آشنایی با کلم چینی

بوک چوی یا کلم چینی دارای مواد مغذی بالا و کالری پایین است و یکی از سبزیجات مفید در ترکیب رژیم غذایی سالم و کاهش وزن است.

بوک چوی ( به انگلیسی : Bok choy ) یا کلم چینی از خانواده چلیپاییان و هم خانواده با کلم پیچ ، کلم بروکلی ، کلم بروکسل ، گل کلم ، تربچه و سایر سبزیجات برگ سبز است. خاصیت مهم سبزیجات این خانواده ، وجود مواد مغذی بالا و در عین حال کالری پایین است.

 

بوک چوی به نام های پوک چوی، پاک چوی و بوک چوی سفید هم شناخته میشود. بوک چوی از نظر ظاهری شبیه کرفس است با برگ های صاف به رنگ سفید در پایین و سبز در بالا.

 

یکی از اصلی ترین آیتم های غذایی برای سبک زندگی سالم استفاده از خانواده کلم است. خانواده چلیپاییان سرشار از گلوکوسینولیت هستند این ترکیب حاوی سولفور است که برای سلامت انسان مفید است.

 

در شاخص تراکم مواد مغذی سبزیجات (ANDI ) که مواد خوراکی را بر اساس ترکیب شیمیایی گیاه و ظرفیت آنتی اکسیدانشان رتبه بندی میکند و مواد غذایی که دارای بیشتری مواد مغذی به ازای هر کالری هستند را مشخص میکند ، بوک چوی را در بین 3 رتبه برتر این طبقه بندی قرار داده است.

 

سبزي بوك چوي, بوک چوی, کلم بوک چوی

خواص بوک چوی

پیرسینگ زبان

خواص بوک چوی

مطالعات نشان داده است که مصرف متعادل غذاهای گیاهی مثل بوک چوی احتمال افزایش وزن یا ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت را کاهش میدهد و برای سلامت کلی بدن مفید است.

 

درمان و پیشگیری از سرطان : سولفور موجود در بوک چوی در بدن تبدیل به ایزوتیوسیانات میشود که برای مقابله با سرطان مهم است. بر اساس مطالعات انجام شده افرادی که از سبزیجات خانواده چلیپاییان استفاده میکنند دارای کمترین میزان ابتلا به سرطان سینه ، ریه ، پروستات و روده هستند.

 

فولیت موجود در بوک چوی نقش مهمی در ترمیم و تولید DNA دارد بنابراین مانع از جهش آن و تولید سلولهای سرطان میشود. ویتامین A و C و بتاکاروتن موجود در بوک چوی آنتی اکسیدان های بسیار قوی هستند که از آسیب رادیکالهای آزاد به بدن جلوگیری میکنند.

 

ماده معدنی سلنیوم موجود در بوک چوی ، در  اغلب میوه ها و سبزی ها دیده نمیشود. سلنیوم به عملکرد آنزیم های کبد برای از بین بردن سلولهای سرطان کمک میکند و از سویی دیگر از التهاب جلوگیری کرده و سرعت تشکیل تومور را پایین می آورد.

فیبر بالای بوک چوی به پاکسازی روده کمک کرده و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش میدهد.

 

پیشگیری از پوکی استخوان : بوک چوی حاوی آهن ، کلسیم ، فسفر ، روی ، منیزیم  و ویتامین K است که برای سلامت و تقویت استخوان مفیدند. کمبود ویتامین K در بدن با پوکی استخوان در ارتباط است. این ویتامین تعدیلگر پروتئین های ماتریکس استخوان است و به جذب بیشتر کلسیم در استخوان کمک کرده و مانع از دفع کلسیم همراه با  ادرار میشود.

 

پیشگیری از فشار خون : مواد معدنی موجود در بوک چوی از جمله پتاسیم ، کلسیم و منیزیم باعث کاهش طبیعی فشار خون میشود. افزایش مصرف پتاسیم باعث اتساع عروق میشود.

 

سلامت قلب : بوک چوی بدون کلسترول است و وجود موادی از جمله پتاسیم ، فولات ، ویتامین C و B6 در آن به سلامت قلب کمک میکند. در یکی از مطالعات انجام شده مشخص شد کسانی که روزانه 4.069 میلی گرم پتاسیم مصرف کنند احتما مرگشان بر اثر بیماری های قلبی 49 درصد کاهش پیدا میکنند.

 

بر اساس آمار مرکز مطالعات تغذیه و سلامت ملی آمریکا کمتر از 2 درصد بزرگسالان روزانه 4.7 میلی گرم پتاسیم مصرف میکنند.

 

فولات و ویتامین B6 مانع از تشکیل ترکیب هوموسیستین در بدن میشوند، تجمع این ترکیب در بدن باعث آسیب دیدن عروق خونی و در نتیجه بیماری های قلبی میشود.

 

پیشگیری از التهاب : یکی از مهمترین مواد مغذی بوک چوی، کولین است که برای خوابیدن ، حرکت عضلات، حافظه و یادگیری مهم است. همچنین به نگهداری لایه غشایی سول ها، انتقال پیام های عصبی و کاهش التهاب مزمن کمک میکند.