زایمان طبیعی و مزایای آن

زایمان یک روند طبیعی است که برای سال های سال مادران حامله قادر بوده اند که بدون دخالت هیچ پزشکی فرزند خود را به دنیا آورند. واقعیت این است که بدن بانوان طوری طراحی شده که مطلوب ترین وضعیت را برای انجام زایمان طبیعی دارد. لازم به یادآوری است که به دنیا امدن یک نوزاد به شیوه زایمان طبیعی و یا زایمان واژینال یک روند نرمال است که ما گاهی آنرا فراموش می کنیم.

متأسفانه بسياری از بانوان از روند مربوط به زایمان طبیعی ترس دارند. مطالعات نشان می دهد که ترس از زایمان طبیعی باعث افزایش مدت زمان زایمان طبیعی و حتی افزایش احتیاج به انجام سزارین اورژانسی می شود. در این مقاله تصمیم داریم که با بیان فواید زایمان طبیعی، ترس مادران را نسبت به آن کاهش داده و تمایل آن ها را برای انجام آن افزایش دهیم.

 

مراحل زایمان طبیعی

زایمان به سه مرحله کلی تقسیم می شود:

– مرحله نخست که درد های زایمانی آغاز شده و پیشرفت می کند تا رحم آماده خارج شدن نوزاد شود.

– مرحله دوم که در آن خارج شدن نوزاد و تولد اتفاق می افتد.

– مرحله سوم که جفت خارج می شود.

 

آیا میتوان درد زایمان طبیعی را کنترل کرد؟

زایمان معمولاً دردناک است ولی میزان درد برای هر زن متفاوت است. زنان میتوانند به شیوه های گوناگون خود را با درد زایمان طبیعی مطابقت دهند و آنرا مدیریت کنند. در واقع شیوه های مختلفی برای بی دردی وجود دارد و در اشخاص مختلف شیوه های مختلفی میتواند کاربرد داشته باشد.

 

بعضی زنان دوست دارند که زایمان، فیزیولوژیک و کاملا طبیعی صورت بگیرد. این به این معنی است که هیچ روش دارویی در حین زایمان برای درد استفاده نمی کنند و به جای آن شیوه های ديگر مانند ورزش های تنفسی برای کم کردن درد را انتخاب می کنند. گروهی ديگر، روش دارویی را برای کاهش درد زایمان انتخاب می کنند.

 

زایمان طبیعی,مراحل زایمان طبیعی,فواید زایمان طبیعیفواید زایمان طبیعی

 

فواید زایمان طبیعی:

– جلوگیری از خطر مرگ

– نگهداری و مراقبت اسان، ارتباط عاطفی قوی تر

– حس قدرت بیشتر، هزینه کم تر

– سهولت در شیردهی

– خونریزی کمتر، احتمال عفونت و آمبولی کمتر

– درک بهتر لحظه ی تولد

– درد کم تر، بهبودی سریعتر ، نوزاد هوشیارتر

– کاهش احتمال استفاده از دارو

– تناسب اندام سریعتر وبرگشت زودتر به حالت اول

– کاهش خطرات ناشی از جراحی

– مدت اقامت در بیمارستان کم تر

– مشکلات کم تر در بارداری های بعدی

 

زایمان طبیعی,مراحل زایمان طبیعی,فواید زایمان طبیعیفواید روانی زایمان طبیعی

 

فواید روانی زایمان طبیعی:

– حس خوش آیند از توانایی در زایمان طبیعی

– حس مشارکت در زایمان و درک نحوه تولد نوزاد

– حس تسلط و حاکم بودن بر اتفاقات حین زایمان

– حس برقراری رابطه فوری و پیوند احساسی با نوزاد بعد از زایمان

– حس رضایت از قبول کردن مسوولیت های مادرانه و نگهداری از نوزاد

 

فواید زایمان طبیعی برای نوزاد:

کاهش مشکلات تنفسی: زمانی که کودک از دهانه واژن با فشار عبور می کند مایع آمینوتیک از ریه نوزاد خارج می شود. به عنوان مثال ميزان آسم در کودکان سزارینی ۵۰ درصد بیش تر است.

دریافت باکتری های محافظت شده : زمانی که نوزاد از مجرای زایمان عبور می کند، باکتریهای محافظت کننده وارد روده نوزاد می شوند و سیستم ایمنی را تقویت می کنند.

عبور از مجرای زایمان، سیستم قلبی عروقی جنین را تحریک می کند و سبب گردش خون بهتر و اماده سازی وی برای تولد می گردد .نوزاد هوشیارتر به دنیا می اید.

نوزاد علاقه بیشتری در انجام رفتارهایی مثل مکيدن و گرفتن سینه مادر دارد و مادران در دادن آغوز بعنوان نخستین واکسن موفق تر هستند. نوزاد کم تر دچار بیماری دیابت، افسردگی و دیگر بیماریها می شود. نوزاد بر استرس غلبه بیش تری دارد.