انواع مدل های دستبند طلا

پیشینه دستبند
وسایل زینتی مانند دستبند از زمان نخستین انسان‌ها مورد توجّه بشر بوده‌اند؛ شاید در موزه‌ها با دستبندها و النگوهایی از جنس استخوان یا عاج و دندان حیوانات برخورد کرده باشید، مثلا دندان‌های یک ببر یا پنجه‌های یک خرس که قسمت انتهایی چند عدد از آنها سوراخ شده و از وسط آنها بندی از جنس پشم حیوان یا لیف خرما رد شده است! این زیور می‌تواند یک گردنبند یا دستبند باشد.

البته در گذشته از چوب، گوش‌ماهی، تکّه‌های مرجان‌های دریایی و… هم برای ساخت این وسایل استفاده می‌شد؛ این به این دلیل است که بشر از زمانی که خود را شناخته به زیبایی و آراستن خود اهمیت می‌داده است.

در استفاده از این زیورآلات اعتقاداتی نیز وجود داشته است و فقط جنبة زیبایی نداشتند، استفاده از بسیاری از این وسایل با خرافات، نمادها و شاید مقدسّات خاصّی همراه بوده است؛ این اعتقادها در جوامع گوناگون بشری با هم متفاوت بوده‌اند، مثلا سرخپوستان از دندان‌های حیوانی که شکار می‌کردند برای زینت استفاده می‌کردند تا در شکار بعدی نیز موفّق باشند.

دستبند در عصر حاضر
همان‌طور که می‌دانید امروز این وسایل زینتی از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند که می‌تواند استیل، نقره، پلاتین، طلا و… باشد. مشخص است که این زیورآلات هرچند برای آقایان هم تولید می‌شوند امّا بیشتر مورد توجه خانم‌ها هستند، مخصوصا متریال طلا که خانم‌ها بسیار به آن علاقه دارند.

دستبند طلا
شاید به همین دلیل است که امروزه دستبند‌های طلا در طرح‌های بسیار متنوّع و زیبا در هر فروشگاهی قابل دسترس هستند و تقریبا برای هر سلیقه‌ای مناسبند. خانم‌ها از این زیورآلات زیبا در جشن‌ها و مهمانی‌ها برای آراستن و زیباتر کردن خود و شاید گاهی برای اعتماد به نفس دادن به خودشان استفاده می‌کنند تا وجهة خود را زینت ببخشند.

انواع دستبند طلا
امّا دستبندهایی که امروز در بازار موجود هستند انواع و مدل‌های مختلفی دارند که بر اساس نوع کاربرد و سلیقة مشتری طراحی شده‌اند؛ در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع این وسیلة زینتی زیبا آشنا شوید:

زنجیری:
این مدل حاصل در هم بافته شدن زنجیرهایی از جنس طلا است که به خاطر زیبایی و سادگی همیشه مورد توجه است و در اصطلاح از مُد نمی‌افتد. بعضی از این مدل‌ها دارای زنجیری بسیار بلند هستند که شما می‌توانید چند دور، دور مچ بچرخانید و قفل کنید؛ دستبند زنجیری در مدل‌های متنوعی مانند: کابلی، پاپ‌کورن، طنابی، اُمگا، توری، ماری و… تولید و عرضه می‌شود. بسته به نوع این زیورآلات می‌توانند از زنجیر ضخیم یا نازک بهره ببرند.

النگویی:
این دستبندها مانند النگو مچ دست را پوشش می‌دهند و طرح ثابتی دارند که معمولا با یک قفل لولایی یا دکمه‌ای روی مچ بسته می‌شوند. این وسیلة زینتی برای کسانی که از دشواری‌های به دست کردن النگو خسته شده‌اند بسیار مناسب است و می‌تواند جایگزین خوبی برای النگو باشد. خانم‌ها حتما تجربه کرده‌اند هنگامی با سختی النگویی را به دست می‌کنند معمولا آن را درنمی‌آورند که این ممکن است در درازمدت آزاردهنده باشد، امّا دستبند النگویی با ویژگی‌های یک النگو به راحتی قابل پوشیدن و درآوردن است.

مچ دستی:
تقریبا مانند مدل النگویی است امّا انعطاف بیشتری دارد و راحت‌تر است. این مدل معمولا از یک محل باز است و می‌توانید آن را از آنجا بکشید و سپس دور دست رها کنید و هنگام درآوردن هم همین کار را تکرار می‌کنید.

 

دستبند طلا,خرید دستبند طلادستبند مچ‌دستی

 

دستبند مچ‌دستی که نیمه‌ثابت محسوب می‌شود از طرح‌های بسیار زیبا و چشم‌نوازی بهره می‌برد که نگاه خریداران را به خود جلب خواهد کرد.

 

دستبند مچ‌دستی

 
چارم (آویزدار):
اگر دستبند زنجیری را با وسایل زینتی دیگر مانند ستاره، اشکال هندسی، خرمهره، طلسم‌ها و… تزئین کنند، دستبند چارم ساخته می‌شود؛ به عبارت دیگر همان مدل زنجیری است که این زیورهای اضافی از آن آویخته شده‌اند. از انواع زنجیری‌ها مدل طنابی به خاطر زیبایی و ساده‌تر بودن برای چارم شدن انتخاب می‌شوند، چرا که آویزها روی این طرح بیشتر نمایان می‌شوند.

دستبند طلا,خرید دستبند طلادستبند مرواریدی

مرواریدی:
جنس عمدة تشکیل دهندة این مدل دستبند بیشتر مروارید است؛ همان‌طور که می‌دانید مروارید یک گوهر گران‌بهای طبیعی است که خانم‌ها به آن علاقة زیادی دارند. در این مدل دانه‌های زیبا و شفاف مروارید به وسیلة نخ یا زنجیر نازکی از طلا به هم متصل شده‌اند. البته مدل دیگری هم وجود دارد که در آن بین هر دو مروارید پایة متصل‌کننده‌ای از جنس طلا پیچ شده است که زیبایی کار را دوچندان می‌کند.

 

دستبند طلا,خرید دستبند طلادستبند مرواریدی

 
انگشتی:
نوعی دستبند زنجیری بسیار ظریف است که می‌تواند از رنگ‌های متنوعی چون سفید و صورتی و زرد استفاده کند. دستبند انگشتی مدلی دخترانه است که در مهمانی‌ها و دورهمی‌های معمولی کاربرد دارد و پوشیدن آن در مراسم‌های رسمی مرسوم نیست. این مدل معمولا زنجیری ظریف و متصل دارد که دور انگشت وسط دست می‌افتد و جلوه‌ای زیبا به آن می‌دهد.

 

دستبند طلا,خرید دستبند طلادستبند انگشتی

تنظیمی:
این طرح از دستبند مشکل دستبندهای زنجیری را حل کرده است؛ زنجیری‌ها معمولا در یک سایز قفل می‌شوند و ممکن است برای دست فرد مورد نظر گشاد یا تنگ باشند، امّا در مدل تنظیمی چند جای قفل و محل اتصال طراحی شده است تا در سایزهای مختلف کوچک و بزرگ قابل استفاده باشد. در بعضی از این مدل‌ها هم زنجیری ظریف اضافه شده تا به وسیلة آن بشود دستبند را کوچک و بزرگ کرد و به اندازة دلخواه درآورد.

چرمی:
دستبند طلای چرمی مدلی از دستبند است که معمولا از چرم طبیعی و با کیفیت تشکیل شده است که دور مچ دست پیچیده می‌شود و یک پلاک طلای نازک یا کمی ضخیم روی آن قرار گرفته است که می‌تواند یک نماد، نام برند، طرح‌های هندسی و حتی اسم خودتان روی آن حکاکی شده باشد. این نوع دستبند مناسب استایل اسپرت است و بسیار مورد توجه خانم‌ها و آقایان جوان قرار گرفته است.

 

دستبند طلا,خرید دستبند طلادستبند چرمی