آشپزی با کودکان بهترین تفریح

کودکتان را به آشپزی کردن تشویق کنید

مزایای آشپزی با کودکان به طرز شگفت انگیزی زیاد هستند. احتمالا شما هم پیش از اینکه به مزایای آشپزی با کودک فکر کنید، ذهن شما به سمت خطرات آن و کثیف کاری که در آشپزخانه اتفاق می‌افتد برود. اما آشپزی با کودک واقعاً می‌تواند به رُشد ذهنی، مهارتی و حرکتی آن‌ها کمک کند.

اهمیت آشپزی همراه با کودکان

کودکان در سنین 5 تا 10 سال مشتاق و علاقه مند به آشپزی هستند ولیکن به تشویق و رهبری والدین خود نیاز دارند. روانشناسان به والدین توصیه می کنند هیچ گاه جلوی آشپزی کردن کودکان خود را نگیرید زیرا آشپزی کردن تمام استعدادها و توانایی های کودکان را تقویت و مهارت آنان را در برخورد با مسائل مختلف زندگی افزایش می دهد.

 

آشپزی کودک یک روش موثر برای رفع عادت بد غذایی اوست. و همینطور یک مهارت ضروری زندگی برای زمانی که بزرگتر شدند است. برای بارآوردن کودکی که غذاهای سالم می خورد، ضروری است که کودک خود را به دنیای جذاب آشپزی و آشپزخانه معرفی کنید. آشپزی به کودکان کمک می کند تا انتخاب های سلامت تری در وعده های غذایی در آینده داشته باشند.

 

سعی کنید حداقل چندین بار طی هفته همراه همه اعضای خانواده وعده غذای خانوداگی واقعی داشته باشید. کاری کنید تا علاقه کودک به آشپزی بیشتر شود، به طور مثال از طریق همراه خود بردن کودک به خرید، مطالعه و نگاهی گذرا به کتاب های آشپزی و…

آشپزی کودک,آشپزی همراه با کودک,رشد مهارت های کودک

مزایای آشپزی برای کودک:

– زمانیکه کودک در تهیه غذا و آشپزی مشارکت دارد، میل بیشتری به خوردن غذا پیدا میکنند.

– کودک با دیدن تغییر در مواد اولیه ای که در تهیه غذا استفاده می شود، علم شیمی و تغییر مواد را می آموزند.

– هنگام آشپری کودک به اهمیت تغذیه مناسب پی می برد و سعی می کند غذاهایی را برای خوردن انتخاب کند که ارزش غذایی مناسبی داشته باشند.

– با پختن غذاهای خارجی کودک با فرهنگ های دیگر آشنا شده و سعی می کند با آنها ارتباط برقرار کند.

– مهارت تفکر در کودکان در هنگام تهیه و آماده سازی غذا تقویت می شود. به طور مثال اگر در تهیه کیک بیش از اندازه از آرد استفاده کنیم کیک بسیار خشک و سفت می شود.

– کودک در تهیه غذا با نسبت ها آشنا می شود مثلاً اگر در تهیه کیک تمام مواد آن دو برابر کنیم حجم کیک تهیه شده نیز دو برابر خواهد شد.

– مهارت های اجتماعی مانند حل مسئله کار گروهی و مسئولیت پذیری در هنگام تهیه و آماده سازی غذا در کودکان تقویت می شود. احترام به خود هنگامی که کودک برای خود و دیگران غذا تهیه می کند.

 

نکاتی که باید در آشپزی به کودکان آموزش داد:

– هر آشپزی  در هر سن و سالی قبل از این که شروع به آشپزی کند. باید دست های خود را بشوید.

– کودکان نسبت به بعضی از مسائل کم توجهند. در تهیه غذا آن ها را سریع ساده و کوتاه راهنمایی کنید.

– کودکان هنگامی که هیجان زده می شوند، فراموش هم می کنند هر چند بار که نیاز باشد دستورات تهیه غذا را برایشان تکرار کنید.

– آشپزان کوچک،نیازمند نظارت دائمی هستند.

– در اتمام آشپزی،آن ها را تمیز کردن آشپزخانه ترغیب و کارهای ساده نظافت را به آن ها واگذار کنید.

 

فاکتورهای مهم در آشپزی کودک

با این تکنیک‌ها کودکان را به آشپزی علاقمند کنید

– همه چیز آسان باشد:

حتماً لازم نیست که غذاهایی مثل خورشت قرمه سبزی با کودک خود درست کنید. برای بهره بُردن از مزایای آشپزی با کودک از دستورهای غذایی ساده‌ای استفاده کنید که نیاز کم‌تری به استفاده از گاز یا سرخ کردن دارند.

در صورتی که دستور تهیه خیلی طولانی و یا پیچیده باشد بچه ها مخصوصا کودکان نوپا و پیش دبستانی ممکن است خیلی سریع علاقه خود را از دست بدهند.پس دستورهای غذایی ساده و کودک پسند را انتخاب کنید. دستورهای تهیه غذا کودکانه با چهار مواد و یا کمتر هم وجود دارد. اینطوری همیشه مشتاق باقی می مانند.

– در نظر گرفتن سن و توانایی کودک:

وظایفی که می سپارید مهم است که مناسب سن کودکان باشد. همیشه کارهایی هست که بتوانند انجام بدهند مثل شستن کاهو یا پر کردن ماهیتابه با روغن و الک کردن آرد.

– مشارت کودک در تمامی مراحل آشپزی:

در هر مرحله از آماده کردن کودک تان را دخالت دهید. از تهیه لیست خرید تا چیدن میز غذا و مراحل دیگر کودک تان را مشارکت دهید.

– تجهیزات آشپزی مناسب کودک:

بهتر است کودک ما وسایل آشپزیمخصوص خود داشته باشد پیش بند کودکانه و یا کفگیرهای رنگی،فنجان های اندازه گیری رنگ وارنگ  همه جذابیتهایی برای کودک تان فراهم کرده و جنبه سرگرمی و بازی داشته و داشتن وسایل آشپزخانه شخصی، میل به آشپزی را بیشتر می کند.

– تمرین خلاقیت کودک:

اجازه بدهید مواد را با هم ترکیب کنند و یا مواد دیگری را جایگزین کرده و نتیجه را امتحان کنند .مواد اختیاری یک ایده دیگر برای تمرین و گسترش خلاقیت است.

 

– تقویت حواس پنج گانه کودک:

بطور ذاتی بچه ها کنجکاو هستند و چیزهای زیادی برای کشف در آشپزخانه وجود دارد.آشپزی یک فرصت برای استفاده از حس های بینایی، شنوایی، بویایی، لمسی، چشایی را فراهم می کند و کودکان می توانند بر روی این حواس پنج گانه تمرکز پیدا کنند.

 

از بوی سبزی های تازه گرفته تا صدای جلزولز سرخ شدن تخم مرغ در ماهیتابه، لمس خمیر نان، مزه کردن غذا و اینکه آیا چاشنی خاصی نیاز دارد یا نه و همینطور تماشای تغییر شکل دادن مواد تشکیل دهنده بعد از ترکیب با یکدیگر همه این حس ها کودک شما را برای کشف چیزهای جدید آماده می کند.

 

– اشتباهات و کثیف کاری ها را بپذیرید:

آشپزی در بهترین حالت هم کمی کثیف کاری دارد اگر بیشتر آردها موقع الک کردن به جای کاسه بر روی کابینت ریخته شده یک نفس بکشید و با خنده و شوخی نشان دهید چطور آردها را پاک می کنید. اجازه دهید کودک تان احساس کمال داشته باشد. از تلاشش قدردانی کرده و بخاطر اینکه به شما کمک کرده است تشکر کنید.