علت جوش سرسفید و راههای درمان آن

روش های از بین بردن جوش سرسفید

جوش سرسفید که به آن کمدون( comedone) هم می گویند، نوعی جوش است که به علت بسته شدن حفره های پوست به وسیله

چرک، چربی پوست و سلول های مرده ی پوست به وجود می آید.

این جوشها معمولاً روی بینی، گونه ها ، شقیقه و پیشانی ظاهر می شوند. جوش سرسفید مثل جوش سرسیاه است، ولی به صورت برجستگي های کوچک سفید رنگ یا زردرنگ زیر سطح حفره های بسته شده آشکار می شود. افرادی که غدد چربی شان بیش از حد فعال است و پوست شان چربی زيادي ترشح می کند، بیشتر به جوش سرسفید مبتلا می شوند.

بیشتر بخوانید: عارضه‌های پوستی بر اثر ماسک

دلیل اصلی پیدایش جوش سر سفید چیست؟

دلیل اصلی پیدایش جوش سر سفید ماده های زائدی هستند که در اثر استفاده مواد غذایی غیرطبیعی مخصوصا روغن های غیرطبیعی به بدن وارد می شوند.( روغن هایی که با عنوان نباتی مایع یا جامد عرضه میشوند ولی در واقع طبیعی نیستند و دارای پارافین زيادي هستند).

اشتباهی که در بین مردم شایع است این است که می گویند عامل اصلی جوشها خوردن چیزهای با طبع گرم میباشد ولی در واقع اینطور نیست. عامل اصلی جوش های سرسفید مواد زاید روغن ها میباشد ولی گرمی جات چون هیجان خون را زیاد می کند و خون را منبسط می کند زمینه ای فراهم می شود تا جوشها زودتر و بیشتر خارج شوند. علاوه‌براین عوامل دیگری هم در پیدایش جوش سر سفید مؤثر هستند که عبارتند از:

بیشتر بخوانید:بهترین نکات برای زیبایی پوست

– استفاده بی اندازه مواد آرایشی و چرب

– مدت زمان طولانی زیر افتاب بودن

– ترشح بیش از حد غدد چربی پوست

– تغییرات هورمونی

– لایه برداری نکردن پوست

– استفاده از کرم های استروئیدی در مدت طولانی

– شیوه های درمانی مثل ابریژن و لیزر درمانی چنانچه در دراز مدت باشد

 

درمان جوش های سر سفید

استفاده از محصولات پاکسازی

در بازار محصولات پاکسازی متنوعی مانند چسبهای پاکسازی وجود دارد. این چسب ها میتوانند پوست را در حالتی قرار دهند تا جوش های سرسفید را از بین ببرد. این راه در مجموع راه گرانی نیست، همینطور پوست شما را بدون هیچ زحمتی سلامت و درخشان نگاه خواهد داشت.

  بیشتر بخوانید:از بین بردن لکه ها از روی پوست با آرایش

بخور دادن صورت

بخور دادن یکی از بهترین راههای خلاصی یافتن از شر جوش های سر سفید است که سبب مسدود شدن منفذهای باز پوست می شود، یکبار در هفته این کار را تکرار کنید. برای این کار آب جوشانده شده را داخل ظرفی بریزید و نواحی از پوست که جوش دارد را به بخار نزدیک کنید. همینطور میتوانید حوله ای بر روی سرتان قرار دهید تا بخار کاملاً با پوست در تماس باشد. آب گرم منفذهای پوست را تمیز می کند و به شما در رهایی از شر جوش های سر سفید کمک می کند.

 

شیوه درمان جوش سر سفید صورت با ترکاندن آن

– دست تان را با آب و صابون بشویید تا تمام باکتری های احتمالی موجود را برای برخورد با زخمی باز از بین برده باشید. آنگاه با حوله تمیز یا دستمال کاغذی به خوبی آن ها را خشک کنید.

– همینطور اهمیت فراوانی دارد که خود آن جوش را هم تمیز کنید. بنابراین با یک پنبه اغشته به الکل ارام روی جوش را تمیز کنید. این کار سبب خواهد شد که سطح آن جوش هموارتر شده و امادگی بیشتری برای خالی شدن پیدا کند.

بیشتر بخوانید:وقتی پوست روی بدن پرینت میشود

– در هر کدام از دست تان خود یک پنبه قرار داده و آماده خارج کردن آن جوش شود. هیچوقت آنرا با ناخن های خویش فشار ندهید زیرا با این کار به آسانی سبب بریده شدن پوست آن ناحیه خواهید شد. در جهت مخالف جوش، قسمت سفید را فشرده و این کار را بطور مستقیم انجام ندهید.

ممکن است لحظه ای دردی شبیه فرو رفتن یک سوزن در پوست حس کنید آن هنگامی است که چرک از داخل آن بیرون آمده. چنانچه بلافاصله با این کار چرک خارج نشد، بدانید که هنوز کاملاً نرسیده است پس به زور این کار را تکرار نکنید. صبر کنید تا موقعیت مناسب تری برای این کار فرا رسد.

– اگر هم چرک خارج گردید که ديگر اسوده و راحت شده اید. با دستمال تمیز دیگری آنرا پاک و با الکل تمیز کنید. امکان دارد قدری حس سوزش داشته باشید ولی لااقل بدون آنکه جای آن روی صورت تان باقی بماند آنرا خارج نموده اید.

بیشتر بخوانید:روشنایی پوست با ماسک خونگی

درمان جوش سر سفید با جوش شیرین

جوش شیرین برای درمان جوش سرسفید و لایه برداری ملایم چربی، چرک و سلول های مرده از روی پوست مناسب است و کمک می کند تعادل pH پوست حفظ شود.

 

یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با قدری آب ترکیب کنید تا یک خمیر سفت درست شود. این خمیر را روی جوشها قرار دهید و پس از چند دقیقه بشویید. این کارها را دو تا سه بار در هفته تکرار کنید تا هنگامی که از نتیجه راضی باشید.

نکته:چنانچه پوست حساسی دارید، از جوش شیرین استفاده نکنید.

 

سرکه سیب

این ماده بهترین درمانگر، پس از حمام بخار است، سرکه سیب را روی صورتتان بمالید، اجازه دهید تا خشک شود نیازی به شستشو نیست.

اسکراب برنج

برنج را به مدت یک شبانه روز یا ۵ ساعت در آب بخیسانید و آنگاه آنرا اسیاب کنید و روی صورت بمالید این اسکراب، برای نابود کردن تمام پوستهای مرده صورت، مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید:لایه برداری از پوست

اسکراپ جو دوسر

اسکراپ جو دوسر است. اسکراپ ها این خواص را دارند که فولیکول های بسته ی مو را باز کنند. برای تهیه این اسکراپ به مواد زیر احتیاج داریم:

جو دوسر به میزان یک سوم فنجان، شکر قهوه ای به میزان یک چهارم فنجان و عسل به میزان یک چهارم فنجان. برای تهیه این اسکراپ به اینصورت عمل کنید که در ظرفی یکی یکی مواد را بریزید و به خوبی هم بزنید تا ترکیب یکنواختی بدست آید.

اسکراپ موردنظر آماده است آنرا روی پوست تمیز خویش که قبلا با یک شوینده ی مناسب پوستتان شسته و خشک نموده اید ، پوشش دهید و به مدت زمان سه الی پنج دقیقه به آرامی و دورانی ماساژ دهید. بعد از گذشت این مدت زمان صورتتان را با آب نیمه گرم شست و شو دهید.

از این ماسک هفته ای یک الی دو مرتبه استفاده کنید و از نتیجه فوق العاده ی آن برخوردار شوید.