تصویر سازی ذهن

مقدمه ای درباره تصویر سازی ذهنی

تصویر سازی ذهنی؛ کافیست کمی به ساختار خود نام و کلمه هایی که در آن به کار رفته اند فکر کنیم. در واقع می توانیم تصویر سازی ذهنی را یک روش بسیار مرسوم و گاهی هم ناخودآگاهانه بنامیم که افراد می توانند در جهت ساخت زندگی بهتر و رسیدن به خواسته ها و آرزوهایی که دارند از آن استفاده نمایند.

تصویر سازی ذهنی به شما کمک می کند که بتوانید آینده و خواسته های تان را تصویر سازی کنید و طی این تصویر سازی، حس خوبی را به خودتان القا نمایید تا بلکه این احساس خوش بتواند همانند یک محرک بسیار قوی برای پا نهادن به دنیا آینده رفتار کند.

شاید باورتان نشود اما بسیار از افراد موفق، پولدار و ثروتمند دنیا از این روش برای رسیدن به مقام هایی که اکنون از آن ها بهره مند هستند استفاده نموده اند. برای استفاده از این روش، تنها کافیست خودتان را در موقعیتی که همیشه آرزویش را دارید تصور نمایید.

خیلی ها تصویر سازی ذهنی را روشی متصل به قانون جذب می دانند و معتقدند که ترکیب این تصویرسازی در کنار قانون جذب، می تواند شرایطی را فراهم کند که فرد بتواند در مسیر دلخواه خود قدم بگذارد و ایده آل های خود نزدیک شود.

ممکن است خیلی از شماها با خودتان فکر کنید که پس چرا ماهایی که دائما در حال تور رویاهای خودمان هستیم، به چیزی که همیشه مورد نظرمان بوده نزدیک نشده ایم. دلیل آن این است که حتی تصویر سازی ذهنی نیز قاعده و اصول خاص خودش را داراست.

به همین دلیل شما برای ترکیب این مقوله با مقوله جذب، نیاز دارید که ابتدا اصول درست تصویر سازی ذهنی را یاد بگیرید. در ادامه قصد داریم تا شما را مفهوم تصویر سازی ذهنی بیشتر آشنا کنیم. این کار باعث می شود که شما با ابعاد مختلف این مفهوم آشنا شده و به واسطه آن بتوانید گام های استوارتری را در مسیر رسیدن به خواسته های تان بردارید.

آموزش تصویر سازی ذهنی, روش تصویر سازی ذهنی در یادگیری, ویژگی های تصویر سازی ذهنی

تصویر سازی ذهنی شامل چه مراحلی می شود؟ 

برای اینکه شما یک تصویر سازی درست و استاندارد داشته باشد که بتواند نتیجه ی موثری نیز در کارهای روزمره ی شما داشته باشد، ابتدا نیاز است بدانید که اصلا برای چه چیزی می خواهید تصویر سازی کنید. این موضوع، تکلیف شما را با ذهنتان و تصاویری که قرار است درباره ی آن ها فکر کنید را روشن می سازد.

به این مرحله ابتدایی از تصویر سازی، انتخاب و تعیین هدف می گویند. تعیین هدف به ذهن شما سمت و سو می دهد و شما را دقیقا در جایی قرار می دهد که باید باشید. بنابراین اولین مرحله ی تصویر سازی را تعیین هدف می نامند. برای اینکه اشراف بیشتری بر روی هدف تان داشته باشید، می توانید جزئیات هدف خود را بر روی کاغذ بنویسید، مثلا یک نفر قصد دارد که با تصویر سازی، به شغلی که همیشه آرزویش را داشته برسد.

برای این کار در مرحله ی اولیه شما باید تمامی جرئیات شغل مورد نظرتان را بر روی کاغذ بنویسید. با این کار دقیقا متوجه می شوید که چه می خواهید، مثلا یک نفر آرزویش کار کردن در یک مجموعه بزرگ و معروف مرتبط به زمینه کاری و تخصصی اش است، با نوشتن نام دقیق مجموعه و بخشی که دوست دارد در آن کار کند، صد در صد قدم محکم تری در تصویر سازی ذهنی خود برای شغل مورد نظرش برداشته است.

مرحله ی دوم تصویر سازی هر موضوعی، شامل جزئیات تصور هر هدف است. به تصور جزئیات هدف تان بپردازید و اصلا از این موضوع نترسید و حس بدی به خودتان انتقال ندهید. در واقع شما باید بدون فکر کردن به جرئیات یک هدف، بدون در نظر گرفتن موانع احتمالی پیش رو و به گونه ای کاملا مستقیم، تمامی جزئیات خواسته تان را در ذهن خود متصور شوید.

مثلا برای مثال کار کردن در یک مجموعه بزرگ و معروف، حتما به میز کارتان، نوع صندلی که قرار است پشت آن بنشینید، وظایفی که قرار است به شما محول شود، نوع برخورد با مافوق تان و هزار و یک جزئیات دیگر که خودتان بیشتر از همه از آن خبر دارید، همیشه فکر کنید. در این حالت، ذهن شما آمادگی بیشتری برای درک و پذیرش هدف تان دارد و بلکه هم این تصویر سازی ذهنی بتواند در بخشی از مسیر، به عنوان یک انگیزه دائمی و قوی، به یاری شما بشتابد.

تصویر سازی ذهنی, تصویر سازی ذهنی چیست, آموزش تصویر سازی ذهنی

اموزش تصویر سازی ذهنی

مرحله ی سوم تصویر سازی ذهنی، شامل تداوم و تمرکز می شود. نه تنها در یک تصویر سازی ذهنی، بلک در هر کاری، این تدوم و متمرکز بودن بر روی کار است که می تواند مسیر شما را برای تان هموار سازد. بنابراین اگر بخواهیم این مرحله از تصویر سازی را به راحت ترین شکل ممکن توصیف کنیم، باید خدمت تان عرض کنیم که همیشه و همیشه به هدف تان فکر کنید و برای یک لحظه هم از رویاهای تان دست نکشید. این تدارم باعث می شود تا ذهن شما انگیزه ی بیشتری برای ادامه ی مسیر داشته باشد و تحت قانون جذب، این تداوم دائمی می تواند بهترین نتیجه را برای شما رقم بزند.

مرحله ی چهارم هم شامل تاکید و بها دادن به تصویر سازی های ذهنی شما خواهد شد. برای اینکه بتوانید بر روی توانایی هایتان در جهت رسیدن به رویاهای تان تمرکز کنید و تاکیدتان را روی آن ها نشان دهید، نیاز دارید که جملات تاکیدی و مثبت زیاد استفاده کنید. در مسیر تصویر سازی ذهنی برای رسیدن به خواسته های تان، از هیچ تلاشی، فروگذار نکنید و راه را بر روی تمامی محدودیت ها و انرژی های منفی ای که ممکن است در مسیر شما قرار گیرند، ببندید.

برای تصویر سازی ذهنی، حتما شما باید در یک مود خوب قرار بگیرید، پس اگر مودتان بد است و فقط در یک فضای منفی حضور دارید، حتما و حتما برای عوض کردن حال و هوایتان تلاش کنید. چرا که این کار باعث می شود تا شما بتوانید انرژی بهتری را به خودتان انتقال دهید.

در اکثر مواقع بر روی یک راحتی و یا مبل، دراز بکشید و خودتان را و بدن تان را در رها ترین حالت ممکن قرار دهید. این کار به شما و بدن تان حس خوب را منتقل می کند. چشم های تان را ببندید و به هر آن چزی خوبی که قرار است طی یک تصویر سازی ذهنی قوی برای تان رخ دهد فکر کنید.

ممکن است در ابتدای این کار، نتوانید تمرکز لازم را داشته باشید اما با تمرین و تکرار، کم کم قدرت تسلط بر افکار ، مسیر درست تصویرسازی ذهنی تان را پیدا خواهید کرد. یکی از مهم ترین مواردی که حین تصویر سازی ذهنی می تواند کمک بسیار زیادی به شما بکند این است که سکوت کافی بر فضا حاکم باشد. قرار گرفتن در یک فضای ساکت و بدون همهمه، قدرت ذهنی شما را تا چندین برابر زیاد خواهد کرد.

آزمون تصویر سازی ذهنی, چگونه تصویر سازی ذهنی کنیم, تصویر سازی ذهنی

بهترین زمان برای تصویر سازی ذهنی، چه زمان هایی است؟

با توجه به ویژگی هایی که برای ایجاد یک تصویر سازی درست و استاندارد ذکر کردیم، بهترین زمانی که به ذهن همگان می رسد، شب ها قبل از خواب است. هر شب بهتر است قبل از اینکه بخوابید، در سکوت و آرامش شب به خواسته های تان فکر کنید، انرژی مثبت را به خودتان و به افکارتان انتقال دهید و از جملات تاکیدی و مثبت هم برای خودتان استفاده نمایید.

علاوه بر شرایط شب ها قبل از خوابیدن، صبح های زود قبل از بیدار شدن هم می توانند زمان های بسیار خوبی برای اندیشیدن و تصویر سازی های ذهنی شما باشند. در این دو حالت  بدن شما در وضعیت آلفا به سر می برد و باعث می شود تا تاثیرگذاری افکار شما بر روی هر آنچه که قرار است واقعیت و عینیت پیدا کند، بیشتر و بیشتر شود. مطمئن باشید که در چنین شرایطی، حتما و حتما چیزی که می خواهید را به واقعیت تبدیل خواهید کرد. فقط باید درست و مثبت و به اندازه و مکررا به آن فکر کنید.

سخن آخر و جمع بندی

اگر درباره ی قانون جذب خوانده باشید، متوجه خواهید شد که یک تصویر سازی درست و اصولی تا چه اندازه می تواند بر روی نتیجه ی کار شما تاثیر بگذارد. در واقع قانون جذب می گوید که شما با انتشار امواج افکار خود به کائنات، آن را تحریک خواهید کرد که هر آنچه را که دوست دارید داشته باشید را در اختیار شما قرار دهد. اساس رخ دادن قانون جذب، این است که هر چیزی که شما به آن فکر می کنید روزی اتفاق خواهد افتاد؛ چه این اتفاق مثبت باشد و چه منفی، تمامی افکار شما بر روی مراحل مختلف زندگی تان تاثیر خواهد گذاشت.

پس حالا که جریان افکار ما در زندکی از این قرار است، تصویر سازی ذهنی ادعا می کند که شما می توانید با کمک این قانون، افکار مثبت و اهداف تان را به کائنات تزریق کنید و با این کار؟ف ارتعاضات مربوط به خواسته های تان را در مسیر زندگی خود قرار دهید. تصویر سازی ذهنی می گوید که شما با تغییر دادن تصتورات تان به چیزهایی که همیشه می خواستید و حالا هم می خواهید، راه را برای به واقعیت تبدیل شدن آن ها باز خواهید نمود. پس تا می توانید درباره ی اهداف مثبت خود فکر کنید و به آن ها بال و پر بدهید.