آموزش درست کردن سبزه توپی

کاشت سبزه به شکل توپ

کاشت سبزه یکی از سنت های عید نوروز می باشد. برای زیباتر شدن سفره ی هفت سین تان، هر سال به روش های جدید و زیبایی آن را بکارید و از دیدن آن لدت ببرید.

سبزه به شکل نیم دایره :

این مدل سبزه نیم دایره را می توانید با هر بذری از جمله عدس، ماشک، و گندم کاشت. ما از عدس استفاده کردیم.

ابتدا حدود 3 لیوان عدس را خیس کنید و اجازه بدهید جوانه بزنند. پس از آن ماکت مورد نظر را آماده کنید. برای ساخت ماکت به شکل نیم دایره ابتدا، کاسه و یا سبدی را برگردانید و قسمت بیرون آن را لایه ای پنبه بزنید. و یک لایه پارچه ی تنظیف را روی آن بکشید و با دست آن را درست گرد کنید.

سپس کاسه و یا سبد آماده شده تان را داخل توری های پلاستیکی قرار بدهید و زمانی که بذرها جوانه زدند، داخل توری بریزید، دقت کنید همه ی قسمت های آن به یک اندازه باشند و دقت کنید جایی از آن خالی نماند. بذرها را با احتیاط بریزید که آسیب نبینند. ضخامت عدس ها در اطراف آن باید حدود 5-6 سانت باشد.

توری را جمع کنید و آن را ببندید و اضافه های آن را بچینید. با این روش سبزه ای به شکل نیمدایره دارید.

کاشت سبزه ی توپی,آموزش کاشت سبزه ی توپی

مراحل کاشت سبزه ی نوروز

روی آن را با آبپاش آب بپاشید و روکش نایلونی را روی سطح کار قرار بدهید. دقت کنید در این روش باید تا زمان رشد سبزه، داخل نایلون رطوبت باشد تا بذر سبزه ها خشک نشوند.

حدودا در روز سوم که سبزه شکل توپ به خود گرفت توری را بچینید و به آرامی از آن جدا کنید. برای زیبا شدن می توانید آن را گل های مصنوعی و یا طبیعی تزیین کنید.

اگر می خواهید از بذرهای لعابدار استفاده کنید، با تقسیم بندی به راحتی می توانید آن را دو رنگ درست کنید.

کاشت سبزه ی توپی,آموزش کاشت سبزه ی توپی

کاشت سبزه ی دو رنگ نیم دایره و توپی

اما اگر بخواهید سبزه ی شما کاملا گرد و به شکل توپ باشد، باید از بذرهای لعابدار استفاده کنید. در ادامه با نحوه ی کاشت سبزه توپی آشنا شوید.

آموزش کاشت سبزه توپی :

آموزش کاشت سبزه ی توپی
مواد لازم برای درست کردن سبزه عید توپی :
بذر لعاب دار دلخواه مثل خاکشیر، شاهی، منداب و …
دستمال تنظیف یا جوراب نازک 
توپ پلاستیکی و یا اسفنج گرد و یا هر چیز سبکی که به شکل گرد باشد. 

نحوه ی کاشت سبزه ی توپی شکل :

بذر مورد نظر خود را حدود 4 ساعت در آب کم خیس کنید تا لعابدار شوند. سپس روی سطح کار خود را یک لایه پنبه بکشید به صورتی که ضخامت آن 1 سانتیمتر شود.

روی پنبه را یک لایه تنظیف بکشید و با نخ آن را ببندید تا پارچه و پنبه ثابت بمانند. اکنون پنبه ها و سطح کار را با آب پاش کاملا خیس کنید و بعد یک لایه ی نازک از بذرهای لعابدار روی سطح آن بکشید. دقت کنید میزان بذرها در همه ی قسمت های آن یکسان باشند. روی آن ها با آبپاش آب بپاشید و نایلونی روی آن بکشید تا همیشه مرطوب باشد. روزی چند بار آب بپاشید. زمانی که بذرها جوانه زدن و سبز شدند نایلون را بردارید و روزی دو بار به آن آب بپاشید.

برای اینکه سبزه ی شما کاملا گرد شوند، قسمتی از آن را سوراخ کنید و با تکه ای چوب ثابت نگه دارید، این چوب را می توانید داخل گلدان بکارید و در انتها سبزه ی شما شبیه درختی گرد می شود. و یا حتی به جای چوب با میله ای آن را محکم کنید و سبزه ی خود را از جایی آویزان کنید.

در غیر این صورت ها قسمتی از آن روی زمین قرار می گیرد و سبزه ای در آن رشد نمی کند.

کاشت سبزه های مدل دار عید,راهنمای کاشت سبزه توپی

ایده هایی برای کاشت سبزه ی کروی

اگر خواستید از اسفنج استفاده کنید و روی آن پنبه نکشید. پس از گرد کردن اسفنج، آن را در آب قرار بدهید تا کاملا آب به آن جذب شود. سپس روی آن جوراب نازکی بکشید و اضافه های آن را بچینید.

و بعد از خیس کردن جوراب بذرهای خیس خورده را روی آن بکشید و بقیه ی مراحل را مانند بالا انجام بدهید.