NFT چیست؟

ان اف تی یک سندِ دیجیتالِ مالکیت است. سندی که ثابت می‌کند شما صاحب “چیزی” در دنیای مجازی هستید. یعنی چه؟ فرض کنید من یک بنز دارم و شما یک پراید، طبیعتا باید یک مدرکی برای اثبات مالکیت ماشین‌ها وجود داشته باشد. در دنیای مجازی این سندها، ان اف تی نام دارند. غیرقابل تعویض بودن ان اف تی، اولین نکته‌ای است که از این مثال می‌فهمیم. من نمی‌توان ان اف تی خودم را با شما عوض کنم. دو ان اف تی مختلف ارزش‌های متفاوتی دارند. می‌توانید ان اف تی خود را بفروشید اما نمی‌توانید آن را مبادله کنید. شما در فضای مجازی می‌توانید سند مالکیت هر چیزی را به فروش بگذارید. از اولین توییت تاریخ گرفته تا شخصیت‌های بازی کامپیوتری تا حتی آثار هنری؛ می‌توانید اثر هنری خود را در قالب عکس، گیف و ویدیو، موسیقی و غیره، در بسترهای مرتبط به فروش بگذارید.
چه بسترهایی؟ سایت‌هایی که می‌توانید در آن هنردیجیتال خود را برای فروش بگذارید. مثل اوپن سی، فاندیشن و مانند آن؛
چگونه؟ با پرداخت مقداری ارز دیجیتال اتریوم، ارزی که می‌توانید از صرافی‌های ایرانی یا بین المللی مربوط به رمزارز خریداری کنید. بعد از خرید اتریوم، باید آن را به کیف پول مجازی خود منتقل کنید و از طریق آن به سایت مربوطه واریز کنید تا به شما اجازه فروش اثرتان را بدهد. کیف پول مجازی (مثل متامسک یا هرکیف پولی که بستر فروش ان اف تی پیشنهاد کند.) به راحتی از پلی استور یا هرجایی که از آن برنامه دانلود می کنید، قابل دریافت است که می‌توانید اتریوم‌های خود را از طریق آن نگهداری یا جا به جا کنید.
پس چه شد؟ شما یک کیف پول مجازی دارید، در آن مقداری ارز دیجیتال اتریوم دارید که از صرافی مرتبط خریده‌اید، با واریز مقداری اتریوم به سایتی که قصد دارید در آن ان اف تی اثر خود را بفروشید، می‌توانید آن را برای خریداران به نمایش بگذارید. به خاطر داشته باشید که شما نه خود اثر، بلکه سندِ مالکیت آن را می‌فروشید. این تفاوت ظریفی است شاید درک آن در وهله‌ی اول چندان آسان نباشد.
آیا ان اف تی نعمتی جدید برای هنرمندان است یا صرفا یک حباب بزرگ در آستانه‌ی انفجار؟ فروش اثر هنری ای که وجود فیزیکی ندارد چقدر منطقی و آینده دار است؟ این‌ها سوالاتی هستند که احتمالا برای بسیاری از شما پیش آمده است. در مقاله‌ای که به زودی از سایت نگاه فرد منتشر خواهد شد سعی داریم به سوالات این چنینی پاسخ دهیم و به این خواهیم پرداخت که آیا ورود به عرصه‌ی ان اف تی برای یک هنرمند ایرانی به صرفه است یا خیر.

دلایل تلخ شدن قورمه سبزی