شناخت کامل ایدز

ایدز چیست؟ 

ایدز نوعی بیماری خطرآفرین برای بدن است. عامل شکل گیری این بیماری یک ویروس نقص ایمنی به نام HIV است که با حمله به دستگاه ایمنی بدن سبب شکل گیری ایدز می گردد.  بی شک با تضعیف سیستم دفاعی بدن و از بین رفتن گلبول های سفید به وسیله ویروس HIV مقاومت بدن در مقابل بیماری ها و عفونت های مختلف کاهش پیدا می کند. 

ضرورت دارد بیماری عفونی ایدز در خصوص اثر بخشی روند درمان در مراحل اولیه شناسایی گردد. بهتر است بدانید درمان کاملی برای از بین بردن ایدز وجود ندارد و تمام دارو های ضد عفونت وضد ویروس HIV سب افزایش مدت عمر و ارتقا کیفیت زندگی فرد مبتلا به ایدز می گردد.

عفونت ویروسی ایدز از طریق انتقال خون آلوده، زایمان، شیردهی و آمیزش جنسی اعم از مقعدی و دهانی وارد بدن می شود. ایدز دارای سه مرحله دوره نهفتگی، سندرم نقص ایمنی و عفونت حاد است.

شایان توجه است هیچ روش قطعی به غیر از آزمایش در خصوص شناسایی ایدز دقیق عمل نمی کند. با این وجود در ادامه به منظور شناسایی زودهنگام بیماری با نشانه های ایدز آشنا می شویم.

روش های تشخیص ایدز بدون آزمایش 

نشانه های اولیه ایدز

به طور کلی ویروس ایدز پس از ورود به بدن سبب شکل گیری سندرم حاد رتروویروسی می گردد. برخی مبتلان به ایدز حدود یک الی دو ماه پس از ورود ویروس HIV به بدن به نشانه های آنفولانزا اعم از تب، سردرد، تحریک و خارش های پوستی، خستگی و تورم غدد لنفاوی دچار می شوند.

این در حالی است که عده ای از مبتلایان در دوره نهفتگی به سر می برند. احتمال می رود با وجود ابتلا به ایدز فرد هیچ یک از نشانه های ویروس HIV را به مدت یک دهه تجربه نکند.

رایج ترین عفونت مرتبط با ویروس HIV بیماری سل است. بیماری سل با درگیر سازی ریه سبب شکل گیری تعریق، کاهش وزن، سرفه و تب می گردد. این ویروس به مرور زمان با تضعیف سیستم ایمنی به ایدز مبدل می شود.

شناسایی ایدز با تورم غدد در کشاله ران، زیر بغل و گردن 

راه های تشخیص ایدز, راه های تشخیص ایدز توسط خود شخص, تشخیص ایدز بدون آزمایش

یکی از نشانه های ایدز وجود تبخال های زخمی در دهان است

یکی از نشانه های ایدز در بدن تورم غدد در کشاله ران، زیر بغل و گردن می باشد. با وجود اینکه شکل گیری تورم غده در تمام مبتلایان به ایدز مشاهده نمی شود، اما از نشانه های رایج  ایدز در مراحل اولیه محسوب می گردد.

زمانی که عفونت ویروسی ایدز در بدن وجود دارد، زمینه را برای التهاب گره های لنفاوی به عنوان بخشی از سیستم ایمنی بدن مهیا می سازند.

بهتر است بدانید در بیماری ایدز تورم زیر گردن نسبت به مکان های دیگر بیشتر خواهد بود.

شناسایی ایدز با شکل گیری تبخال های زخمی در دهان

یکی از نشانه های ایدز وجود تبخال های زخمی در دهان است. اکثر تبخال های زخمی در نواحی لب شکل می گیرند و با درد همراه هستند.

شناسایی ایدز با تعریق فراوان در طول شب و افزایش دمای بدن

متداول ترین نشانه اولیه ایدز تعریق فراوان است. در واقع تعریق غیر طبیعی نشان از وجود مشکل در بدن اعم از ویروس HIV دارد.

علاوه بر این احتمال می رود به محض ورود ویروس HIV درجه حرارت بدن به 102 درجه فارنهایت معادل 38.8 درجه سانتی گراد افزایش پیدا کند.

شناسایی ایدز با حالت تهوع، اسهال و استفراغ

شکل گیری حالت تهوع، اسهال و استفراغ تحت تأثیر عوامل گوناگونی به وجود می آید. یکی از نشانه های شایع حالت تهوع، اسهال و استفراغ ابتلا به ایدز است.

بالغ بر 30 الی 60 درصد از مبتلایان به ایدز در مراحل اولیه دچار تغییراتی در سیستم گوارش می شوند. بهتر است بدانید سه نوع بیماری گوارشی اعم از حالت تهوع، اسهال و استفراغ ناشی از ایدز حتی با مصرف دارو های مرسوم همچنان ادامه می یابد.

شناسایی ایدز با علائم خستگی شدید 

 راه های تشخیص ایدز, راه های تشخیص ایدز توسط خود شخص, تشخیص ایدز بدون آزمایش

یکی از نشانه های ایدز در بدن تورم غدد در کشاله ران، زیر بغل و گردن می باشد

تحقیقات حاکی از آن دارند که افراد مبتلا به ایدز در اکثر موارد احساس خستگی می کنند. میان احساس خستگی و احساس خواب آلودگی وجه تمایز گسترده ای وجود دارد.

شکل گیری خستگی و کوفتگی در بدن جزو نشانه های ایدز و هپاتیت قرار  دارد. لذا احتمال بروز خطا در شناسایی نوع ویروس به وفور وجود دارد.

اگر شما جزء افرادی هستید که به محض بیدار شدن از خواب همواره احساس خستگی شدید دارید و در طول روز بدون انرژی به امور روزمره می پردازید، در اسرع وقت به متخصص بیماری های عفونی مراجعه نمایید.

شناسایی ایدز با احساس درد در بدن به ویژه مفاصل و سردرد

بر اساس تحقیقات صورت گرفته اصلی ترین نشانه های ایدز شامل احساس درد در بدن، درد عضلانی و مفاصل، سردرد، سرماخوردگی و گلودرد می باشد.

شناسایی ایدز با خارش پوست

التهاب، خارش و جوش بر روی پوست به عنوان نشانه های ویروس تشکیل دهنده ایدز شناخته می شوند. ویروس HIV  سبب شکل گیری جوش و التهاب سطحی در نواحی های مختلف بدن می شود. در صورتی که شکل گیری این التهاب تحت تأثیر عوامل قانع کننده ای نباشد، احتمال ابتلا به ایدز وجود دارد.

شناسایی ایدز با عفونت های ویروسی 

اکثر مبتلایان به ایدز در معرض ابتلا به عفونت های ویروس هرپس اعم از التهاب نخاع، تورم و التهاب مغز، زونا قرار دارند.

زونا به عنوان یک بیماری ویروسی از عامل آبله مرغان به نام ویروس وتریسلا زوستر نشأت می گیرد. این ویروس پس از درمان آبله مرغان به صورت نهفته در بدن وجود دارد. زمانی که به موجب ورود ویروس HIV در بدن سیستم ایمنی نقص پیدا می کند، ویروس وتریسلا زوستر تحریک می گردد و به شکل تاول یا زونا بر روی پوست بروز می یابد.

 

نشانه های پیشرفته ایدزشناسایی ایدز پیشرفته با کاهش وزن سریع

یکی از نشانه های ایدز پیشرفته کاهش وزن ناگهانی و سریع است. کاهش وزن ناشی از اسهال های مکرر نیز بیانگر ابتلا به ایدز می باشد.

شناسایی ایدز با سرفه های خشک

یکی از عوامل شناسایی ویروس HIV وجود سرفه های خشک است. سرفه های خشک ناشی از ایدز معمولا به مدت یک الی دو سال تداوم پیدا می کند و به صورت غیر عادی به مرور زمان وخیم تر می شود.

شناسایی ایدز پیشرفته با عفونت های خمیری به ویژه در دهان 

تحقیقات حاکی از آن دارند که بیماری ایدز در مراحل پایانی به شکل عفونت هایی به مثابه خمیر ترش شدگی بروز پیدا می کند. محل اصلی شکل گیری عفونت های خمیری دهان است.

عفونت های خمیری در داخل دهان و بر روی زبان به شکل نقطه های ریز و سفید رنگ بروز پیدا می کنند. در واقع شکل گیری برفک سفید و قارچ هایی در داخل دهان، بر روی زبان و داخل مری نشان از ابتلا به ایدز دارند.

عامل شکل گیری عفونت های خمیری ضعف در سیستم دفاعی بدن تلقی می شود.

شناسایی ایدز پیشرفته با تغییر شکل ناخن ها 

به طور کلی تغییر در رنگ و شکل اصلی ناخن ها از وجود بیماری های قارچی و عفونی نشات می گیرد. یکی از عوامل دخیل در تغییر شکل ناخن ها ایدز است. بیماری ویروسی ایدز استحکام ناخن ها را تخریب می سازد و رنگ آن ها را به طیف زرد و قهوه ای مبدل می کند.

علوه بر این ضخامت ناخن، شکل گیری انحنا در ناخن، وجود خطوط عمودی و افقی به رنگ های سیاه و قهوه ای جزو نشانه های ایدز قرار هستند.

شناسایی ایدز با نقش بستن خال های رنگارنگ بر روی پوست

در مراحل پایانی ایدز خال هایی رنگارنگ بر روی پوست نقش می بندند. در واقع نقطه هایی به رنگ قهوه ای، قرمز و صورتی بیانگر بیماری ایدز هستند. لذا در صورت بروز خال مضاعف در راستای آزمایش HIV اقدام نمایید.

شناسایی ایدز با ذات الریه

عملکرد ضعیف سیستم ایمنی و دفاعی بدن با بیماری ذات الریه همراه است. شکل گیری ذات الریه یا سینه پهلو به عنوان نشانه های پایانی ویروس ایدز محسوب می گردد.

شناسایی ایدز با اختلال در تمرکز

راه های تشخیص ایدز توسط خود شخص, تشخیص ایدز بدون آزمایش, شناسایی ایدز با خارش پوست

شناسایی ایدز با اختلال در تمرکز از نشانه های پیشرفته ی ایدز است

یکی از بیماری های مرتبط با ویروس HIV زوال عقل است. زوال عقل در دوره های پایانی بیماری با مشکلات شناختی اعم از سردرگمی و اختلال در تمرکز شکل می گیرد.

بهتر است بدانید زوال عقل ناشی از ایدز در رفتار های حرکتی اعم از نوشتن، حافظه و مسائل رفتاری نظیر تحریک پذیری و خشم تأثیر منفی می گذارد.

شناسایی ایدز با اختلال در روند قاعدگی 

وجود ویروس HIV در بدن در چرخه قاعدگی اختلال ایجاد می کند. بانوان مبتلا به ایدز معمولا با بی نظمی در عادت های ماهیانه مواجه هستند. این قبیل بی نظمی های ناشی از ایدز سلامت بدن را به مخاطره می اندازد و با کاهش وزن همراه است.

شناسایی ایدز با تضعیف بدن 

نوروپاتی محیطی یک بیماری است که با احساس ضعف در بدن و سوزن سوزن شدن همراه است. بیماری نوروپاتی محیطی در افراد مبتلا به ایدز و دیابت شکل می گیرد.

نوروپاتی محیطی از تداخل آسیب به اعصاب نشأت می گیرد. در اکثر موارد نشانه های نوروپاتی محیطی به خصوص ضعف در بدن به وسیله ی مسکن هایی نظیر گاباپنتین کاهش پیدا می کند.