راه های درمان موهای آسیب دیده

مراقبت از موها
به هیچ عنوان در فاصله‌های زمانی کوتاه موهای خود را دکلره و یا رنگ نکنید.

مخصوصا دکلره کردن باعث می شود که موها نرمی و رطوبت خود را از دست داده و خشک و شکننده شوند.

رنگ مو نیز دارای مواد شیمیایی بسیار قوی است که علاوه بر آسیب زدن به ساقه مو، به ریشه آن نیز آسیب می زند و باعث ریزش مو و یا کاهش رشد آن می‌شود. حتی گاهی اوقات باعث کاهش ضخامت موها می‌شود که در این صورت موها کم حجم به نظر می‌رسد. اگر تنوع رنگ مو برای شما مهم است از رنگ موهای موقت و یا اسپری های رنگ مو بیشتر استفاده کنید که با یک یا چند بار شستن از روی موها پاک می‌شوند. با این روش موها آسیب بسیار کمتری می‌بینند.

دکلره کردن مو و مراقبت از موها

اکسیدان‌ها برای مو بسیار مضر هستند و یکی از سرفصل های دوره آموزش رنگ و مش آکادمی مرجان کریمی، معرفی انواع اکسیدان و نحوه استفاده از آن ها می باشد که اطلاعات مفیدی در آن دوره به هنرجوها منتقل خواهد شد.

برای رنگ کردن موها استفاده از اکسیدان امریست طبیعی که خاصیت بی رنگ کنندگی موها را دارد. ترکیبات شیمیایی به کار رفته در اکسیدان بسیار قوی است که طبق درجه بندی به نسبت قوی و قوی‌تر نیز می‌شود. استفاده زیاد از اکسیدان موجب می‌شود که ساقه و همچنین ریشه موها ضعیف و شکننده شود.

به همین دلیل از تماس زیاد اکسیدان با ریشه مو خودداری نمایید و اگرلازم است که موهای خود را مرتب با رنگ موهای دائمی رنگ کنید، سعی کنید رنگ مو به ریشه موها نخورد و بیشتر ساقه‌های مو را به رنگ آغشته نمایید.

برای موهای رنگ شده حتما از شامپوهای مخصوص استفاده نمایید

رنگ مو با داشتن مواد شیمیایی قوی که در ترکیبات خود دارد موجب خشکی و زبر شدن موها می‌شود. امروزه شامپوهایی در جهت شستشوی موهای رنگ شده در بازار آمده است که مخصوص شستشوی موهای رنگ شده بوده و با ترکیباتی که دارد علاوه بر اینکه موها را ویتامینه و تقویت می‌کند باعث نرمی و درخشندگی آنها نیز می شود. حتی ترکیبات این شامپوها ریشه موها را تا حدی نیز تقویت کرده وبه درخشندگی موها نیز می‌افزاید.

رنگ مو هر چند زیبا باشد بر روی موهای خشک و کدر و شکننده جلوه‌ای نخواهد داشت.

شامپوی مناسب برای موهای دکلره شده
در صورتی که برای دکلره کردن موهایتان به مراکز زیبایی مراجعه نکرده‌اید و در خانه این کار را انجام داده‌اید، برای شستشوی موهای خود تا حداقل 2 روز از شامپو استفاده نکنید. فقط موهای خود را با آبگرم ، آبکشی کنید و سپس از میزان مناسبی از نرم کننده استفاده کرده و بعد از اینکه موهای خود را به نرم کننده آغشته کردید بعد از حدود 3 دقیقه موها را مجددا آبکشی کنید. بعد از گذشت 2 روز برای شستشوی موهایتان از شامپوی بچه که از مواد شیمیایی ضعیف و کمتری برخوردار است استفاده نمایید.

برای شستن موها از آب خیلی گرم استفاده نکنید
شستشوی موها با آب خیلی گرم بسیار برای موها مضر است. حتی اگر موهای شما رنگ مو نداشته باشد برای شستشوی آنها هیچ وقت از آب خیلی گرم استفاده نکنید و همیشه از آب ولرم استفاده کنید. در پایان شستشوی موها گاهی اوقات از آب ولرم رو به سرد استفاده نمایید. استفاده از آب خیلی گرم هم برای ریشه موها مضر است و هم ساقه موها را خشک می‌کند و باعث خشکی پوست سر نیز می‌شود.

نور شدید و مستقیم آفتاب برای موهای دکلره شده مضر است
نور آفتاب برای پوست و مو لازم و مفید است، زیرا بدن بیشترین ویتامین D مورد نیاز خود را جهت استحکام استخوان‌ها و ساختمان پوست و مو از نور آفتاب تامین می‌کند. اما مخصوصا در فصل تابستان که شدت تابش آفتاب بسیار بیشتر است، قرار گرفتن در معرض آفتاب مخصوصا در زمان طولانی به پوست وموها مخصوصا اگر دکلره و رنگ شده باشد آسیب می‌زند و باعث خشکی موها و ضعیف شدن آن‌ها می‌شود.

در صورتی که به آفتاب گرفتن تمایل دارید حتما قبل از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به پوست خود لوسیون ها و کرم های مخصوص ضد آفتاب بزنید و برای حفاظت از موهای خود نیز از روغن زیتون طبیعی استفاده کنید.

موهای رنگ شده را رطوبت رسانی کنید
اکثرا موهای رنگ شده بعد از مدتی دچار خشکی کدری و زبری می‌شوند که در این صورت واجب است که آن‌ها را ویتامینه و آبرسانی کنیم. برای آبرسانی موها هم می‌توانید از کرم های مخصوص آبرسانی موها استفاده کنید و هم از روغن‌های طبیعی گیاهی کمک بگیرید. موها را ابتدا از ریشه به وسیله کرم‌های مرطوب کننده رطوبت رسانی کنید و سپس به آرامی ساقه ها و تارهای مو را به کرم آغشته نمایید.

برای گرفتن نتیجه بهتر بعد از حمام و شستشوی موها، آنها را با نرم کننده آغشته کنید و برای مدت زمانی حدود 30 دقیقه از کلاهی بر روی موها استفاده کنید تا موها به خوبی رطوبت رسانی شوند.

تقویت موها با استفاده از ماسک مو

موها مخصوصا اگر رنگ یا دکلره شده باشند نیاز به تقویت و رسیدگی دارد، برای تقویت کردن موها راه‌های مختلفی وجود دارد که یکی از این موارد استفاده از ماسک‌های خانگی است. برای درست کردن این ماسک‌ها می توانیم از موادی مثل تخم مرغ، روغن‌های گیاهی مثل روغن زیتون، روغن کنجد، روغن بادام تلخ، عصاره لیمو و آب پیازاستفاده کنیم. به عنوان مثال تخم مرغ و روغن زیتون را با مقدار کمی عصاره لیمو مخلوط کنید و پس از اینکه موهای خود را به این ماسک کاملا آغشته کردید، صبر کنید تا ماسک به طور کامل بر موها اثر کند و بعد از گذشت حدودا یک ساعت موها را با آب ولرم به خوبی آبکشی نمایید.

سشوار کردن زیاد موها نیز باعث خشکی موها می‌شود. سعی کنید غیر از موارد ضروری موهایتان به صورت طبیعی خشک شود و زمانی که کمی نم‌دار بود از ماسک‌ها و روغن های طبیعی تقویت کننده استفاده نمایید.