طبیعت زندگی‌ می‌کنند نقش بسیار حیاتی دارد. چرا که هنگام احساس خطر یا جدا شدن دلفینی از گله به سرعت می‌توانند واکنش نشان‌ دهند.

5. دانشمندان اثبات کرده‌اند که دلفین‌ها برای یک‌ دیگر اسم انتخاب می‌کنند، صدای خاصی را برای نامیدن برمی‌گزینند و آن را به‌ خاطر می‌سپارند.