تا عید لاغر شو!

موثرترین روش لاغری!

طبق آخرین آمار سایت سازمان بهداشت جهانی (WHO) در جهان حدود ۱.۹ میلیارد نفر دچار اضافه وزن و چاقی هستند. ۳۹ درصد کل این افراد، بزرگسال هستند. که متاسفانه درصد زیاد و نگران کننده ای هست. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید افرادی که به هر میزانی اضافه وزن و چاقی دارند باید حتما به روش های سالم وزن کم کرده و با لاغری در محدوده وزنی نرمال قرار بگیرند و گرنه حتی جانشان هم ممکن است در خطر باشد.

ما در این مقاله به بررسی چاقی، عوارض چاقی، لاغری و بهترین روش های لاغریی در دنیا می‌پردازیم. اگر به دنبال این هستید وزن خود را کاهش دهید این مقاله ۱۰۰ درصد به شما کمک می کند تا به هدف خودتان برسید و در یک میان مدت به وزن ایده آل برسید.


 به چه کسانی چاق گفته می شود؟

کلمه “چاقی” به معنی وجود چربی زیاد و اضافی در بدن است. بدن ما در حالت نرمال مقادیری بافت چربی دارد که برای بقای خود به آن ها نیاز  دارد. اما زمانی که میزان این چربی ها کم و زیاد شود مشکلاتی برای بدن ایجاد می شود. مثلا زمانی که کم باشد (دچار لاغری بیش از حد باشیم) در برابر ضربه آسیب پذیر می شویم و زمانی که زیاد باشد چاق شده و به کندی حرکت می کنیم یا به بیماریی مبتلا می شویم. بنابراین به طور کلی زمانی که بافت چربی بدن شما بیش از اندازه باشد گفته می شود که شما چاق هستید.

به صورت علمی و بر اساس نتیجه فرمول شاخص توده بدنی نیز، اگر نتیجه تقسیم وزن شما بر قد (به توان ۲) عددی بین ۲۵ تا ۲۹.۹ باشد این یعنی شما اضافه وزن دارید و اگر این عدد برابر ۳۰ و بالاتر از آن باشد یعنی شما چاق هستید.


از کجا متوجه شویم که چقدر چاق هستیم؟

به صورت چشمی و با نگاه کردن به افراد می توان متوجه شد که آن ها چاق هستند یا خیر، اما برای تعیین میزان دقیق چاقی و لاغری باید شاخص توده بدنی یا (BMI) را محاسبه کرد.

این شاخص به طور کلی به شما نشان می دهد که چه میزان اضافه وزن و چاقی دارید. مثلا ممکن است نتیجه محاسبه شاخص توده بدنی به شما بگویید که ۵ کیلو اضافه وزن دارید و برای رسیدن به وزن سالم میبایست این ۵ کیلو از بین برود به عبارتی به فکر لاغری با کم کردن این ۵ کیلو اضافه وزن باشید.


چند مدل چاقی داریم؟ (توضیح انواع چاقی)

چاقی می تواند یکنواخت باشد به این معنی که بافت چربی در تمام بخش های بدن به صورت یکنواخت زیاد باشد. همچنین می تواند موضعی باشد یعنی بعضی از نقاط بدن چاق باشند و سایر نقاط دیگر کاملا نرمال به نظر برسند و چربی اضافی نداشته باشند. برای مثال ممکن است شکم شما چربی زیادی ذخیره کرده باشد و بقیه نقاط بدنتان کاملا نرمال باشد. اینجاست که شما چاقی شکم یا پهلو دارید.

دانستن نوع چاقی می تواند بهتر به روند کاهش وزن شما کمک کند زیرا انواع مختلف چاقی پاسخ یکسانی به روش های لاغری دارند. مثلا لاغری شکم با کاهش تمام چربی های اضافه بدن متفاوت است.چرا باید لاغر کنیم؟

چاقی و اضافه وزن حتی به اندازه اندک تاثیر منفی بر سلامتی بدن و حتی شرایط روحی ما میگذارد. اگر وزن اضافه خود را کم نکنیم در درازمدت با بیماریی ها مختلفی مثل فشار خون بالا، دیابت نوع ۲، مشکل باروری، افسردگی و … روبرو خواهیم شد. ما وزن اضافه خود را از دست می دهیم تا بتوانیم سالمتر و بهتر زندگی کنیم.


چه روش هایی برای لاغری وجود داره؟

میلیون ها روش برای کاهش وزن وجود دارد ولی بر اساس ویژگی های مشترک، ما این روش ها را در چند گروه یا دسته قرار می دهیم. با روش های زیر می توان وزن کم کرد و چربی های بدن را کاهش داد:

کاهش وزن با رژیم لاغری

رژیم لاغری یعنی برنامه غذایی که افراد آن را دنبال می کنند تا بتوانند به واسطه آن مقداری از وزن خود را از دست دهند. هر رژیمی که به کاهش وزن کمک می کند یک سری غذا و خوراکی اصلی و یک سری غذای ممنونه دارد که نباید در طی رژیم مصرف شوند.برنامه های غذایی اینچنینی معمولا بر روی محدود کردن برخی از غذاها تمرکز دارد و قادرند تا مقدار قابل توجهی از وزن افراد را کمک کنند. هزاران نوع رژیم لاغری وجود دارد که نام برخی از آن ها عبارتند از:

 • رژیم اتکینز
 • پالئو
 • دوکان
 • دوربو
 • کربو
 • نروژی
 • ۱۷ روزه
 • رژیم ww
 • رژیم DASH
 • رژیم لاغری ۱۲۰۰ کالری
 • رژیم ۸۰/۲۰
 • رژیم HCG
 • رژیم لاغری کتو
 • گیاهخواری
 • و ….

 

کاهش وزن با ورزش

جدای از دنبال کردن انواع رژیم غذایی، ورزش کردن یکی از رایج ترین استراتژی های موثر برای کمک به کالری سوزی و کاهش اضافه وزن است. تقریبا با هیچ روش دیگری نمی توان اندازه ورزش کردن کالری سوزاند و به لاغر شدن کمک کرد. ورزش علاوه بر کمک به کاهش وزن و لاغری، با فواید بسیاری از جمله بهبود خلق، قوی‌تر شدن استخوان ها و کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مزمن مرتبط است.

ورزش کردن برای لاغری

۸ ورزش موثر برای کمک به کاهش وزن عبارتند از:

 • پیاده روی هدفمند
 • دو میدانی
 • دوچرخه سواری
 • وزنه زدن
 • شنا
 • یوگا
 • پیلاتس

کاهش وزن با رژیم + ورزش 

اگر بخواهیم تنها با کمک رژیم لاغری و یا تنها با ورزش اقدام به کاهش وزن کنیم قطعا مسیر دشواری را در پیش داریم زیرا بدون ترکیبی از ورزش و رژیم حتی اگر مقادیری از اضافه وزن کاهش یابد، موقتی و زودگذر خواهد بود. اما پیگیری رژیم غذایی در کنار ورزش منظم و مخصوص به شما می تواند روند لاغر شدن را تسریع ببخشید بدون اینکه شما کمتر خسته شده و یا دلسرد شوید.

اغلب افراد می توانند زیر نظر یک متخصص تغذیه یا مربی بدنسازی به خوبی تعادلی بین ورزش و رژیم غذایی پیدا کنند. همنین سازو کار بیشتر اپلیکیشن های لاغری نیز استفاده اصولی از غذاها و انواع حرکات ورزشی برای کاهش وزن است. اگر به مربی و متخصص تغذیه دسترسی دارید از آن ها کمک بگیرید اگر نه حتما یک اپلیکیشن لاغری پیدا کنید.

کاهش وزن با دارو

داروهایی وجود دارد که ادعا می شود به چربی سوزی کم می کنند و سرانجام منجر به کاهش وزن خواند شد. تعداد زیادی قرص لاغری وجود دارد و تعداد افرادی که از این قرص استفاده می کنند کم نیست. متخصصان معتقدند که بیشتر قرص ها کارایی لازم برای کاهش وزن را ندارند و همه آن ها نیز مورد تایید سازمان های غذا و دارو نیستند. اگر از یکی از این داروها استفاده می کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

کاهش وزن با جراحی لاغری

روش های لاغری بالا بیشتر برای افرادی کاربرد دارد که شاخص توده بدنی پایین تر از ۳۵ دارند. این افراد می توانند با سپری کردن مدت زمان معقول در نهایت به کاهش وزن دست پیدا کنند اما افراد که شاخص توده بدنی بالای ۳۵ و حتی باالای ۴۰ دارند با کمک این روش ها وزن زیادی از دست نمی دهند.

راه حل بهتر و سریعتر کاهش وزن در این افراد انجام عمل های جراحی است. ۲ دسته عمل جراحی برای کاهش وزن سراغ داریم اولی جراحی های پیکرتراشی است که چربی های موضعی را هدف قرار می دهد و دومی جراحی های باریاتریک که تمام چربی ها را به صورت اصولی و در تمام بدن هدف قرار می دهند.بهترین روش لاغری برای کسانی که اضافه وزن دارند چیست؟

نکات ذکر شده در ادامه این مقاله برای کسانی که اضافه وزن جزئی تا متوسط دارند مفید است و به کاهش وزن سریع آن‌ها کمک می‌کند، اما عزیزانی که چاقی یا چاقی مرضی دارند به انتهای مقاله مراجعه کنند تا با روش دائمی و قطعی لاغری خود آشنا شوند چون بین اضافه وزن و چاقی و همچنین نحوه درمان آن ها تفاوت های زیادی وجود دارد.


۱. کاهش مصرف قند و نشاسته

مهم‌ترین اقدام برای لاغری، کاهش مصرف قند و نشاسته است. با کاهش این مواد، سطح گرسنگی‌تان پایین آمده و در نتیجه میزان کالری دریافتی‌تان کمتر خواهد شد. اکنون بدن به جای سوزاندن کربوهیدرات، برای به دست آرودن انرژی، شروع به سوزاندن چربی‌های ذخیره شده می کند.

یکی دیگر از فواید حذف کربوهیدرات ها یا کم کردنشان، پایین آمدن سطح قند خون است که موجب می شود تا کلیه‌ها آب و سدیم اضافه را از بدن خارج کنند. این عمل موجب کاهش نفخ و دفع آب غیر ضروری بدن می‌شود. با کاهش مصرف کربوهیدارت ها میتوان در هفته تا ۳ کیلو وزن کم کرد.

بهترین روش لاغری با کاهش مصرف قند، شکر و نشاسته

۲. محیط اطرافتان را به کنترل خود در بیاورید!

یکی دیگر از استراتژی های موثر در بهترین روش لاغری جهت کاهش کالری های دریافتی، کنترل محیط اطرافتان هست. کنترل اطرافتان شامل هر چیزی از پر کردن آشپزخانه تان تا انتخاب بهترین رستوران می باشد. این به معنی دوری از رستوران ها و فوت کورت هایی است که امکان خوردن انواع غذاها در آنها وجود دارد. بنابراین قبل از رفتن به رستوران بهتر است یک میان وعده سالم داشته باشید تا از ولع خوردن زیاد در رستوران کم کنید. بین خوردن این میان وعده و غذای رستوران حدود ۱۵ دقیقه صبر کرده و یک لیوان آب بنوشید.

بهترین رژیم غذایی

۳. خوردن وعده صبحانه را از دست ندهید

بسیاری از مردم فکر میکنند که بهترین روش لاغری نخوردن صبحانه یا صرف نظر کردن از آن است. نخوردن صبحانه به تناسب اندام و لاغری شما کمکی نخواهد کرد. بلکه به دلیل گرسنگی ناشی از نخوردن وعده غذایی بسیار حیاتی، مجبور به خوردن اسنک و میان وعده های غیر ضروری بیشتری در طول روز خواهید شد.

بهترین روش لاغری

۳. مصرف نوشابه را جدا به کلی حذف کنید

بر اساس تحقیقات اخیر، بدن میانه خوبی با کربوهیدرات مایع، مانند قند موجود در نوشابه ندارد به عبارتی بدن نمیتواند مشابه عکس العملی که در قبال کربوهیدرات موجود در نان دارد نسبت به کربوهیدرات های نوشابه‌ای داشته باشد. در واقع با اینکه با نوشیدن نوشابه نیز کالری دریافت می کنید، ولی به احتمال زیاد با تمام کردن یک بطری نوشابه هم، سیگنالی مبنا بر رضایت و سیری به مغز ارسال نخواهد شد. و این به معنی مصرف غذای بیشتر می باشد.

حتی نوشابه های بدون کالری نیز ممکن است مانع رسیدن شما به اهداف کاهش وزنی‌تان شود.  از آنجایی که دلیل افزایش خطر چاقی مشخص نیست،  مطالعات اخیر نشان می دهند که نوشابه های حاوی شکر مصنوعی می توانند هورمون های گرسنگی را تحریک کرده و موجب مصرف بیش از حد کالری شوند. بنابراین در هیچ روش کاهش وزن حتی بهترین روش لاغری با عمل جراحی نیز به هیچ عنوان نباید نوشابه های قندی و مضر را مصرف کنید.


۴. آب زیادی در طول روز بنوشید

کمبود مصرف مایعات موجب آزاد شدن هورمون ضد ادرار می شود و در نتیجه بدن آب و مایعات را درون خود نگه داشته و همین امر وزن فرد را افزایش می دهد. در حالی که شاید این حقیقت نشان دهد که چرا وزن ابزار درستی برای اندازه گیری شاخص توده بدنی نیست، اما شما می توانید با نوشیدن بیشتر آب یا نوشیدنی های جایگزین بدون کالری، بر این مسئله غلبه کنید.


۵. تا می‌توانید فعالیت بیشتر و سازنده تری داشته باشید.

می توانید به خود گام شمار وصل کنید و میزان پیاده روی خود را افزایش دهید تا زمانی که به ۱۰۰۰۰ گام در هر روز برسید. در طول روز هر کاری می توانید انجام دهید تا فعالیت بیشتری داشته باشید. به عنوان مثال هنگام صحبت کردن با تلفن قدم بزنید، ماشین خود را در محل دورتری پارک کنید تا میزان بیشتری پیاده روی کنید و هنگام تبلیغات تلویزیونی مارچ یا در جا بزنید. گام شمار می تواند مانند یک راهنما برای افزایش فعالیت روزانه تان، شما را هدایت کند. قدم زدن یا افزایش تحرک پس از انجام عمل بای پس معده یا اسلیو که بهترین روش لاغری در جهان هستند نیز میتواند به کاهش بیشتر وزن و سلامتی بیشتر کمک کند.

بهترین روش لاغری

۶. هیچ چیزی مانند خواب کافی و مفید به کاهش وزن کمک نمیکند

حتی بهترین روش لاغری هم بدون خواب کافی و مفید جواب نمیدهد. بیخوابی یا نداشتن خواب کافی میتواند باعث استرس و به هم خوردن ارتباط مفید مغز با دستگاه گوارش شود. بیخوابی میتواند افراد را به چاقی سوق دهد.

بهترین خواب = بهترین روش لاغری

مطالعات فراوانی نشان داده که داشتن کمتر از ۵ تا ۶ ساعت خواب شب با بروز چاقی مفرط رابطه مستقیم دارد. چندین دلیل برای این امر وجود دارد. تحقیقات نشان می دهند که خواب ناکافی یا ضعیف می تواند فرآیند تبدیل کالری به انرژی یا همان متابولیسم را در بدن کند تر کند. با کند شدن متابولیسم، ممکن است بدن انرژی های غیر مصرفی را به عنوان چربی ذخیره کند. علاوه بر این، خواب ضعیف می تواند موجب افزایش تولید انسولین و کورتیزول و در نتیجه افزایش دخیره چربی می شود.


۷. از مصرف فیبرهای مفید غافل نشوید

فیبر های رژیمی، کربوهیدرات های گیاهی هستند که بر خلاف قند و نشاسته، در روده کوچک قابل هضم نمی باشند. گنجاندن میزان زیادی فیبر در رژیم غذایی می تواند احساس سیری فرد را افزایش داده و منجر به کاهش وزن می شود. بنابراین در روش های غیر جراحی بهترین روش لاغری میتواند شامل گنجاندن فیبر در رژیم غذایی روزانه باشد.

فیبر بخورید و لاغر شوید

برخی مواد غذایی پر فیبر عبارت است از:

 • غلات کامل صبحانه (کورن فلکس)، پاستای گندم کامل، نان گندم کامل، جو دوسر و چاودار
 • میوه و سبزیجات
 • نخود فرنگی، لوبیا، بُنشن
 • آجیل و مغز ها

۸. سطح استرس خود را کنترل و مدیریت کنید

هر زمان که مضطرب می شوید، به احتمال زیاد برای جبران استرس یا پرت کردن حواستان از موضوع استرس زا به خوردن پناه می برید. علت این امر آن است که هورمون استرس (کورتیزول) موجب تحریک اشتها شده و تمایل شما را به خوردن غذاهای قندی و پر چرب را افزایش میدهد. از این رو تعجبی نیست که چرا چاقی یکی از عوارض استرس شدید می باشد. شاید به همین دلیل است که هیچ برنامه کاهش وزن و حتی بهترین روش لاغری بدون روش های صحیح مقابله با استرس کاملا عملی نمی شود.

کاهشاسترس مکمل بهترین روش لاغری است

راه های کنترل استرس و اضطراب بسیاری وجود دارد مانند دارو، تماس با مادر یا یک دوست خوب پس از اتمام کار یا ریلکس کردن با موزیک. و در نهایت همیشه قبل از خوردن غذا، مطمئن شوید چیزی که شما را به سمت آشپزخانه کشانده، گرسنگی است نه استرس ناشی از پرخوری.


می‌خواهید از شر تمام اضافه وزن خود خلاص شوید و چاقی خود را درمان کنید؟

کاهش وزن برای افرادی که چاقی بیش از حد دارند (شاخص توده بدنی بالا ۳۰ و ۳۵) بسیار سخت است. دلایل زیادی وجود دارد که چرا کاهش وزن برای این افراد دشوار است. افراد چاق حتی اگر تلاش زیادی کنند در نهایت میزان کاهش وزن کمی دارند که این دلسرد کننده است.

عمل لاغری بهترین روش لاغری برای افراد با چاقی مفرط

افرادی که چاقی مرضی دارند معمولا بیماری‌های مرتبط با چاقی مانند دیابت، فشار خون بالا و … را نیز تجربه می‌کنند و همین موضوع روند کاهش وزن را به مراتب بدتر می‌کند. یک روش دائمی، مفید و موثر برای این افراد، عمل جراحی لاغری است. این عمل نه تنها به لاغری کمک می‌کند که به درمان بیماری‌های مرتبط با چاقی نیز کمک می‌کند.